Përbërësit e nevojshëm
·       4 patate
·       pak kripë të trashë
·       100 g salmon i tymosur
·       2 lugë lëng limoni
·       2 lugë kopër të copëtuar
·       2 lugë ullinj të copëtuar
·       2 lugë salcë ajke
·       vaj ulliri, kripë të imët, piper, kërpudha deti
Përgatitja:
Piqni patatet të paqëruara në 200 gradë për rreth 30 minuta. Pritini salmon në shirita dhe hidhni sipër lëngun e limonit. Kombinoni koprën dhe ullinjtë e grirë me ajkën dhe shtoni salmonin. Pritini patatet e pjekura në gjysmë dhe nga secila gjysmë nxjerrni një gotë për mbushje. Derdhni vaj ulliri sipër gjysmave, kriposini ato me pak kripë, aromatizoni me piper të zi dhe piper të kuq të grirë. Ktheni ato në furrë dhe piqni për 15-20 minuta të tjera. Mbushni gjysmat e patateve me salmonin e përgatitur më parë. Zbukuroni me rozmarinë të freskët.
Hene, 11 Maj 2020 00:00

SUPË NGA KAROTA, CELERI DHE MOLLA

Përbërësit e nevojshëm
·       1 rrënjë selino më e vogël (280 g)
·       1 karotë (150 g)
·       1 qepë
·       2 mollë më të vogla
·       150 ml ajkë për gatim 
·       3 lugë vaj ulliri
·       pak xhenxhefil, kripë dhe piper
·       kube të thekura të bukës

Përgatitja:
Në vaj ulliri skuqim qepën e prerë ose grirë në rrethe. Qëroni pjesën tjetër të perimeve dhe mollëve, prerë ato në kube dhe i shtoni qepës sapo kjo të merr formë qelqore. Ziejini pak, pastaj shtoni rreth 1,75 litra ujë ose mjaftueshëm për të mbuluar perimet. Qëroni xhenxhefilin, afër 2 cm, dhe rendoni të njëjtin në supë. Gatuajini së bashku për rreth 30 minuta. Pasi perimet të jenë të buta, hiqeni nga nxehtësia dhe përzieni. Aromatizoni me kripë dhe piper. Kthejeni supën në zjarr, hidhni ajkën dhe lëreni të vëlojë. Servoni me kube buke. 
Baza nga e cila duhet të fillojë çdo prind që dëshiron ta quajë veten të suksesshëm

Fëmijët e moshës 1 deri në 3 vjeç. janë një sfidë e vërtetë - ata janë kuriozë dhe të gatshëm për të provuar nervat e autoriteteve. Meqenëse nuk vijnë me udhëzime për përdorim, nuk është mëkat nëse gaboni në edukim. Prindërimi mësohet dhe mund të jetë kënaqësi nëse shihni dobësitë tuaja. 

Ju nuk jeni konstantë
Fëmijët janë të pagabueshëm kur e dinë saktësisht se çfarë i pret - kur është koha për të bërë dush, gjumë, lojë ose cilat janë pasojat nëse nuk binden. Sa më të qarta dhe më të parashikueshme të jenë rregullat e lojës, aq më e lehtë është t'i kontrollosh dhe negociosh me ta. 
Strategjia 1:Mundohuni të impononi një rutinë në shtëpi. Kjo nuk është e lehtë, sepse kur dilni nga shtëpia, në skenë dalin gjyshja, gjyshi ose dadoja, dhe bashkë me ta dalin edhe rregulla të reja. Pajtohuni për çdo situatë të re, për shembull, si të veproni nëse fëmija hedh ushqim në dysheme dhe sigurohuni që të gjithë i përmbahen marrëveshjes. Gjyshet konsiderohen si këmbëngulëse, por ato vënë rend në mënyrë të shkëlqyer. Zbatoni rregullat dhe harroni kafenë me miqtë kur është koha që voglushi të flejë, kështu që nuk do të keni problem me disiplinën. 

Shumë orë për familjen
Është kënaqësi kur të gjithë tubohen, por disa prindër, veçanërisht nënat, e teprojnë duke detyruar aktivitete të përbashkëta. Psikologu klinik Tomas Felan, autor i "1-2-3 Magic", thotë: "Fëmijët vlerësojnë kohën e kaluar vetëm me një prind." Ai potencon: "Socializimi me njëri-tjetrin është gjithashtu i mirë për prindërit, sepse atëherë ndalet konkurrenca e pavetëdijshme që ata bëjnë me njëri-tjetrin."
 Strategjia 2: Ju nuk keni nevojë për ndonjë organizim të madh për të kaluar kohë cilësore me fëmijën tuaj, thjesht uluni në dysheme dhe luani. Është edhe më mirë t'i ndani aktivitetet tuaja si prindër, njëri të jetë përgjegjës për sportin, një tjetër të lexoni histori para se të shkoni në shtrat - në këtë mënyrë fëmija do të krijojë një marrëdhënie unike me secilin prej jush. 
 
Ofroni shumë ndihmë
A kërceni në çast nga vendi kur vogëlushi juaj ka vështirësi me ndonjë gjë? Para se të ofroni ndihmë, mendoni nëse me këtë do të dërgoni një mesazh që ai nuk mund t'i a dal i vetëm. "Duke e ndihmuar shumë fëmijën tuaj, ju sabotoni aftësinë e fëmijës tuaj për t'u bërë i pavarur", thotë Betsy Brown Braun, autori i "You're Not the Boss of Me".
 Strategjia 3: "Është e rëndësishme të mësoni fëmijët të jenë tolerantë, veçanërisht kur luftojnë me veten e tyre," thotë Braun. Por kjo nuk do të thotë se është e ndaluar të inkurajoni dhe nxisni që të mos dorëzohen dhe pas çdo sukese t'i shpërblemi me një duartrokitje.

Flisni shumë
Ju keni hyrë në një debat me fëmijën tuaj 2-vjeçar se ai nuk duhet të hajë ëmbëlsira para drekës dhe përfundoi kështu: debat-bindje-zënkë-britma-goditje?! Ky është modeli që prindërit më së shpeshti bien në 90% të rasteve. Fëmijët nuk janë të rritur të mishëruar në një trup të vogël, ata nuk mendojnë në mënyrë logjike dhe shpjegimet tuaja nuk e mbajnë vëmendjen e tyre.
Strategjia 4. Sapo t’i jepni urdhrin fëmijës, mos diskutoni më tej dhe shmangni kontaktin me sy. Nëse fëmija nuk ju dëgjon, jepni një paralajmërim të shkurtër verbal ose numëroni tre. Nëse fëmija nuk pranon të bindet, dërgojeni atë në një cep ose ndëshkojeni në mënyrën tuaj. Pa sqarim, dhe goditjet nuk duhet t'ju vijnë në mend!
Hene, 11 Maj 2020 00:00

MELANOM

30 deri 50% të rasteve të këtij lloji të kancerit të lëkurës janë shkaktuar nga mole para-ekzistuese - a mund të bëjë një ndryshim ekspozimi i përgjegjshëm nga dielli?    

Edhe nëse thuhet se kanceri i lëkurës është një nga format më të zakonshme të kancerit, ai nënvlerësohet, sepse çdo vit numri i të sëmurëve është aq i madh sa numri i përgjithshëm të sëmurëve nga kanceri i gjirit, prostatës, bajameve dhe kanceri në zorrën e trashë. Më shumë se 5.4 milion raste përfshijnë vetëm melanomën ose formën më vdekjeprurëse të kancerit të lëkurës. Rreziku nga melanoma është më i lartë te njerëzit me moshë mbi 40 vjeç, veçanërisht te gratë. Për shkak se zbulimi i hershëm mund të shpëtojë jetën tuaj, përpiquni të mësoni gjithçka që duhet të dihet në lidhje me sëmundjen.

SI FOMROHET?
Melanoma zhvillohet në qelizat (melanocitet) që prodhojnë melaninë - një pigment që përcakton ngjyrën e lëkurës. Melanoma mund të ndodhë edhe në sy, dhe më rrallë brenda trupit - në hundë ose fyt.
Shkaku i saktë i melanomës nuk është përcaktuar saktësisht, por ekspozimi ndaj rrezeve ultravjollcë (UV) nga dielli ose solariumi rrit rrezikun. Me ekspozim të kufizuar ndaj rrezatimit UV padyshim që do ta zvogëloni atë rrezik!
Normalisht, qelizat e lëkurës formohen gjatë një procedure të kontrolluar dhe të rregullt - qelizat e reja, të shëndetshme shtyjnë ato të vjetra në sipërfaqen e lëkurës, dhe ata vdesin atje dhe herët a vonë bien. Sidoqoftë, nëse disa qeliza zhvillojnë dëmtimin e ADN-së, qelizat e reja shumohen në mënyrë të pakontrollueshme dhe përfundimisht formojnë një masë të mostrave kanceroze.
Çfarë nuk është e qartë është ajo që shkakton dëmtimin e ADN-së në qeliza dhe si çon në melanoma? Prandaj, shkaku nuk është një por një kombinim i faktorëve, përfshirë mjedisin dhe gjenetikën. 
SIMPTOMAT
Melanoma mund të ndodhë kudo në trup. Zonat më të ekspozuara ndaj diellit, siç janë shpina, krahët, këmbët dhe fytyra, janë më së shpeshti të prekur. Por kjo nuk do të thotë që ato rajone që kanë kontakt minimal me diellin janë imunë, ka raste të melanomës në pjesën e brendshme të këmbës dhe duarve ose nën thonjtë. Këto melanoma të fshehura janë më të zakonshme tek njerëzit me lëkurë të errët. 

2 ndryshime kyçe
·       Ndryshimi i nevusit ekzistues (nishan)
·       Praqitja e një rritje të re lëkurës së pigmentuar ose të pazakontë 
1 fakt kyç
Melanoma nuk fillon gjithmonë me një nishan(molë), prania e saj konfirmohet edhe te pacientët me një pamje plotësisht normale të lëkurës.
 
Si duket një nishan normal?
Foshnjat normale zakonisht kanë një ngjyrë të njëtrajtshme - e njëjtë me atë të tenit (ngjyrës së lëkurës), kafe ose të zezë, me një kufi të qartë që ndan nishanin nga lëkura. Ato janë në formë ovale ose të rrumbullakëta, më pak se 6 mm në diametër ose aq të mëdha sa maja e lapsit. Shumica e molave ndodhin në fëmijëri, dhe ato të rejat shfaqen rreth moshës 40 vjeç. Derisa të bëhen të rritur, shumica e njerëzve kanë nga 10 deri në 40 nishane. Ata mund të ndryshojnë pamjen e tyre me kalimin e viteve, dhe disa mund të zhduken.
 
Si duket një nishan i pazakontë? 
Rregulli ABCDE do t'ju ndihmojë të përcaktoni nëse nishani juaj i përket kategorisë së melanomës potencialisht malinje. Sidoqoftë, lërini fjalën e fundit te dermatologu!

 A (asymmetry) Asimetria- nëse ndani nishanin me një linjë imagjinare dhe fitoni dy gjysma të ndryshme, shkoni te mjeku.
B(borders) Kufijtë - kërkoni nishane me skaje të paqarta, të dhëmbëzuara, të çara, të papërcaktuara - kufi i paqartë midis nishanit dhe lëkurës përreth.
C(color) Ngjyra - kërkoni nishane me shumë ngjyra (të zeza, hije kafe, të kuqe, blu të errët, gri, gjurmë të së bardhës) ose nishan njëngjyrëshe, por me një ngjyrë të shpërndarë në mënyrë të pabarabartë.
D (diameter) Diametri- nëse nishani është më i madhe se 6 mm, shkoni për konsultim.
E (evolution) Evolucioni - çdo ndryshim i ngjyrës, formës, madhësisë, e shoqëruar me kruarje ose gjakderdhje duhet të merret seriozisht.
 
Kur të shkoni te mjeku?
Sapo vëreni ndonjë ndryshim ose diçka që ju duket e pazakontë! Mos kërkoni që nishani t'i ketë të gjitha ato ndryshime ABCDE, disa njolla ose nishane malinje shfaqin vetëm një ndryshim të dukshëm.
 
 
FAKTORËT E RREZIKUT
Lëkurë e lehtë  Ajo ka një sasi më të vogël të pigmentit (melaninës) që do të thotë se ka më pak mbrojtje natyrale nga rrezatimi UV. Këto përfshihen flokëkuqet, biondet dhe njerëzit me sy të ndritshëm.
Historia e djegies nga dielliNjë ose më shumë djegie nga dielli menjëherë rrit rrezikun e melanomës.
Rrezatimi +UVLlambat dhe shtretërit me solarium kombinuar me diellin jashtë janë një bombë e vërtetë kancerogjene për lëkurën.
Shumë nishaneMbi 50 nishane të zakonshëm në trup tregojnë një rrezik të rritur të melanomës. Thjesht një nishan i ndryshëm përsa i përket ngjyrës, diametrit, formës, nënkupton rrezikun nga sëmundja.
Histori familjare e melanomaNëse një i afërm i ngushtë, si prind ose fëmijë, ka pasur këtë lloj kanceri të lëkurës, atëherë ju gjithashtu keni një rrezik të rritur për ta përjetuar të njëjtën.
Imuniteti i dobëtNjerëzit me imunitet të dobësuar kanë një rrezik të rritur nga melanoma ose lloj tjetër të kancerit të lëkurës, të tillë si ata të sëmurë nga SIDA ose sëmundje të tjera imunitare. 
 
ÇFARË KËSHILLOJNË DERMATOLOGËT
Bëhu të kujdesshëm nën diell
Mos kini frikë nga dielli, ai akoma na jep jetë. Por, thitheni diellin me kujdes. Ndryshoni zakonet tuaja në mënyrë që të kënaqeni pa rrezikuar veten. Kapela, SPF dhe syzet që bllokojnë rrezet UV janë tre thelbësoret pa të cilat nuk duhet të dilni nga shtëpia.
Çdo ndryshim i lëkurës është i vlefshëm
Njerëzit shpesh nuk tronditen nga lloji themelor i kancerit të lëkurës, karcinoma themelore e qelizave, sepse besojnë se është shëruar 100% me një krem për përdorim lokal ose me procedurë të thjeshtë kirurgjikale. Problemi me këtë mendim është se njerëzit që kanë një lloj të kancerit me rrezik të ulët kanë 53% rrezik më të madh që të zhvillojnë një lloj tjetër më serioz të kancerit.
SPF nuk është vetëm për plazhë
Pak njerëz janë të vetëdijshëm se sa jemi të ekspozuar ndaj rrezeve UV - koha mesatare e incidencës e kaluar në diell është 80% e ekspozimit total që një individ do të arrijë në jetën e tij. Prandaj, është e logjikshme të aplikoni krem dielli çdo ditë, pavarësisht nëse moti është me diell, me shi apo do të qëndrojmë shkurt ose gjatë jashtë. 
Mos kurseni SPF
Kërkimet tregojnë se njerëzit aplikojnë vetëm 1/3 deri në 1/2 të sasisë që duhet të aplikojnë për ta fituar nivelin e mbrojtjes të treguar në shishen e pakos. Që do të thotë nëse vendosni SPF 50, me siguri nuk fitoni as SPF 25. Për një trup të rritur mesatar, mjafton një gotë krem kundër diellit, por nëse shkoni në plazh. Është mirë që faktorin mbrojtës ta kombinojmë me antioksidantë - lexoni në f. 20
Reagoni në nishanin e parë
Nëse nishanat ndryshojnë në çfarëdo mënyre, madhësia, forma, ngjyra, reagoni! Kushtojini vëmendje simptomave të tilla si kruarja dhe butësia. 
Mos harroni buzët tuaja
Lëkura e hollë në buzë ka mungesë të melaninës, mbrojtës natyror i diellit, duke i bërë ata dyfish më të ndjeshme. Vetëm 37% e njerëzve mbrojnë buzët me SPF ndërsa janë në plazh! Meshkujt janë veçanërisht të prirur ndaj kancerit të buzëve, por pavarësisht nga gjinia, buza e poshtme ka 12 herë më shumë gjasa të preket sepse merr më shumë diell. 
Minueri (kinoa), vaji i kokosit, kefiri - kohët e fundit po dëgjojmë vazhdimisht për produkte ushqimore të reja, të shëndetshme, emrat e të cilave vështirë se mund t'i mbajmë mend, apo jo? Kështu që ju kujtojmë disa heronj të shëndetshëm që me siguri i keni në kuzhinë. Mos hiqni dorë nga këta 5! 
 
KOKOSHKA
Si rregull, ne i përgatisim ato me vaj luledielli, por shumë njerëzi shtojnë edhe gjalpë për të pasuruar shijen. Por një studim i ri në Universitetin Skranton në Pensilvani zbuloi se kokoshkat përmbajnë më shumë polifenole (rojtarë të imunitetit) sesa shumë fruta. Këto lëndë ushqyese thithen më lehtë kur hahen në kombinim me vajin e ullirit. 

PASTA
A është e mundur që konsumi i rregullt i pastave të humb peshën? Po, por vetëm nëse makaronat (pastat) paraprakisht të gatuara ftohen mirë. Në këtë mënyrë, karbohidratet do të shndërrohen në niseshte që përmban fibra jo të tretshme të cilat jo vetëm që zvogëlojnë oreksin, por edhe rrisin nivelin e acideve yndyrore - molekula që mbrojnë nga kancerin. 

MISH DHIE
Në pjesën dërmuese të botës, mishi i dhisë është i preferuari te prindërit për arsye të arsyeshme. Përkatësisht, mishi i dhisë ka më pak yndyrë, dhe është më i pasur në hekur sesa mishi i viçit ose derrit. Hekuri është një mineral përgjegjës për qarkullimin e oksigjenit në trup. 

FËSTËK
Edhepse buxheti mund të na detyrojë të cimbisim fara lulelidelli, nuk ndryshon faktin se ne të gjithë i duam fëstëkët. Studimet tregojnë se fëstëku është i begatshëm me antioksidantë, me prani të lartë mbresëlënëse të BCAA - një aminoacid kyç që riparon fibrat e muskujve. A do të thotë kjo se ata janë një vakt i shkëlqyer pas stërvitjes? S'ka fjalë! 
PELTE ME FRUTA
Në mesin e aq shumë çokolatave, kujt i vë mendja të hanë karamele pelte? Po, këto përkujtues të fëmijërisë duket se janë të mira edhe për shëndetin. Xhelatina është një burim i pasur i kolagjenit i cili është i nevojshëm për elasticitetin e lëkurës. Ai gjithashtu përmban glicinë, një aminoacid që zvogëlon kohën që zakonisht është e nevojshme për të fjetur. Do t'ju ndihmojnë nëse vuani nga pagjumësia.
 
Premte, 27 Mars 2020 00:00

ÇIÇIBANOZI

Çiçibanozi është një zëvendësues i ëmbël dhe i shëndetshëm i çokolatës, kakaos ose ëmbëlsuesit. Ky frut ka dyfish sasi më të madhe të kalciumit sesa kakao, nuk përmban kafeinë dhe yndyrë, dhe është i shkëlqyeshëm për ata me presion të lartë të gjakut. Është një burim i pasur i mineraleve si bakri, kalciumi, mangani, kaliumi, magnezi, zinku dhe seleni dhe përmban vitamina A, B2, B3 dhe B6. Është i pasur me fibra, pektinë dhe proteina. I shkëlqyeshëm për njerëzit që duan të humbin peshë sepse përmban sasi të ulët të sheqerit. Çiçibanozi është i njohur sepse mban lëkurën të shkëlqyeshme dhe e mbron shikimin. 
Premte, 27 Mars 2020 00:00

NENA

Nena është një proteinë e plotë – një filxhan nenë përmban rreth 26 g proteina, dhe në të njëjtën sasi orizi ka vetëm 13 g proteina. Pediatërit thonë se është një produkt ushqimor fillestar i mirë sepse nuk përmban gluten, kështu që përshtatet mirë me të sëmurët nga celiakia. Në krahasim me drithërat e tjerë, nena ka një përparsi me praninë e lartë të aminoacidit lizin. Ka ndikim antikancerogjen dhe anti-inflamator dhe fitosterolet në përbërjen e tij e bëjnë atë të detyrueshëm për pacientët me kolesterol të lartë plus mbronë edhe zemrën. Kjo kokërr e vogël është e pasur me kalcium, vitaminë C, vitaminë E, hekur, magnez, fosfor dhe kalium. 
Shfëltimi i celularit është po aq i nevojashëm sa kafeja e mëngjesit dhe njoftimet me ngjyrë të kuqe të pahapura janë po aq provokuese sikur të ishin një dhuratë që e gjeni të fshehur në dollap - për shkencëtarët kjo quhet varësi nga ekrani. Mos e mohoni, është koha për detoks!
 
SIMPTOMAT
1. Mbani gjithmonë një karikues, madje edhe një bateri rezervë.
2. Dridhja menjëherë drejton vëmendjen tuaj ka ekrani blu.
3. Ju shtriheni dhe ngriheni duke shfletuar celularin tuaj.
4. Është më keq për ju të harroni telefonin tuaj sesa portofolin tuaj.
 
ÇKA NUK ËSHTË NË RREGULL?
Ekspozimi ndaj dritës blu, ajo që emetohet nga celulari, zvogëlon sekretimin e melatoninës, e cila ndikon në mënyrë të barabartë edhe në cilësinë edhe kohëzgjatjen e gjumit. Shkencëtarët në Universitetin e Harvardit kanë zbuluar se ndërverprimi me teknologjinë, një orë para gjumit, vonon prodhimin e melatoninës për 90 minuta, duke zvogëluar sasinë e tij përgjysmë. Ndërsa shumë procese biologjike në trup varen nga gjumi, mbani në mend se falë celularëve dhe veglave të tjera, ju rrezikoni shumë më tepër sesa mëngjesin.
Lajmi i keq është se nuk jeni të sigurt as ditën. Drita blu mund të shkaktojë degjenerim makular ose turbullim dhe humbje të shikimit, që zakonisht është një proces natyror, shoqërues i pleqërisë.
Nuk guxojmë të mos e përmendin edhe momentin e injorimit të bashkëbiseduesit sepse përmbajtja e servuar nga celulari është shumë më interesante. Të gjithë e kemi gjetur veten në këtë situatë të injorimit nga bashkëbiseduesi, i cili, në vend që të na dëgjojë dhe t’i kushtojë vëmendje gjendjes sonë mendore, vazhdimisht ngul sytë dhe kokën në cecular. Por për të qenë i sinqertë, me siguri edhe ne kemi qenë ata me kokë të përkulur shumë herë. Përveç mungesës së kulturës, kjo shprehi e tillë që ka depërtuar në jetën tonë, ngadalë por sigurt, ndikon në aftësitë tona shoqërore dhe kapacitetet tona për të
bashkëpunuar. Nuk jeni i sigurt për këtë supozim? Atëherë pyesni veten nëse preferoni t’i telefononi dikuj apo t'i shkruani në Viber? Nëse përgjigja është nën dy, atëherë keni problem.
Gjërat bëhen më të komplikuara në planin afatgjatë, sepse përveç marrëdhënieve dhe lidhjeve të prishura, studimet thonë se koha e gjatë e kaluar me pajisjet digjitale rrit rrezikun nga izolimi, ankthi, vetmia dhe depresioni. Mendoni kështu: Nëse për shkak të ndonjë aktiviteti dixhital nuk jeni në gjendje të bëni gjërat që duhet të bëhen, atëherë është koha për ndryshime.

PASTRIMI
Përdorni të gjithë ata alarmet që mbajnë llogari që të jeni të përqendruar në celurarin tuaj në favorin tuaj. Ata do t'ju ndihmojnë të përballeni me faktet. Si? Shkyçni ata dhe provoni sa mund të duroni pa kontrolluar se çfarë është e re. Nuk është e nevojshme t’i fikni krejt papritur, filloni me lajmërimet përkujtuese të postave elektronike ose ata të destinuara për aktivitete kalendarike që sigurisht i ndiqni ndërsa jeni në punë. Thuajini lamtumirë celularit tuaj një orë para gjumit dhe përcaktoni atë në opsionin 'i heshtur'. Sidoqoftë, ju do të bëni shërbimin më të madh nëse ndryshoni vetëdijen në kokën tuaj: "Unë përdor teknologjitë vetëm për një qëllim, jo për të mbushur kohë!" - mos e harroni këtë.
Ngulitni sytë në monitor tërë ditën? Nuk pranoni madje edhe nëse ju paguajnë për këtë! Udhëhiquni me rregullin 20-20-20: hulumtimet sugjerojnë përqëndrimin në diçka (prapa ekranit) 20 hapa larg, për 20 sekonda, çdo 20 minuta. Kjo do të lehtësojë simptomat e qenësishme të sindromit vizuale kompjuterik - tension, thatësi, djegie dhe ndjeshmëri të syve.

NJË SËRË E EFEKTEVE TË DOBISHME
Jetë më të gjatë - Studiuesit thonë se ekziston gjithashtu një lidhje midis kohës së gjatë të kaluar para ekraneve blu dhe rrezikut të rritur nga pothuaj të gjitha sëmundjet vdekjeprurëse si sëmundjet e zemrës dhe kanceri.
Më shumë para- Kjo është veçanërisht e vërtetë për gratë që kanë zhvendosur zakonin e tyre të blerjes në internet.
Tru më i përqendruar-Ulja më gjatë para një monitori shoqërohet me ulje të vëmendjes dhe përqendrimit veçanërisht te fëmijët, kështu që mos u habitni nëse nuk mund të lexojnë mësimin.
Fillimi i lehtë i ditës- Ekspozimi ndaj dritës blu deri vonë e zvogëlon ndjenjën e të qenurit gati për ditën tjetër. Tani e kuptoni pse disa njerëz shkojnë në palestër herët në mëngjes dhe të tjerët nuk reshtin së shtypuri butonin për dremitje (snooze).
Produktivitet më i madh- Pushimi i kaluar jashtë me kolegët rezulton me më shumë produktivitet në krahasim me pushimin ose pauzën e kaluar para një monitori.
Po! 
Lëkura e fytyrës pëson tranzicione kyçe gjatë gjithë vitit dhe për të përfituar sa më shumë nga këto ndryshime është e nevojshme të përshtatim funksionin e saj përmes hidratimit adekuat sezonal.

HIDRATIMI
Dhe kur temperaturat bien dhe rriten, lëkura përballet me një sfidë të quajtur hidratim. Nëse dëshironi një lëkurë të plotë dhe të hidratuar me një efekt shkëlqyes, kërkoni një serum të lehtë të mbushur me vitaminë C. Ky kombinim do të mbrojë dhe hidratojë spontanisht lëkurën duke minimizuar mundësitë e bllokimit të poreve në minimum. Vitamina C është thelbësore për lëkurën e prirur ndaj puçërrave. Për të shuar tërësisht etjen e lëkurës, pas serumit, aplikoni një krem me bazë të acidit hialuronik, peptideve dhe vitaminave. 

SPF-MBROJTJA
Mos lejoni që rrezet e buta të diellit t'ju mashtrojnë, ata poashtu do të shkaktojnë dëm, dhe e para në listë është fotoplakja. Filloni me SPF Factor 30 dhe kushtojini vëmendje kremit ose locionit për t’u mbrojtur kundër UVA, UVB dhe rrezeve infra të kuqe. Nëse lëkura është e prirur ndaj puçërrave, ju duhet një variant që nuk përmban asnjë vaj, sepse me rritjen e temperaturës, ajo do t'i bllokoj poret. Ky rekomandim është një domosdoshmëri për ata me lëkurë natyrore të ydnyrshme. 

PILINGU (Qërimi)
Gjatë dimrit, ditët e ftohta, humbja e lagështisë, erërat e ashpra dhe nxehtësia artificiale brenda shtëpisë stresojnë ndjeshëm lëkurën. Për të përjetuar efektet premtuese të serumit ose kremës së fytyrës më shpejt është e nevojshme shfletëzimi i shtresës së qelizave të vdekura. Trajtimi i shfletësim ose luspim mundësisht të përmbajë fruta, acid glikolik ose salicilik. Acidi glikolik do të heq papastërtitë e depozituara në poret, ndërsa acidi salicilik do të thithë yndyrën e tepërt. Lëkura e re do të lejojë depërtimin e thellë të përbërësve kryesorë të kremërave.
 
KREM PËR RRETH SYVE
Lëkura rreth syve është më e hollë se pjesa tjetër e fytyrës dhe për këtë arsye shpejt mbetet pa ujë. Kur i shtoni kësaj mbylljen e syve të shkaktuar nga rrezet e para të diellit, lehtë do të arrini në përfundimin se keni nevojë për një krem hidratues që do të trajtojë rrudhat e imëta në të njëjtën kohë. Produkti ideal do të vinte i paketuar me një përqendrim të lartë të antioksidantëve dhe peptideve që do të mbrojnë kolagjenin nga rrezet e dëmshme UVA. 

Premte, 27 Mars 2020 00:00

Topat e mishit me perime

Përbërësit:
·       250 g mish viçi të grirë
·       250 g mish derri të grirë
·       1 karotë më e madhe
·       1 kungull i njomë i ri
·       1 qepë
·       2 thelb hudhër
·       2 vezë
·       1 filxhan (për kafe) thekon tërshërë
·       1 lugë fara çia
·       pak vaj, kripë dhe piper 

Përgatitja:
Qëroni perimet, karotat dhe kungulleshkën e njomë dhe i grini në anën e imët të rendes, dhe grini hudhrat dhe qepët. Përzijeni thekon e tërshërës për të fituar miell të imët, dhe i shtoni asaj farat çia (pa e grirë ose bluar). Përzijeni të gjithë përbërësit së bashku, përdorni duart tuaja për të përzijer brumin e fituar dhe shtoni kripë dhe piper. Vendosni letër pjekje në tigan ku do t'i rreshtoni topat e formuar, lyjeni me yndyrë dhe piqni rreth 30 minuta. Ju madje mund t’i skuqni në një tigan si mish hamburgeri. Shërbeni me pure ose patatet e pjekura.
Faqja 10 di 53

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin