Shtëpi të pastra, zyra të pastra, rrugë të bpastra, duar të pastra, a na mbetet gjë tjetër për të pastruar? Sigurisht, e gjithë kjo sërish dhe sërish... Kjo praktikë duhet të bëhet një zakon, sikur të bëhet fjalë për pastrimin e dhëmbëve. Ndërsa disa pastrohen me dezinfektues të gatshëm, ka edhe nga ato që mbështeten në alternativa tradicionale si uthulla dhe raki. A gabohen këto të fundit?
Ekzistojnë disa alternativa efektive, natyrore që mund të ndihmojnë nëse furnizimet janë varfëruar, por të jeni të sigurt se vetëm produktet e gatshme 100% do t'i vrasin bakteret.
Në rast se nuk arrini të gjeni ndonjë mjet të specializuar, atëherë shkoni për variantet që përmbajnë përbërës aktivë si peroksidi hidrogjeni dhe alkool etilik (etanol). Ata janë më pak toksik në krahasim me përbërësit e tjerë aktivë. Pra, si mund të jenë efektive atëherë? Etanoli dëmton membranat qelizore dhe proteinat. Agjentët oksidues, siç është peroksidi i hidrogjenit, shkatërrojnë membranat dhe lipidet. Në përkthim: Ata janë mjaft të fortë për të shkatërruar bacilet.

Jo çdo alkool ka fuqinë e dezinfektimit!
Rakia nuk është e përqendruar sa duhet për të vrarë bakteret, por llojet e tjera të alkoolit (të tilla si alkooli etilik, izopropil, etanol) kanë fuqinë për të dezinfektuar në një përqendrim prej 70%. Nëse tretet ose hollohet me ujë - dy të tretat e alkoolit dhe një e treta e ujit - do t'ju japë një dezinfektues të plotë dhe efektiv. Por kjo nuk është ende një zgjidhje ideale për pastrimin e sipërfaqeve të mëdha të shtëpisë, pasi përqendrimet e larta të alkoolit gjithashtu nënkuptojnë avullim jashtëzakonisht të shpejtë. Alkooli është i mirë për fshirjen e sendeve të vogla si celular,telekomandë, doreza. 
Po në lidhje me uthullën dhe lëngun e limonit?
Megjithëse kanë veti antibakteriale, ato nuk njihen si dezinfektues. Përbërësit e tyre, acidi acetik dhe limoni, përdoren si përbërës aktivë në produktet e gatshme. Por ndryshimi është në përqendrimin e vlerës pH - askush nuk shtrydh limon të freskët në prodhim. Pse acidet janë efektive? Disinfektuesit me bazë acide ndryshojnë mjedisin e pH-së së mikroorganizmave, prishin lidhjet e acideve nukleike dhe ndikojnë në proteina. 

Avulli është një dezinfektues natyral efektiv!
Në fakt, spitalet e përdorin atë për dezinfektim dhe sterilizim. Avulli shkatërron mikroorganizmat, enzimat dhe proteinat. Mos e hekurosni sipas nevojës, domosdoshmërisht hekurosni me avull nëse i thani rrobat jashtë. Mos i lani me duar nëse keni enëlarëse!
 
Përdorim i përshtatshëm për efikasitet 100%
Ju mund të armatoseni me të gjithë përbërësit e fuqishëm, por më kot nëse nuk i përdorni ato sipas udhëzimeve. Në përgjithësi, sipërfaqet e forta duhet të pastrohen me ujë të rregullt dhe ujë para se të aplikoni një dezinfektues. Kushtojini vëmendje sesa produkti duhet të qëndrojë, sasia e kërkuar dhe nëse duhet të shpëlahet apo jo. Asnjëherë mos i përdorni mjetet në kombinim, pasi jeni të ekspozuar ndaj gazrave të rrezikshëm dhe helmues. 
Fjala yoga është bërë sinonim i paqes së shpirtit, dridhjeve pozitive dhe gjithçka që ju nevojitet është një qëlim për stërvitje dhe natyra, edhe pse një dhomë e mbyllur e përshtatur është e pranueshme. E gjitha kjo tingëllon mirë, por çfarë thotë praktika? Thyerja e lidhjes midis trurit dhe trupit, ajo që na mëson yoga, shpesh çon në praktikë të pakëndshme dhe jo të besueshme. Ndërsa joga e rregullt është treguar se përmirëson tensionin kronik të rajoneve kryesore (siç është qafa dhe pjesa e poshtme e shpinës), ajo shkakton dhimbje në 10 përqind të njerëzve. Këta njerëz përfundojnë me të paktën një vend të ri të sëmurë në vit ose përkeqësojnë vendin ekzistues të sëmurë, sipas një studimi të fundit në Journal of Bodwork and Movement Therapies.

Por aktiviteti në vetvete nuk është fajtor (megjithëse kërkon fleksibilitet dhe stabilitet), dhimbja më së shpeshti shfaqet si rezultat i injorimit të aftësive tona. Pa atë lidhje kyçe midis trurit dhe trupit, truri shkon në ekstreme, duke na shtyrë në maksimum. Nëse kujtoni asociacionin e mësipërm dhe faktin që intensiteti i ushtrimeve të joga nuk është i lidhur me asnjë lloj tjetër stërvitje, njerëzit bëhen më të ashpër ndaj vetvetes, duke e detyruar veten të durojnë të padurueshmen. Me gjithë stilin e tij të ngadaltë dhe qetësues, joga është akoma një sport konkurrues. Praktikuesit e jogës kanë kohë të mjaftueshme për të vëzhguar se kush është më i përparuar në kryerjen e pozave, dhe kjo lind një dëshirë për t'u bërë më të mirët. Nëse përpiqeni të arrini nivelin e dikujt në një kohë kur trupi juaj nuk është gati, ju rrezikoni të lëndoheni.
Kjo nuk do të thotë që ju duhet të refuzoni jogën, ajo është një praktikë e shkëlqyeshme që rekomandohet veçanërisht për shërimin nga dëmtimet, sepse përmirëson forcën, fleksibilitetin dhe ekuilibrin. Ajo që kërkohet nga ju është t'i kushtoni vëmendje mesazheve që trupi juaj ju dërgon, veçanërisht kur truri bredh lirshëm. 
Hene, 11 Maj 2020 00:00

Gjelbrimi simbolizon shëndet!

Këshillë +
Kur blini karota, rrepka dhe panxhar, zgjidhni ato me gjethe - ato tashmë janë të detyrueshme në menu.


Nga gjethet, në kuzhinën tonë mbizotërojnë ato të lakrës, marules dhe spinaqit - nëse jeni në gjendje të zgjeroni listën si në aspektin e aromave ashtu edhe për sa i përket përfitimeve ushqyese, atëherë ju jeni në vendin e duhur. 

Sinapi 
Gatimi me avull është mënyra më e mirë për të përgatitur këtë perime të gjelbër motër e lakrës jeshile, pasi do të rrit ndjeshëm sasinë e vitaminës A të pranishme. Lëreni lëngun e limonit të shtrydhur të shërbejë për të zvogëluar shijen e hidhur.


Gjethe luleradhiqeje
U befasuat? Po, gjethet e luleradhiqeve janë të ngrënshme, por nëse mblidhen nga një mjedis i pastër. Në një filxhan me gjethe të tilla ka 3 herë më shumë kalcium sesa në një sasi të njëtjë të spinaqit, plus tonelata të vitaminës K. Urdhëroni ilaçin për kocka të shëndetshme dhe të forta.


Gjethet e rrepkës
Meqenëse të freskëta kur konsumohen djegin gjuhën, konsideroni sikur të jenë barishte dhe përdorni si erëza në salce dhe supa. Përdorni ato sa më shpejt të jetë e mundur, sepse ato menjëherë veniten. 


Valeriana
Këto petale jeshile më së shpeshti kombinohen me petale të tjera të reja jeshile si arugula, spinaq dhe marule, në ato qese sallate të gatshme të disponueshme në treg. Nëse do të shtonit edhe një pjesë të vogël të gjetheve të freskëta valeriane në sallatën tuaj, atëherë konsideroni se keni përmbushur dozën e konsumit ditor të vitaminës C.


Qepa e re
Ajo që ne duam t'ju mësojmë nuk është të hedhni pendët jeshile, sepse vetëm një përmban më shumë folate sesa një filxhan lakër jeshile. Përdorni ato për sallatë ose skuqini ato dhe shtojini në omëletë.


Lakërishta
Mos u mashtroni nga gjethet e vogla, ato kanë një shije të mprehtë që shkon mirë me pulën në një sallatë ose sanduiç. Lakërishta përmban më shumë hekur sesa spinaqi, më shumë kalcium sesa qumështi dhe më shumë vitaminë C se limoni. 


Panaxhari gjethe
Ngjashëm me spinaqin, panxhari gjethe ka një shije më të fortë dhe për shumë njerëz më të mirë. Konsiderohet si një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave K, A dhe C dhe mineraleve magnez, hekur, kalium. Por në listën e vlerave ushqyese, ajo renditet më e ulët se spinaqi.


Lakra jeshile
Përveç vitaminave të tilla si A, K dhe C, ajo që e bën lakrën jeshile domosdoshmëri në tryezë janë antioksidantët e fuqishëm dhe substancat antikancerogjene. I paraprinë spinaqit sa i përket përmbajtjes së oksalateve, duke e bërë atë një zgjedhje më të mirë për njerëzit me sëmundje të veshkave.
 


 
 
Hene, 11 Maj 2020 00:00

GREJPFRUT I MADH

Kjo agrume gjigande është një frut me të vërtetë i shijshëm, dietik dhe pafundësisht i dobishëm. Përqindja e lartë e vitaminës C në përbërje e bën atë aleatin numër një në luftën kundër viruseve dhe baktereve. Bllokimi është gjithashtu i pasur me bioflavonoide që luftojnë qelizat kancerogjene në gjoks, zorrë dhe pankreas. Ai përmban kalium ose kujdestarin besnik të zemrës dhe pektin i cili pastron shtresimet e arterieve - thelbësore për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni. Ekstrakti i lëvores së grejpfrutit të madh ka fuqinë për të kuruar një metabolizëm të shqetësuar. Gratë e duan këtë frut sepse përmban kolagjen për dhëmbë të shëndetshëm dhe lëkurë të shkëlqyeshme. 
Hene, 11 Maj 2020 00:00

KURKUMA

Rrënja si e xhenxhefili fsheh një numër të fuqive shëruese të pazbuluara. Ajo që është e sigurt është se ajo ka një efekt terapeutik te një numër i gjendjeve patologjike, të tilla si lëkura, mushkëritë dhe çrregullimet e tretjes. Hulumtimet e fundit sugjerojnë se kurkuma mund të zëvendësojë 14 hapa për të trajtuar dhimbje të ndryshme. Është i pasur me vitamina B6, acid folik, kalium, hekur, mangan, dhe gjithashtu është i pasur me fibra. Kurkuma është e shkëlqyeshme për parandalimin gjatë verës, sepse parandalon formimin e melanomës. Nëse jeni me mbipeshë, padyshim që do t'ju gjindet, sepse shpejton metabolizmin dhe përmirëson tretjen. 
Hene, 11 Maj 2020 00:00

Votojmë PËR yndyrëra në menu

60% e njerëzve nuk e dinë dallimin midis yndyrave të ngopura dhe të pangopura
Yndyrat na furnizojnë me vitamina A, D, E dhe K dhe na mbajnë të ngopur periudhën më të madhe të ditës.

Për dekada të tëra na kanë mësuar se yndyrnat jo të shëndetshme (ato nga qumështi dhe mishi) janë fajtorët kryesorë për kolesterolin e lartë dhe arteriet e bllokuara. Por e vërteta për yndyrën e ngopur është shumë më e ndërlikuar. 
Doktrina e re, e botuar në revistën Lancet, zgjati një dekadë dhe përfshiu 135,000 të anketuar nga 18 vende të botës që mbajnë ditarë të ushqyerjes. Studimi zbuloi se ata që konsumonin më pak yndyrë dhe më shumë karbohidrate kishin një rrezik prej 28% më të lartë nga vdekja në atë periudhë 10-vjeçare, ndërsa ata që dieta e të cilëve bazohej në yndyrë kishin një rrezik prej 23% më të ulët nga vdekja. 
Shkencëtarët kanë konsideruar të gjitha llojet e yndyrave, përfshirë ato të ngopura, të cilat janë treguar se janë edhe më të dëshirueshme sepse zvogëlojnë mundësitë për goditje në tru. Por jo të gjithë pajtohen me gjetje të tilla, disa ekspertë ende argumentojnë se yndyrat e ngopura duhet të përbëjnë deri në 6% të konsumit ditor të kalorive të një të rrituri.

Ekzistojnë tre forma të ndryshme natyrore të yndyrës - të ngopur, të monopangopura, dhe polipangopura. Ushqimi që ne e shpallim si një burim i mirë i yndyrës i përmban të tre format, por në sasi të ndryshme. 

YNDYRAT E POLINGOPURA
Sa janë të mira? Aq sa është mirë të rrini me anëtarët e moshuar të familjes. 
Më të pranishmë në ...Vajrat bimorë si vaji i lulediellit dhe i misrit, peshk në vaj.
Pse na duhen?Lloje të caktuara të yndyrave të polipangopura omega-3 dhe omega-6, trupi nuk është në gjendje t'i prodhojë, për këtë arsye është e nevojshme t'i merrni ato përmes ushqimit. Yndyrat omega-3 (peshqit në vaj) janë thelbësorë për tru, zemër dhe shikim të shëndetshëm.
Rrezik?Ne konsumojmë më shumë omega-6 (që gjenden në vajrat bimor, farat dhe arrat) për dallim nga omega-3. Sasinë e madhe të omega-6 e lidhin me sëmundjet e zemrës, kancerin dhe inflamacionin. Përqendrohuni tek omega-3: harenga, skumbri ose tono i freskët janë burimet më të mira. 
Dijeni këtë:Një studim zbuloi se kur gatuani në temperatura të larta, disa vajra bimorë lëshojnë përbërës toksikë. Vaji i lulediellit dhe misrit janë të dyshuarit kryesorë. "Përdorni një produkt me një përqindje të lartë të acideve të yndyrave të ngopura dhe / ose të monopaongopura dhe një përqindje të ulët të yndyrave të polipangopura (më pak se 20%) - si vaji i ullirit ose edhe më mirë gjalpi, vaj kokosi ose thjamë derri", thotë Dr. Martin Grootveld nga Universiteti De Montfort. Vaji më i sigurt është vaji i rafinuar - ka një pikë të lartë tymosjeje (temperatura në të cilën vaji fillon të dekompozohet).


 
YNDYRAT TË MONOPANGOPURA
Sa janë të mira? Emri i tyre duhet të jetë superhero!
Më të pranishëm në ...Avokado, bajame, arrë braziliane, kikirikë, vaj ulliri.
Pse na duhen?Ata lyrësojë zemrën dhe ajo funksionon në mënyrë perfekte. 13% e energjisë që marrim nga ushqimi duhet të furnizohet nga yndyrat të monopangopura. 
Rrezik?Nuk ekziston! Përdorni vaj ulliri të ftohtë të kulluar në sallatë - është më i pasur me polifenole sesa vaji i rafineruar i vajit.
Dijeni këtë:Avokado dhe karota të bluara - një çift i shkëlqyeshëm për një sallatë të fuqishme. Hulumtimi i botuar në The Journal of Nutrition ka konfirmuar që ushqimet që përmbajnë karotenoide të provitaminës A (të cilat shndërrohen në vitaminë A në trup) përmirësojnë thithjen dhe shndërrimin e yndyrave të avokados. Nuk ka burim më të mirë të karotenoideve se karotat e papërpunuara!
 
YNDYRAT E NGOPURA
Sa janë të mira? Si duket nuk janë aq të këqija sa menduam.
Më e pranishme në ...Gjalpë, djathë, mish.
Pse na duhen?Një studim i Universitetit të Kembrixhit lidhi praninë e disa acideve yndyrore të ngopura në gjak (ato që rrjedhin nga produktet e qumështit) me rrezikun e zvogëluar të diabetit tip 2. Mos harroni se produktet e qumështit vijnë në paketë me kalciumin dhe proteinat.
Çfarë rreziku?Hulumtimet nga viti 1980 sugjeruan uljen e yndyrave të ngopura nga ushqimi, sepse e rrezikojnë zemrën. Në vitin 2014, shkencëtarët dolën me idenë se nuk ka prova që ta mbështesin këtë. Debati vazhdon edhe më tej, por udhëzimet mbeten të njëjta. Rekomandohet që 11% e energjisë që marrim nga ushqimi t’i përket yndyrave të ngopura.
Dijeni edhe këtë:Shumë prej nesh nuk e dinë se cilat ushqime përmbajnë përqindje të lartë të yndyrave të ngopura. Një lugë gjelle vaj ulliri (vetëm për t'ua kujtuar, përmban të tre format e yndyrës) mund të përmbajë një përqindje më të lartë të yndyrës së ngopur sesa 100 gram mish derri. Lexoni etiketat!
 
TRANSMASTET
Sa janë të mira? Ata nuk janë aspak të mirë! Acidet transmaste industrialisht të prodhuara janë yndyra të modifikuara artificialisht që u shtohen ushqimeve të përpunuara për të siguruar jetëgjatësi më të gjatë. 
Më të pranishme në ...ëmbëlsira, biskota, ushqime për me vete, margarinë.
Pse na duhen?Ne nuk kemi nevojë për to!
Ndonjë rrezik? Yndyrat artificiale janë treguar se rrisin kolesterolin e keq (LDL) në gjak dhe zvogëlojnë kolesterolin e mirë (HDL). 
Dijeni edhe këtë:Ekzistojnë doza të vogla të transmasteve natyrore të pranishme në mish dhe qumësht. Nëse keni një pasqyrë të mirë të gjakut dhe nuk keni asnjë problem me kolesterolin, vazhdoni të përtypni.
 
Merrni frymë nga momenti kur hapët sytë drejt kësaj bote dhe kjo nuk është një specialitet për ju ?! Nëse mund të do të merrje frymë në ujë ... kjo tashmë është një gjë, apo jo? Njerëzit që kanë kuptuar sa fuqi qetësuese mund të kenë vetëm tre frymëmarrje të thella nuk mendojnë njësoj. Pjesa tjetër nga ne marrim frymë automatikisht pa dijeni të përfitimeve shtesë që mund të gëzojmë përmes cilësisë sonë të lindur. 

Çfarë thotë teoria? Se ekziston një lidhje e fortë midis sistemit nervor dhe frymëmarrjes dhe frymënxerrjes së vazhdueshme. Kur aktivizohet sistemi nervor simpatik (përgjegjës për reagime urgjente dhe stresuese), zemra fillon të punojë më shpejtë dhe presioni i gjakut rritet. Truri dhe muskujt e skeletit janë të mbushur me gjak, dhe trupi është i përmbytur me adrenalin dhe kortizol. Në këtë pikë, frymëmarrja me kapacitet të plotë nga diafragma do të stimulojë sistemin nervor parasimpatik, i cili do të ngadalësojë rrahjet e zemrës, uljen e presionit të gjakut dhe dhe to të devijoj rrjedhjen e gjakut në sistemin tretës dhe riprodhues. Kjo do të thotë që frymëmarrja e duhur mund të ndërpresë ciklin e adrenalinës dhe kortizolit - përgjegjës për stresin kronik dhe paralajmëruesë kryesorë të sulmeve të panikut. 
Dhe kështu kemi ardhur te koncepti i frymëmarrjes së vetëdijshme, që nuk do të thotë asgjë më shumë sesa t'i kushtoni vëmendje mënyrës se si merrni frymë. Ju nuk keni pse të shqetësoheni për këtë detyrë tërë ditën, vetëm 10 minuta janë të mjaftueshme për të ndryshuar jetën tuaj. Pse do ta bëje këtë?

Pothuajse të gjithë ne kemi ngecur në një gjendje hiper-shoku të imponuar nga mënyra moderne e jetës, dhe nga natyra nuk jemi të dizajnuar të jetojmë në atë mënyrë. Nëse i shtojmë kësaj situatën aktuale me koronavirusin, nuk është për t'u habitur që sistemi ynë nervor simpatik vazhdimisht na drejton dhe kështu trupi ynë sillet sikur është nën kërcënim. Përveç trupit, edhe frymëmarrja është spazmatike, kështu që ne mbështetemi në mënyrë të besueshme vetëm në një të tretën (1/3) e sistemit tonë të frymëmarrjes. 
Çfarë duhet të bëjmë për këtë? Është e thjeshtë, duhet të marrësh frymë si kur ishim foshnje me kapacitet të plotë diafragme. Ndërsa plakemi, ne ndalojmë frymëmarrjen e thellë dhe thithim vetëm deri në gjoks ose në bark ose me pavetëdije mbajmë ajrin për disa sekonda në vend që ta lëshojmë atë. 


Teknika Abdominale e frymëmarrjes 
Uluni në një pozitë të rehatshme me shpinën drejt dhe qetësohuni. Merrni frymë përmes gojës suaj dhe përpiquni të mbushni stomakun tuaj me ajër. Vendoseni dorën në stomak për t'u siguruar që ajri e arrin atë. Dora duhet të lëvizë lart kur thith dhe poshtë kur nxjerr. Nxjerr frymëm për kohë më të shkurtër se frymëmarrja. Te meditimi dhe joga, frymënxjerrja zgjat dy herë më shumë se frymëmarrja. 
Mësoni të merrni frymë ashtu siç ju krijoi natyra, sigurisht që nuk do t'ju lëndojë, kurse ndryshimi mund të ndryshojë jetën tuaj. Frymëmarrja e lidh trupin me mendjen dhe kjo është arsyeja pse është një zgjidhje për të gjitha problemet siç janë depresioni, ankthi, pagjumësia. Përmes saj, do të shpëtoni nga emocionet, pa qenë të vetëdijshëm për të. Plus, premton të përmirësojë gjendjen e përgjithshme fizike siç janë niveli i rritur i energjisë, të forcojë imunitetin, tretjen më të mirë dhe të lehtësojë tensionin e muskujve. Mos harroni, vetëm 10 minuta në ditë!


Frymoni për gjumë 
A jeni zgjuar deri në 2 të mëngjesit? Merrni frymë me hundën tuaj për 4 sekonda, mbajeni frymën tuaj për 7 sekonda, pastaj nxjerni frymën përmes gojës për 8 sekonda. Kjo do të ngadalësojë zemrën dhe aktivizon sistemin nervor parasimpatik për efekt maksimal. 
Në 60 minuta, një person prek fytyrën mesatarisht 23 herë

Disa më pak, disa më shumë, por të gjithë i prekim fytyrën pa marrë parasysh sa besojmë se nuk është ashtu. Studimet tregojnë se njerëzit prekin fytyrën 23 herë në një orë - ky është një problem i madh duke pasur parasysh pandeminë e Covid-19.
Sytë, hunda dhe goja janë portat kryesore për hyrjen e çdo virusi, përfshirë Covid-19. Për këto arsye, autoritetet shëndetësore na këshillojnë të përmbahemi nga prekja. Dhe tani, sikur për inat, ju krugen sytë dhe hunda. Cila është arsyeja për këtë?
Disa prekje janë refleksive, siç janë kur na kruhet fytyra ose na dhemb diçka dhe kështu që duam të prekim vendin, sepse në këtë mënyrë zvogëlojmë ndjesinë e pakëndshme. Mundohuni ta kontrolloni këtë reagim instinktiv dhe në vend të gishtërinjve, kruhuni me krahë.
Për disa, prekja e fytyrës së tyre është një zakon i ngjashëm me kafshimin e thonjve të tyre, për disa është një mënyrë për të kontrolluar emocione të tilla si turpin ose frikën, dhe ka nga ata që përpiqen të dërgojnë një mesazh jo verbal. Pavarsisht motivit, duhet të ndaleni menjëherë!

Këshilla ndaluese

·       Në vend "mos prekni fytyrën tuaj", provoni frazën "do të kem kujdes që të mos prekem." Nëse gaboni, le të jetë kjo një arsye për të larë duart dhe për të filluar përsëri.

·       Okuponi (mbani duart të zëna), për shembull, ushtroni me një top ose uluni mbi pëllëmbë kur dëshira juaj është veçanërisht e theksuar.

·       Mblidhni flokët tuaj në mënyrë që të mos jetë një justifikim për t'u prekur. Vishni syze dielli për t'i rezistuar sytë.
Mos ngurroni të thoni: Jeta ndryshoi pas Covid 19! Nëse do të kishi dylbi për të parë shtëpitë e njerëzve, pa dyshim do ta shihni se secili lufton betejën e tyre. Dikush po mundohet të punojë nga shtëpia ndërsa fëmijët janë duke bërtitur, njërin e kanë pushtuar lotët sepse nuk i kanë parë të dashurit tij, tjetri po përpiqet ta bëjë fëmijën e tij të ulet e të mësojë ... Nuk është e lehtë për askënd dhe nuk është e çuditshme nëse ndiheni keq, dhe në momentin tjetër të njeheni i vërshuar me ndjenjë faji, sepse të tjerët janë shumë më keq. Ju keni ende jetën në duart tuaja! Ju nuk jeni vetëm në këtë! Ka dritë në fund të tunelit! Prandaj ...

Falni veten për mendime të këqija
Ju nuk jeni një person i keq nëse mendoni se e keni më të vështirë. "Të gjitha emocionet dhe reagimet janë normale, përfshirë ato që duken egoiste, dhe për sa i përket këtyre emocioneve dhe reagimeve, njerëzit pothuajse nuk dallojnë" tha Elena Uels, një psikologe klinike në Los Angeles. Përshtatja ndaj ndryshimit shkakton ndjenjat e ankthit dhe zemërimit, prandaj mos harroni se nuk jeni vetëm në këtë dhe do të ndiheni më mirë.
Mos i bëni shërbim shëndetit mental duke kritikuar veten tuaj për dobësitë. "Ekziston një lidhje e fortë midis kritikës dhe depresionit, por gjithashtu midis dhembshurisë dhe gjendjes së mirë shpirtërore," thotë Uellsi. Nëse gjykoni veten, do të ndjeheni më keq dhe nuk keni nevojë për atë tani. 
Mundohuni të kapni veten kur sulmoheni nga mendimet e këqija dhe dokumentoni ato. "Shkruajeni mendimin fillestar dhe pastaj zëvendësojeni me një mendim logjik," këshillon Elena Uels. Për shembull: "Jam mërzitur që shoku im humbi punën në Londër;Isha vërtet i lumtur që do ta shihja qytetin edhe unë. ”Në mënyrë shumë të qartë identifikoni pse një ndryshim në planet dhe kushtet ju bëri që të ndjeheni të zhgënjyer sepse kjo do t'ju ndihmojë të shihni fotografinë e plotë. 
Nëse dikush i afërm ju merr në telefon për t'u ankuar, me siguri do t'a bombardonit me këshilla dhe fjalë ngushlluese. Tani bëni të njëjtën gjë për veten tuaj. "Ne të gjithë tregojmë një shkallë më të madhe dhembshurie dhe mirëkuptimi për të tjerët, dhe jemi shumë të rreptë me veten," pajtohet edhe Uels. 

Pse ndihem kështu?
Ndonjëherë përgjigja është shumë e thjeshtë: Sepse ju është dashur të anuloni një udhëtim që mezi keni organizuar. A ka kuptim të mërzitesh kur nuk mund të ndryshosh asgjë?
Shembull për një motivi më pak të qartë për emocione? Ju jeni i pikëlluar që keni humbur orët e stërvitjes, a sapo kishi fituar rutinën. Stërvitja është e mundshme edhe në shtëpi, mbase ju mungon socializimi? Ju mungon shumë miqësia e re, jo vetëm stërvitja? Në situata të tilla, teknologjia mund të jetë e mirë për ju, kështu që praktikoni video thirrje me të dashurit tuaj. 

Përqendrohuni te të tjerët
Si miqtë që presin një foshnjë, ata që kanë humbur punën e tyre ose gjyshërit. "Përqendrimi te njerëzit e tjerë është i shkëlqyeshëm për riorientimin e mendimeve," thotë Uels. "Kjo praktikë do t'ju ndihmojë të ndiheni më pak në ankth dhe depresion."Ne do të shtonim: Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të bërë diçka të mirë për dikë, madje edhe me fjalë. 
Një studim i botuar në Journal of Clinical Psychologyku u vëzhguan 47 njerëz që luftonin me ankthin klinik dhe / ose depresionin tregoi se këta pacientë kishin më pak simptoma të lidhura me gjendjen e tyre në kohën kur po ndihmonin dikë. 
Duke ndjekur rekomandimet, ju veproni për të mirën e përgjithshme, por nëse kjo nuk është e mjaftueshme për t'ju ushqyer, atëherë bëni një hap më tej. Mbështetni njerëzit që i doni ose aplikoni për një punë bëmirëse. Të jeni të sigurt se së bashku me krizën globale,do të ik edhe depresioni juaj. 

Shprehni mirënjohje
Tani është koha për këtë lloj detyre mendore, sepse mirënjohja është e lidhur ngushtë me emocionet pozitive. Çdo ditë, rendisni gjërat që ju bëjnë mirënjohës si fakti që keni një punë të qëndrueshme, ndërsa të tjerët jo, madje deri në detajet më të vogla, siç janë gudulisja e fëmijëve. Ju nuk keni nevojë t'i shkruani këto gjëra , thuani ato me zë të lartë ose në vetvete. Më mirë akoma, përfshini tërë familjen dhe shndërroni stërvitjen në lojë.

Shpresoj për një të nesërme më të mirë
Ju shpesh mendoni për përvojat dhe momentet që keni humbur, dhe kjo është e vështirë të gëlltitet. Por jeta do të kthehet në normale dhe ju duhet të kujtoni atë fakt rregullisht. Përkundër seriozitetit të situatës, është e rëndësishme t'i lejoni vetes momente gëzimi. Ju keni çdo të drejtë të qeshni, të gëzoheni në jetë, në fakt bëni atë sa më shpesh që të jetë e mundur. Por nëse ndjeheni për të qarë - bëjeni pa ngurim! Respektoni mënyrën tuaj të trajtimit të situatës. Ndërkohë, kujdesuni për veten tuaj që të bëheni më pak të prekshëm nga çdo gjë që mund të vijë. 
Hene, 11 Maj 2020 00:00

Kombinoni SPF me antioksidantë!

Këtë muaj, mantra për lëkurë të shëndoshë dhe të shëndritshme thotë:

Kombinoni SPF me antioksidantë!
Nëse keni mësuar mësimin se SPF 50 është i domosdoshëm, edhe në dimër, atëherë është koha që të hidheni në një nivel që përfshin mbrojtje më të thellë të lëkurës tuaj nga dielli. Për të mbrojtur me të vërtetë lëkurën tuaj dhe kështu të zgjatni rininë e saj, kushtoni vëmendje dy faktorëve kryesorë: Rrezet UV dhe prodhimi i radikalëve të lirë që shkatërrojnë kolagjenin dhe elasticitetin e lëkurës. Edhe këtu, antioksidantët janë në skenë. 

Hapi 1
Përzgjidhni luftëtarin

Ekzistojnë një numër antioksidantësh të fuqishëm si vitamina E, çaji jeshil, resveratroli i pranishëm në rrush. Por dermatologët janë unanime që vitamina C është në krye të listës si antioksidant më i efektshëm. Ajo që e veçon vitaminën C nga antioksidantët e tjerë, përveç aftësisë së saj për të luftuar radikalet e lira, është aftësia e saj për të stimuluar prodhimin e kolagjenit natyror dhe për të zvogëluar shfaqjen e njollave të errëta të diellit në lëkurë. 
Këshillë plus:Shmangni serumet që kombinojnë vitaminën C dhe faktorin SPF, pasi më shpesh kjo përbërje nuk përfshin antioksidantë shumë të përqendruar. Lëreni serumin e vitaminave të jetë hapi i parë në regjimin e kujdesit për lëkurën, që do të thotë të filloni me të në mëngjes. 
 
 Hapi 2 
Zgjedhni mburojën

Kjo është e thjeshtë, gjithçka që ju nevojitet është faktori SPF! Filloni me faktorin 30, por sigurohuni që me vete të merrni faktorin 50 në plazh. Kur zgjidhni, mos u skllavëroni nga marka dhe çmimi, gjëja më e rëndësishme është që produkti të sigurojë mbrojtje të trefishtë nga rrezet UVA, UVB dhe infra të kuqe. 
Faqja 9 di 53

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin