Сподели со пријателите

Посебна мусака

Посебна мусака


Состојки:
3 главици кромид  
2 лукчиња
500 г тиквички
500 г компир
500 г морков
300 г мелено месо
2 јајца
1 чаша млеко
бибер, магдонос
 
Подготовка:
Запржете го кромидот, додадете го месото и продолжете го пржењето. Додадете ги тиквичките, компирот и морковот (претходно изрендани и непроцедени), посолете со сол, бибер, магдонос и прелијте со шолја вода. Измешајте ја смесата и ставете ја да се пече во рерна. Пред крајот, мусаката прелијте ја со смеса од изматени јајца и млеко и вратете да се допече уште околу 15 минути. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.