Pothuajse 90% e grave në jetë do të bëhen nëna. Akti në dukje i zakonshëm ndryshon në mënyrë dramatike trupin, shëndetin dhe trurin e një gruaje. Nëse ndalemi te truri, nënat pa dyshim mbeten pa mbështetje në lundrimin në këto ndryshime më të thella psikologjike që mund të provojë një grua. Gati tre të katërtat (3/4) e nënave thonë se shoqëria as nuk i kupton dhe as nuk i mbështet ato. Një nga arsyet e mundshme për këtë rezultat? Miti spas së cili amësia është një instinkt natyror. Dhe realiteti është: një ndryshim sizmik i identitetit që është i frikshëm dhe i hidhur. Rrallëherë flitet për këtë ndjesi, këshillat në vijim të psikiatërve Alexandra Sacks dhe Catherine Birndorf, autoret e What No One Tells You: A Guide to Your Emotions from Pregnancy to Motherhood. 

Cila është arsyeja për identitetin e ri?
Periudha kur një vajzë bëhet grua quhet pubertet dhe ai ndryshim është legjitim, apo jo? Sipas kësaj analogjie, të bësh nënë është një ndryshim legjitim, nganjëherë i çmendur, i shoqëruar nga një seri lëkundjesh hormonale. Nga një jetë në të cilën një grua përqendrohet te vetja, ajo zgjohet në një jetë në të cilën është e përgjegjshme dhe plotësisht e dashuruar me krijesën e vogël që i dikton jetën e saj. 

Cila është gjëja më e rëndësishme që gratë ta pranojnë?
Se çdo nënë e re tregon një dozë ambivalence për rolin e saj të ri. Këto janë momentet kur gratë duan jetën e vjetër ose momentet e krizës kur pendohen që vendosën të bënin një fëmijë. Mos kini frikë të pranoni mendime të tilla, gjithçka është në rregull me ju! Është shumë e rëndësishme të flasim për këto emocione normale pa të cilat nuk kalon amësia.

Çfarë duhet të bëjnë gratë për ta gjetur veten përsëri?
Në një copë letër, shkruani gjithçka që ju pëlqeu para se të bëheni nënë - çfarë mbante ekuilibrin midis jetës suaj private dhe përgjegjësive tuaja. Bëni një listë të aktiviteteve tuaja të preferuara dhe postojeni në një vend të dukshëm në shtëpi. Do të jetë një kujtesë e shkëlqyer e asaj që mungon në jetën tuaj të përditshme. Mos e mbingarkoni vetveten, një nga një. 

Pse jam një nënë e shpërqendruar dhe e harruar?
Pasi shkencëtarët skanuan trurin e nënave, ata zbuluan se ato kishin më pak lëndë gri. Por, kjo është mirë për nënat! "Ka të bëjë me racionalizimin dhe riorganizimin për t'i ndihmuar ato të fitojnë aftësitë dhe vëmendjen shtesë të nevojshme për t'u kujdesur për një fëmijë", thotë Dr. Kelly Lambert, profesor i neuroshkencës së behaviorizmit (sjelljes) pranë Universitetit Richmond. 

EMPATI E THEKSUAR
Nënat simpatizojnë fëmijët e tyre dhe të njerëzve të tjerë edhe në hidhërime epike, shpërthime zemërimi dhe përkëdheljeje, sepse ato rrisin pjesën në tru që regjistron emocionet e të tjerëve. 

KUJTESË TË MPREHTË
Ndryshimet në hipokampus përmirësojnë kujtesën, por kjo vlen vetëm për informacionet (madje edhe të parëndësishme) në lidhje me fëmijët. 

OMBRELLË KUNDËR STRESIT
Ndryshimet e trurit i bëjnë nënat më të qeta - studimet paraprake tregojnë se ka më pak të ngjarë të shpërthejnë në situata të tensionuara, gjë që nuk ka qenë më parë.

ASFTËSI MULTIFUNKSIONALE
Tek nënat, aktiviteti i ngritur shihet në korteksin prefortal, pjesa e trurit përgjegjëse për marrjen e vendimeve. Mendimi i shpejtë është një ndihmë e madhe kur duhet të kryejmë shumë detyra të amësisë. 
Rrezet UVA dhe UVB
Përgjegjës për dëmet e shkaktuara nga radikalet e lira, plus që ato janë shkaku kryesor i plakjes së lëkurës. Mos harroni të aplikoni SPF çdo ditë, qoftë me diell apo shi ose jeni jashtë për 5 minuta. 

Rrezatimi infra i kuq
Nxehtësia që ndjeni kur jeni në saunë ose gjatë tharjes së flokëve me tharëse flokësh - kjo është ajo që shkakton pigmentim dhe ten të pajetë. Por ju nuk keni pse t’i shmangni këto zakone, thjesht mbrojeni lëkurën tuaj me një formulë që përmban antioksidantë.

Drita blu
Studimet tregojnë se ekspozimi i zgjatur ndaj dritës së emetuar nga telefonat e mençur mund të shkaktojë inflamacion, njolla të errëta dhe rrudha. Ju nuk keni nevojë për një detoksifikim dixhital, por një kombinim i SPF dhe mineraleve.

Ndotja
Grimcat mikroskopike - mbeturinat, pluhuri, smogu, bloza - janë mjaft të vogla për të depërtuar në poret dhe për të shkaktuar inflamacion. Keni nevojë për formula vitaminash - C ose B3 që luftojnë radikalet e lira.

Inflamacion në shërbim të lëkurës
Çfarë kanë të përbashkët trajtimet me lazer, deskuamacioni kimike dhe mezoterapia? Ato shkaktojnë inflamacion, në një mënyrë të kontrolluar, për të përmirësuar strukturën e lëkurës. Këto trajtime krijojnë mikro-dëmtime akute, të synuara në lëkurë në mënyrë që të stimulojnë rinovimin e qelizave dhe prodhimin e kolagjenit.
 
Marte, 01 Dhjetor 2020 00:00

Cili është karakteri i lëkurës suaj?

 
Vite më parë, lëkura klasifikohej sipas sasisë së vajit që prodhonte (normale, me vaj ose e thatë). Por problemet e lëkurës shkaktohen nga një numër faktorësh si dieta, gjenetika, stili i jetës, kështu që qasja moderne dermatologjike përfshin përcaktimin e karakterit të lëkurës.
 
E adaptueshme
Lëkurë elastike që i përgjigjet mirë produkteve të reja dhe kushteve të ndryshme të motit. Vizualisht, ky lloj i lëkurës ka pore të mesme dhe një minimum të pikave të zeza.
Mirëmbajtja ose kujdesi Përdorni një locion pastrues të butë ose ujë micelar për të shmangur heqjen e vajrave natyralë mbrojtës që përmbahen në lëkurë. Sigurohuni që të jetë e hidratuar dhe e butë, duke përdorur një krem që nuk do të rëndojë fytyrën tuaj. Për shkëlqim më të madh, bëni deskuamacion (peeling) një herë në javë.
TË USHQYERITHani ushqime të bazuara në perime dhe multivitamina çdo ditë ku përfshihen vitamina A, C dhe E, në mënyrë që të ngadalësoni stresin oksidativ.
 
E ndjeshme ndaj hormoneve
Lëkura që shpesh ka puçrra dhe dhjamë të tepërt nën ndikimin e hormoneve androgjene. 
MIRËMBAJTJA/KUJDESLocion me bazë acid salicilik - mbyll poret duke prishur dhjamin e tepërt, dhe vetëm 1% e përbërjes është e mjaftueshme. Pavarësisht yndyrës së tepërt, lëkura ka nevojë për hidratim. Deskuamacioni ose çluspimi (peeling) është i detyrueshëm që poret të jenë të pastra.
TË USHQYERITUlni marrjen e qumështit dhe ëmbëlsirave - ato stimulojnë inflamacion, dhe sheqeri ngre glukozën e cila ndikon në hormonet androgjene. Provoni suplementin e zinkut pasi studimet tregojnë se zvogëlon inflamacionin dhe pengon hormonet androgjene. 
 
E ndjeshme ndaj stresit
Probleme me ekzemën ose rozacean? Lëkura reagon me dhunë ndaj kushteve të tilla si mungesa e gjumit, dieta jo e shëndetshme, stili i jetesës stresuese dhe moti i ndryshueshëm.
MIRËMBAJTJE/KUJDES Formulat e larjes së fytyrës me bazë sulfate edhe më tej dobësojnë barrierën e lëkurës. Zgjidhni një formulë që nuk shkumëzon dhe lageni me ujë të ftohtë. Zëvendësoni formulat acidike të serumit me antioksidantë të kombinuar me përbërës natyralë si kamomili ose kumak- ka veti anti-inflamatore dhe përshpejton rigjenerimin e indeve. 
TË USHQYERITShmangni mishin e kuq, qumështin dhe ushqimet pikante (përgjegjëse për skuqjen) dhe rritni marrjen e acideve yndyrore omega-3.
 
E pjekur
Lëkura e hollë që tregon shenjat e para të plakjes (vija të holla, rënie, njolla të errëta).
MIRËMBAJTJE/KUJDES Procesi i depozitimit të qelizave të vdekura në sipërfaqen e lëkurës, te ajo lëkurë me karakter të pjekur, zhvillohet ngadalë. Prandaj, përdorni një formulë të larjes që shfletëzohet ose luspohet në të njëjtën kohë. Zgjidhni hidratimin me acid hialuronik, dhe për zbutjen ekziston retinol - një derivat i vitaminës A, thelbësore për lëkurën e butë dhe të plotë. 
TË USHQYERITNjë tjetër arsye për të shmangur sheqerin: çon në glikizim i cili ngurtëson kolagjenin dhe elastinën dhe përshpejton plakjen. Trajtoni stresin oksidativ përmes acideve yndyrore në formën e suplementeve. 
Shumë mund të quhen aktorë, por pak janë yje. Aktorja e re, Angela Dimitrova, ngadalë por sigurt ec drejt yjeve, sepse ajo ka gjithçka që i duhet për t'u regjistruar në qiellin me yje. Talenti i aktrimit i vulosur me një diplomë, muzikalitet, bukuri të jashtëzakonshme, disiplinë, profesionalizëm, por mbi të gjitha, modest dhe popullor - karakteristikat e emrave më të mëdhenj. Masat e gjera e njohën përmes serialit televiziv psikologjik "Në terapi" në të cilin ajo interpretoi karakterin kompleks të Ivanës, krah për krah me Nikolla Ristanovskin dhe Jelena Jovanova. Dashamirët e teatrit e njohin prej kohësh dhe atje, në skenën e teatrit, Angela nuk mungon në projektet e mëdha. Se çfarë pret e ardhmja, mbetet të shihet, dhe ajo me kënaqësi pranoi të na tregonte një ose dy fjalë për të tashmen.         
 
 
·      Pas pushimit të detyruar, ku mbete në planin profesional? A janë dëmet në teatrin dhe filmin maqedonas të mëdha dhe të pariparueshme ose, përkundrazi, a solli izolimi produktivitet dhe krijimtari më të madhe? Çfarë po përgatitni për ne në këtë moment? 
Ky pushim që nuk e prisnim fare ndodhi saktësisht një javë para premierës së shfaqjes për të rinj "Çfarë është dhunuesi?" në Teatrin për fëmijë dhe të rinj, me regji të Hana Milenkovska. Më vjen shumë keq që vetëm 7 ditë nuk arritëm të luajmë premierën. Kjo i ndodhi teatrit dhe filmit dhe një pushim i detyruar, për shkak të të cilit pasojat negative, por edhe ato pozitive, do të reflektohen më vonë dhe do të ndikojnë në punën e mëtejshme. Ndonjëherë pushimi është i mirë për të parë se sa larg kemi arritur, çfarë kemi bërë, çfarë mund të ndryshojmë dhe të përmirësojmë atë që krijojmë. Izolimi na ka sjellë njohuri të reja dhe na ka mësuar se duhet të përshtatemi me kushtet sa më shumë që të mos humbasim aftësinë e krijmtarisë. Ne, aktorët, nuk mund të bëjmë pa audiencën, e cila është një pjesë e domosdoshme e teatrit, dhe humbja më e madhe për momentin është se nuk mund të luajmë para saj. Teatrot ngadalë po hapen dhe gjëja e parë që ne planifikojmë të bëjmë është të mbarojmë shfaqjen që kemi filluar tashmë dhe të vazhdojmë të krijojmë të reja. Dhe sesi teatri dhe filmi do të shkojnë më tej, sa do të ndikojë ky ndryshim, mbetet të shihet.

·       Aktorët që kishin përvojë edhe teatrale edhe filmike pas vetes, sërish, i japin më shumë përparësi dhe dashuri teatrit. A i përkisni atij grupi? Padyshim, publiku i filmit është më i madh, dhe epidemia na ka treguar se na mungojnë filmat maqedonas, veçanërisht filmat serik. Atëherë pse nuk forcohen projekte të tilla TV? Dhe pse të mos xhirohen seriale ose filma të tillë të përditshëm, ato që kuptohen në shikim të parë, por gjithmonë përdorin disa tema komplekse ose veprime ushtarake?
Dashuria ime për teatrin dhe filmin është e barabartë dhe nuk do të doja t’i ndaja, sepse të dy kanë bukurinë dhe specifikën e tyre që më mbushin në mënyra të ndryshme. Unë mendoj se duhet të prodhohen më shumë seriale maqedonase sepse kjo është mënyra më e lehtë dhe e shpejtë për të arritur audiencën që nuk vjen në teatër. Publiku më i gjerë e sheh atë që po i shërbehet asaj, nëse xhirohen dhe transmetohen më shumë seriale maqedonase, atëherë ajo do t'i shikonte ato. Në vitet e mëparshme kishte një valë shumë të mirë të serialeve maqedonase, të cilat shpresoj të mos jenë vetëm një valë dhe do të vazhdojnë të praktikohen në vitet e ardhshme. Personalisht, më pëlqen seriali më shumë sepse ato kanë një periudhë më të gjatë kohore në të cilën mund të trajtohen më shumë tema, probleme dhe histori. Ne harrojmë që njerëzit jo gjithmonë dëshirojnë të dëgjojnë histori nga e kaluara, ata gjithashtu duan të shohin gjëra të përditshme që u ndodhin, për shembull, si të përballen me problemet sot, çfarë po ndodh këtu, në mjedis, në botë, çfarë të presin në të ardhmen etj. Gjërat e thjeshta janë gjithmonë më të vështirat për t'u bërë dhe përjetuar, por ato gjithmonë arrijnë audiencën.

·       Një person që shkon në teatër, e di saktësisht se çfarë aktorë të talentuar kemi, por a jemi ne si shoqëri të vetëdijshme për këtë dhe a i vlerësojmë mjaft artistët? Si ndiheni personalisht lidhur me këtë çështje?
Duke parë situatën e sotme, ne ishim të parët që u mbyllëm gjatë kësaj periudhe dhe të fundit që vazhduam punën, pra u kthyem në normalitetin e ri. Unë mendoj se puna që e investojmë dhe angazhimi me të cilin punojmë për çdo shfaqje të re nuk vlerësohet sa duhet. Më pak njerëz janë të vetëdijshëm për procesin që kalojmë për të arritur rezultatin përfundimtar dhe ai rezultat nuk njihet gjithmonë. Por në fund të fundit ka njerëz që janë gjithmonë aty për të na mbështetur dhe vlerësuar punën tonë, dhe kjo është audienca besnike.

·       Ju keni vepruar krah për krah me aktorët shumë të njohur si Nikola Ristanoski, Jelena Jovanova, Tanja Kocovska, Biljana Dragicevic - Projkovska, a e përdorni me mençuri kohën e kaluar me ta për të marrë sa më shumë shkollë praktike? A janë të gatshëm aktorët tanë me përvojë për të drejtuar kolegët e tyre të rinj? A ka një miqësi të sinqertë midis aktorëve?
Shumica e aktorëve tanë më me përvojë janë shumë të prirë për të drejtuar dhe këshilluar për profesionin tonë, si të merren me sfidat që sjell ky profesion dhe si të mësojnë nga secila përvojë pavarësisht nëse ishte e mirë apo e keqe. Sa herë që luaj me një nga kolegët e mi më të vjetër, kërkoj të mësoj më shumë dhe të frymëzohem nga dëshira e tyre e pashtershme për të punuar dhe krijuar. Unë jam nga natyra shumë  komunikatave dhe gjithmonë në humor për miqësi, kështu që kur jam pjesë e një procesi, pothuajse gjithmonë afrohem me kolegët e mi dhe mund të them se ekziston një miqësi e sinqertë, jo gjithmonë, por ekziston.

·       Ju keni një bukuri të jashtëzakonshme, nuk shkriheni në turmën e vajzave maqedonase. A është përparësi apo mangësi në prova dhe në jetë në përgjithësi?
Faleminderit për komplimentin. Unë mendoj se kjo është një avantazh, sepse dallimet ose diferencat na bëjnë ato që jemi, ashtu siç jemi. Ne të gjithë jemi të ndryshëm dhe kjo është bukuria e madhe. Nëse të gjithë jemi njësoj atëherë nuk do të jemi interesant.

·       A keni ndonjë dëshirë të paplotësuar profesionale - film, shfaqje, aktor apo aktore në të cilën dëshironi të aktroni? Po në lidhje me idhujt tuaj, a ka ndonjë që ju frymëzon?
Uf ... lista është shumë e gjatë, veçanërisht për aktorët dhe aktoret me të cilat do të doja të luaja dhe normalisht të mësoja prej tyre. Më pëlqen të eksperimentoj, kështu që do të provoja në çdo zhanër filmi, seriali dhe lloji të aktrimit. Unë inspirohem çdo ditë nga kolegët, miqtë, serialet, filmat, librat dhe muzika.

 
·      Si dukej një ditë e e zakonshme e aktores së re dikur dhe si duket ajo sot? Çfarë ju mungon më shumë nga jeta juaj e më parshme? A ka ndonjë aspekt, mësim apo zakon pozitiv që keni fituar në muajt e fundit?
Nga një ditë shumë e ngarkuar me prova në mëngjes dhe shfaqje në mbrëmje e deri te momentalisht dita e kaluar në shtrat me një seri të mirë Netflix dhe çaj të nxehtë. Një gjë që kam mësuar është se nuk mund të jetoj pa aktruar në skenë, se kam shumë energji dhe kreativitet që nuk di ta kanalizoj përveçse duke krijuar dhe vepruar në skenë dhe film. Dhe për shkak të kësaj energjie time, unë e përqendrova këtë periudhë dhe i kushtova shumë kohë vetes dhe duke reflektuar mbi gjërat që ndodhin, të cilat kur jemi të preokupuar me punë i harrojmë. Puna me veten tonë është një nga gjërat më të rëndësishme në jetë dhe nuk duhet ta harrojmë atë dhe të humbasim në shpejtësinë e kohës së sotme.

·      Çfarë e ushqen shpirtin tuaj në kohën tuaj të lirë, çfarë lloj muzike ju pëlqen të dëgjoni dhe cila është marrëdhënia juaj me sportin dhe ushqimin? A kujdeseni për një mënyrë jetese të shëndetshme apo gjithçka i është lënë spontanitetit të imponuar nga rinia juaj?
Unë thjeshtë e ushqej shpirtin tim me të gjitha llojet e muzikës, kjo varet nga dita, dhe me shumë vallëzim në shtëpi. Mundohem të ushtroj tre herë në javë, dhe sa i përket të ushqyerit mundohem të jem e kujdesshme se çfarë ha, aq sa mundem, sepse unë jam një adhuruese e pasionuar e ëmbëlsirave dhe kjo prish paksa planet e mia. Sidomos nëse jemi të zënë me prova dhe xhirime, për mua është më e vështirë t'i kushtoj vëmendje të ushqyerit tim.

·      Keni qenë pjesë e shkollave jashtë vendit, sa ishin udhëzuese dhe sa ua futën atë "krimbin" në kokë për të shtyrë karrierën tuaj jashtë vendit? Si e imagjinoni të ardhmen tuaj, profesionalisht dhe privatisht? 
Punëtoritë dhe seminaret që kam marrë pjesë jashtë vendit stimuluan dhe zhvilluan potencialet e pazbuluara që unë zotëroja, për të cilat nuk isha në dijeni. Unë mendoj se çdo aktor, veçanërisht një aktor i ri, duhet të vizitojë sa më shumë që të jetë e mundur dhe të mbledhë sa më shumë përvoja nga punëtori të ndryshme. Kam qenë në lloje të ndryshme punëtorish, nga gjuha e trupit, vallëzimi, shprehje të ndryshme të aktrimit, te shprehja krijuese përmes performancave dhe instalimeve artistike. Kur kjo situatë të qetësohet, unë kam në plan të vazhdoj të marr pjesë në seminare dhe seminare dhe do të isha i lumtur nëse do të kisha mundësinë të luaja diku jashtë vendit. 

·      Më në fund, çfarë këshille do t'u jepnit lexuesve në këtë kohë krize? Si të arrijmë të qëndrojmë në anën e ndritshme?
Gjithçka do të kalojë. Edhe kjo situatë do të kalojë dhe shpresoj se do të sjellë ndërgjegjësim më të mirë te njerëzit për veten e tyre dhe të tjerët. Gjithmonë e kërkoj dhe shikoj anën e ndritshme për të punuar, sepse nëse nuk ka errësirë, ne kurrë nuk do ta vlerësojmë dritën. Na duhet errësira për ta njohur atë dhe 
 
Vrapuesit, ata që thyejnë rekorde, kanë një zemër më të madhe se njerëzit e zakonshëm. Pianistët elitar mund të lëvizin gishtat e tyre në drejtime të paimagjinueshme. Brazili vazhdimisht prodhon futbollistët më të mirë në botë. Minjtë e ekspozuar ndaj dozave të kontrolluara të stresit kanë qeliza më të zgjeruara të trurit. Arsyeja? Shqetësim! Vrapuesit dhe pianistët stërviten deri në lodhje, ndërsa fëmijët brazilianë luajnë me një top më të shpejtë, më të rëndë dhe më të fortë në krahasim me versionin prej lëkure të butë me të cilën stërvitet pjesa tjetër e botës. Mesimi? Vendoseni veten në një pozitë të pakëndshme më shpesh, sepse trupi dhe mendja juaj do t'ju shpërblejnë duke ju bërë më të fortë dhe më të përgatitur për të përballuar stresin. Studime të shumta kanë treguar shumë herë se natyra njerëzore nuk është e brishtë, përkundrazi, është e fortë. Njeriu lulëzon kur është nën presion, njeriu është krijues përballë dështimit, njeriu bëhet vizionar sapo të hasë një pengesë - por ju duhet vetëm guximi të futeni në zonën e parehatshme. Epo, a jeni gati për të hyrë në zonën e parehatshme, të dashur?
 
KUFIZIMET USHQEJNË KREATIVITETIN

Parehatia: Çfarë kanë të përbashkët regjisori Steven Spielberg, impresionistët dhe arkitekti me famë botërore Frenk Gari? Duke u mbështetur në një minimum burimesh, ata krijuan kryevepra. "Përshtypja, Lindja e Diellit" e Klod Mone nuk do të ishte bërë kurrë një kryevepër nëse ai nuk do të kufizohej vetëm në pikturë me vetëm disa ngjyra dhe goditje me furçë. Filmi "Shark" i Spielberg vendosi kufijtë e kinemasë moderne, megjithëse regjisorit iu desh të improvizonte për të kapur sulmin e peshkaqenit (me efekte zanore) ndërsa peshkaqeni i tij mekanik u thye gjatë xhirimeve. Nga ana tjetër, Frenk Gari, thjesht nuk mund të projektonte ndërtesa në letër të bardhë dhe liri të shprehjes. Mungesa e burimeve sjell shqetësime. Por shpesh kjo është ajo që nevojitet për të prodhuar vepra origjinale.
Provë: Një studim nga Universiteti i Amsterdamit provoi sesi kufizimet ndikojnë tek njerëzit nga ana kognitive. Studiuesit u kërkuan të anketuarve të dëgjonin një seri fjalësh dhe numrash ndërsa kryenin detyra të komplikuara. Rezultatet? Kufizimet kanë ndryshuar mënyrën e të menduarit të studentëve. Gama e tyre e të menduarit është zhvendosur nga lokale në globale. Në vend që të ishin shkurtpamës, ata filluan të shohin fotografinë më të madhe. 
Detyra: Vendosni qëllimisht kufij. Shkurtoni sasinë e kohës që kaloni normalisht në një detyrë, zvogëloni numrin e njerëzve që telefononi për ndihmë ose kufizoni burimet, zvogëloni ato në një deri dy. Sado e pakëndshme të jetë, mbase këtu qëndron përgjigjja e idesë së shkëlqyer që shkëlqen tek ju.
 
DËSHTIMI TËRHEQ AFTËSINË SHPIKËSE

Parehatia: Shumica prej nesh rriten me idenë se dështimi është diçka që duhet ta shmangim me çdo kusht. Rezultati i këtij besimi është një kulturë te e cila frika nga dështimi është e rrënjosur. Por frika nga dështimi është kurthi më i madh për sukses, sepse nga frika se mos të dështosh, nuk përparon. 
Provë: Kompania e prodhimit të makinave,Toyota, funksionon me sukses duke u udhëhequr nën maskën e dështimit. Kur punonjësi vëren ndonjë defekt, ai sinjalizon dhe prodhimi i kasetës ndalet. Nëse problemi nuk mund të zgjidhet brenda një minute, atëherë prodhimi total ndalet derisa problemi të zgjidhet. Ky vlerësim i vazhdueshëm edhe i të metave më të vogla është provë se përmirësime të vogla por thelbësore shtrojnë rrugën drejt përsosjes.
Detyra: Ekzistojnë dy lloje të dështimeve. Dështimi që buron nga përtacia dhe kujdesi i pamjaftueshëm, ai është lloji i keq; dhe dështimi që vjen nga marrja e rreziqeve në emër të krijimtarisë, ky është ai lloji që duhet të inkurajohet. Me fjalë të tjera, çastin kur diçka shkon keq, ndaloni dhe analizoni. Pyeteni veten vazhdimisht: Pse ndodhi kjo? Çfarë mund të ishte bërë ndryshe? Çfarë duhet bërë që të mos ndodhë më? Largoni fajin nga dështimi, dhe kjo duhet të konsiderohet shans për të arritur një përfundim që askush nuk e mbante mend.
 
KRITIKA SJELL FITORE

Parehatia: Askujt nuk i pëlqen të dëgjojë atë që ai/ajo bëri gabim. Askush nuk dëshiron të vihet në një pozicion ku ai do t’i tregon gabimet dikujt. Kjo frikë është aq e vjetër sa vetë njerëzimi, është një instinkt i thellë që na mbron nga ndarja nga grupi. Por, reagimet/vlerësimet nga burimi i duhur janë mënyra më e shpejtë për të zhbllokuar potencialin e vërtetë që e posedoni.
Provë: Koncepti i atletëve super-elitar ka qenë temë e studimit në Universitetin Bangor në Mbretërinë e Bashkuar për vite me radhë. Zbulimet e tyre? Atletët me rezultatet më të mira janë ata që marrin jo vetëm vlerësim teknike, por edhe mbështetje emocionale nga trajnerët e tyre. Me fjalë të tjera, trajnerët e tyre veprojnë si një lloj prindi surrogat- duke i motivuar ata, duke i inkurajuar ata dhe duke u dhënë atyre një vështrim kritik në secilën nga ndeshjet e tyre. Për shembull, sot, tenistët elitar tregojnë rezultate shumë më të mira sesa kolegët e tyre nga 50 vjet më parë. Përse? Për shkak se trajnerët elitar u shfaqën në skenë - individë puna e të cilëve është të ofrojnë vlerësime dhe mbështetje të vazhdueshme për tenistin. 
Detyra: Kërkoni një trajner të kujdesshëm - dikush që ju njeh dhe ju kupton mjaft mirë për të ditur se çfarë mund të bëni dhe çfarë nuk mund të bëni (këshillimi i një introverti që të jetë me zë të lartë thjesht nuk do të funksionojë). Ndani kohë për seanca të rregullta të vlerësimit, jo më shumë se 30 minuta. Kërkoni kritikë të sinqertë për 3 gjërat kryesore dhe jini specifik. 
 
TRAUMA LIND FITIMTAR

Parehatia: Herët ose vonë, secili prej nesh do të përballet me parehati të vërtetë dhe të pashmangshme. Mund të jetë një ndarje, humbja e një të dashuri, një pushim nga puna që nuk e keni parashikuar. Përvojat e tilla janë traumatike dhe, në fillim, do të besoni se nuk do t’i kapërceni kurrë. Ju ndoshta keni dëgjuar për stresin post-traumatik, por a keni dëgjuar për përparimin post-traumatik?
Provë: Xhejms Penebaker, një psikolog social dhe akademik në Universitetin e Teksasit, ka hulumtuar traumën pothuaj gjatë rërë karrierës së tij. Zbulimet e tij? Ata që mbajnë një ditar se si ndihen pas një traume, zvogëlojnë vizitat te mjeku, ulin ankthin dhe përmirësojnë imunitetin. Në fakt, studimet kanë treguar se gati dy të tretat e njerëzve që kanë përjetuar trauma kanë përjetuar gjithashtu progres post-traumatik si një përfitim i stresit paraprak.
Detyra: Ditari është vërtetuar se është mënyra më e mirë për të kapërcyer frikën. Analizoni hap pas hapi atë që shkoi keq. Sa më shumë të analizoni situatën, aq më shumë do të maturoheni, do ta pranoni dhe do të mësoni se si ta trajtoni atë. Filloni me pyetjen: "Si ndodhën të gjitha?" Pastaj le të ndjekë: "Pse ndodhi?" Më në fund, përfundoni me: "Çfarë mund të bëj që të mos ndodhë më?"
Marte, 01 Dhjetor 2020 00:00

Meditim - 5 fenomenet që inkurajojnë

FRYMËMARRJA KA NDIKIM
A punon truri juaj me kapacitet të plotë? E vetmja gjë që duhet të bëni është të merrni frymë. "Përqendrimi në frymëmarrje dhe ndjesitë e saj duket se lidhin zemrën me kokën", thotë Dr. Daniel Siegel, një profesor klinik në Universitetin e Kalifornisë dhe autor i "Aware": The Science And Practice Of Presence. "Kjo praktikë ul rrahjet e zemrës dhe ul nivelet e kortizolit, duke ju bërë të ndiheni më pak të stresuar".
 
2 BETA BLLOKER
Përqendrimi në të tashmen besohet se zvogëlon valët beta të trurit (ato që janë aktive ndërsa numëroni gjithçka që duhet të bëni). Por studiuesit norvegjezë që studiuan valët e trurit në njerëzit që meditojnë gjetën një prani më të lartë të valëve beta (që lidhen me të mësuarit, kujtesën dhe intuitën) dhe valëve alfa (që lidhen me krijimtarinë). Studimi, i cili përfshiu murgjit tibetianë, zbuloi gjithashtu valë gama të shoqëruara me një shkallë të lartë të vetëdijes. 
 
3 MATERIA GRI ËSHTË E RËNDËSISHME
Edhe pse truri është programuar të endet, bredhja e vazhdueshme e trurit shoqërohet me nivele më të ulëta të lumturisë. Studimet e trurit për njerëzit me vite përvojë meditimi zbulojnë më pak aktivitet në korteksin e cingulatit të pasëm - pjesa e trurit e lidhur me vetë-vëzhgimin dhe kontrollin kognitiv - duke zbuluar një aftësi më të madhe për t'u përqendruar në këtu dhe tani. Mos harroni, e tashmja është një dhuratë!
 
4 DOBITË E TRURIT
Është mirë të dimë se meditimi mund të stimulojë rritjen e trurit. Studimet tregojnë trashje të hipokampusit tek njerëzit që meditojnë vazhdimisht - pjesa e trurit përgjegjëse për nxënie, të kuptuarit dhe kujtesën. Rritja u vu re gjithashtu në korteksin cerebral, e cila çon në përpunimin më të shpejtë mendor të informacioneve dhe në kujtesë më të mirë. 
 
5 MBROJTËS I QELIZAVE
Përveç pretendimeve se parandalon sëmundjen e Alzheimerit, meditimi i rregullt përmirëson imunitetin dhe shëndetin e përgjithshëm kardiovaskular. "Meditimi përmirëson shëndetin dhe jetën e qelizave duke stimuluar enzimën telomerazë - ajo riparon dhe mban përfundimet kromozomale", thotë Dr. Siegel. 
Në sezonin e sallatës ruse dhe kifleve, nuk është për t'u habitur nëse shtoni disa kilogramë shtesë. Ky është kuptimi i festave, apo jo? Ajo që ne duam t'ju mësojmë është qasja me të cilin do të tentoni të rregulloni dëmin. Vuatja urie ose detoksifikimi me çaj (mënyra moderne e urisë) nuk është një zgjidhje! Në një kohë kur ka kaq shumë ushqime të shëndetshëm dhe me pak kalori në treg, injorimi i tyre do të vinte si një kërcënim i vetëdijshëm për shëndetin. 
 
Si reagon trupi ndaj urisë?
Trupi është në gjendje të njohë peshën e shëndetshme që i duhet ta arrij dhe deri ku mund të shkojë. Nëse shkurtoni kaloritë ndjeshëm, gjëja e parë që rebelohet është stomaku - dhe të tjerët do të jenë në gjendje të dëgjojnë kërcitjen e tij. Së dyti do të rebelohen hormonet - si korrierë biologjikë të mesazheve në trup, kësaj here, mendimi i tyre do të shprehet qartë dhe me zë të lartë. "Nëse zvogëloni ndjeshëm marrjen e ushqimit, sistemi endokrin do të sinjalizojë në mënyrë që ta ruaj peshë e komprometuar trupore", shpjegon Pria Tu (Priya Tew), një dietologe në Hampshir, Angli. Gjegjësisht, niveli i hormoneve që ulin oreksin (leptin) do të ulet, dhe niveli i hormoneve që stimulojnë oreksin (grelin) do të rritet. "Do të jetë një përparësi për trupin të mbrojë veten nga uria duke u përpjekur të grumbullojë rezerva yndyre," thotë Tu. Në kushtet e urisë, trupi bën gjithçka që ka në fuqinë e tij për të kursyer energji, ai do të djegë më pak kalori edhe kur kryen aktivitete të përditshme si qëndrimi në këmbë, ecja ose tretja. 

PËRFUNDIMÇdo përpjekje për vuatje uri do t'ju kushtojë më shumë rezerva yndyre, uri të padurueshme dhe metabolizëm të ngadaltë - gjë që mund të zgjasë me muaj apo edhe vite. 
 
Uria do t'ju bëjë të palumtur
Ai që ndonjëherë e ka dënuar veten me sallatë ndërsa të gjithë kënaqen duke shijuar begatitë e tryezës së pasur festive, mund të përshkruajë më së miri ndjenjat depresive me të cilat është përballur. Nuk janë vetëm luhatjet fizike me të cilat përballen ata që vuajnë urie. Një studim epokal i kryer 70 vjet më parë ende ofron zbulime koncize dhe të rëndësishme në lidhje me pasojat mendore, fizike dhe sociale të ngrënies së kufizuar. Kujtojmë: studiuesit analizuan zakonet normale të ngrënies së 32 burrave, të moshës midis 21 dhe 33 vjeç, për një periudhë prej 3 muajsh. Pastaj, me vetëdije, u detyruan të vuajnë urie për 6 muaj, dhe pas kësaj, ata iu nënshtruan 3 muaj rehabilitimi. Rezultatet fizike në periudhën gjashtëmujore ishin padyshim dramatike - të anketuarit humbën pothuajse 25% të peshës së tyre trupore dhe 30% të forcës së tyre muskulore. Por ajo që shqetësoi më shumë studiuesit ishin ndryshimet emocionale me të cilat u përballën. Të gjithë burrat e përfshirë në studim iu nënshtruan depresionit, ndryshimeve të humorit, stresit dhe nervozizmit. Kapaciteti i tyre mendor për shumë detyra u zvogëlua veçanërisht sepse ishin të preokupuar duke menduar për ushqim. Burrat nuk qeshnin më, rrallë bisedonin dhe humbën ndjenjën e humorit. Edhe pas pajtimit me ushqimin, disa prej tyre ende luftuan me efektet anësore negative psikologjike. 

PËRFUNDIMLumturia vjen nga stomaku!
 
Fotografija më e madhe
Të jetosh me ushqyerje minimale është e rrezikshme për shëndetin, por çka ndodh në lidhje me argumentimin se ulja e kalorive mund të sjellë shëndet? Çfarë thotë ekipi hulumtues në Universitetin e Oksfordit për këtë? Pasi pjesëmarrësit në studim konsumuan kryesisht vetëm milkshejkë, supë, çokollatë nutritive, për një periudhë prej 8 javësh, ata humbën 10% të peshës së tyre trupore. Kjo qasje kufizuese ka inkurajuar njerëzit me zakone të këqija të adoptojnë shprehi tjera të reja, shpjegon udhëheqësja e studimit Dr Susan Jeb. Fakti kryesor që nuk e dini: studimi i Oksfordit përfshiu të anketuar që luftonin me peshën e tepërt. "Unë i këshilloj njerëzit të mbështeten në masa kufizuese vetëm nëse kanë plus 30 kilogramë ", thotë Jeb. Me përjashtim të rasteve kur keni një problem serioz në peshë dhe po luftoni për të adaptuar zakone të shëndetshme (ushqeheni shëndetshëm, ushtroni rregullisht, kujdesuni për veten) në çdo rast tjetër, dietat e shpejta nuk janë për ju! Nga ana tjetër, kufiri është i hollë, vuajtja urie e cila supozohej se do të sillte rezultate të shpejta mund të kalojë në çrregullim. Dr Joana Silver, nga Spitali Notingale në Londër, ju këshillon të rishqyrtohet se si dieta juaj ju bën të ndiheni dhe të silleni. "Refuzimi i një ftese për darkë sepse doni kohë për veten tuaj është mirë, por nëse refuzoni një takim vetëm që të mos rrethoheni nga ushqimi, kjo është tashmë shqetësuese", thotë Silver. Një metodë më e mirë është të përqendroheni në qëllime të arritshme dhe zakone të ekuilibruara të ngrënies. Po, do t'ju duhet dy herë më shumë kohë për të arritur qëllimin e dëshiruar, por ndryshimet do të jenë të përhershme. 
 
PËRFUNDIMNëse mashtroni sistemin, trupi, mendja dhe rezultatet do të pësojnë. Luaj sipas rregullave dhe ndryshimet do të zgjasin me vite. 

Stërvituni me masë
Trupi kundërshton stërvitjen e tepruar po aq sa urinë e tepruar. Në rast djersitjeje intensive për më shumë se një orë, trupi sekreton kortizol. Nëse nivelet e kortizolit mbeten të larta, trupi do të prodhojë glukozë të tepërt. Problemi është se e gjithë ai kortizol që çlirohet do të shtypë insulinën, hormonin përgjegjës për shndërrimin e glukozës në gjak në energji. Përkthimi: Qelizat do të qëndrojnë të uritura dhe vazhdimisht dërgojnë sinjale për ndihmë në trurin tuaj - në praktikë - ju do të hani gjithçka para jush! 
 
Marte, 01 Dhjetor 2020 00:00

Pyetje & Përgjigje

Patate të ëmbla apo të zakonshme?
Pëse jo të dyja? Por nëse ju intereson cili produkt kryeson për sa i përket vlerave ushqyese, atëherë patatja e ëmbël është në një avantazh të vogël. Ata janë me vlerë të njëtë kur bëhet fjalë për vitaminën B6 dhe hekurin, sipas analizës së Jo Hollington - dietolog dhe themelues i Nutrition Me. Patatja e zakonshme ka një avantazh për sa i përket vitaminës C dhe numrit të kalorive (146 kalori në 170 g krahasuar me 130 kalori), por patatja e ëmbël përmban plus vitaminë A. Fibrat në lëvozhgën e patates së ëmbël janë provë se ajo ka një indeks glicemik më të ulët, gjë që e bën atë një furnizues të shkëlqyeshëm të energjisë me lirim të ngadaltë. Kjo është e vërtetë pa marrë parasysh se sa dhe si e gatuani atë.
 
A kam nevojë vërtet për krem gjatë ditës dhe natës?
Po, sepse lëkura ka nevojë për një larmi përbërësish aktivë gjatë natës dhe ditës. Kremi i ditës duhet të përmbajë SPF dhe antioksidantë që do të luftojnë ndotësit dhe do të kontrollojnë skuqjen. Kremi i natës duhet të trajtoj problemet me të cilat përballet lëkura si thatësia, njollat e errëta, shenjat e plakjes.
 
A është lodhja reale?
Një gjë është e sigurt, lodhja mund t’ju lërë pa gjumë! Lodhja ndodh kur trupi dhe mendja nuk janë të sinkronizuara: ju jeni të rraskapitur mendërisht, por fizikisht, trupi nuk është aq i lodhur sa të bjerë në gjumë. Ushtrimet mund të ndihmojnë, sepse në këtë mënyrë trupi do të heqë qafe adrenalinën e akumuluar gjatë ditës stresuese duke sekretuar adenozinë. Në këtë mënyrë, ju në të vërtetë do të ndihmoni që melatonina (hormoni përgjegjës për gjumin) të jetë më efektiv. Harrojeni idenë e një gote verë, alkooli rrezikon gjumin e thellë. 
 
 
Thjerrëza të kuqe, kafe apo jeshile?
Cilado që të jetë më e shijshmja për ju, mjafton të jenë thjerrëza (lente). Studimet e fundit thonë se mjafton që një gjysmë pjate me oriz të zëvendësohet me thjerrëza (lente) për të ulur sheqerin në gjak për 20%. Ky perime, i cili është jashtëzakonisht i pasur me fibra dhe proteina, ngadalëson tretjen dhe lirimin e sheqerit, duke ju bërë të ngopur për një kohë më të gjatë dhe duke ulur rrezikun nga diabeti. 
 
Pse kam nevojë për ushqim me më shumë kalori në dimër?
Fajin e kanë hormonet! Ata ndikohen fuqimisht nga rrezet e diellit, kështu që posa të fillojë të errësohet, niveli i serotoninës (hormoni përgjegjës për lumturinë) fillon të bjerë. Konsumimi i ushqimeve të pasura me karbohidrate stimulon sekretimin e tij. Në mënyrë të veçantë, karbohidratet stimulojnë sekretimin e insulinës, e cila nga ana tjetër shndërron aminoacidin triptofan në serotonin. Për këto arsye, njeriu në mënyrë të pavetëdijshme përpiqet të kthej humorin përmes ushqimit. Dhe tani që e dini, zgjidhni karbohidratet me drithëra integral, kurse orizi të jetë ngjyrë kafeje - tretja merr më shumë kohë, ndërsa sekretimi i glukozës në gjak zhvillohet në mënyrë më të barabartë. Në këtë mënyrë nuk do të përballeni me një rritje të papritur të sheqerit në gjak dhe do të përfitoni nga lirimi i ngadaltë i energjisë. 
 
 
Dush i ftohtë ose banjë e nxehtë - çfarë është më mirë pas stërvitjes?
Varet nga stërvitja?! Nëse keni bërë ushtrime të qëndrueshmërisë, themi një maratonë, atëherë banja me avull është e shkëlqyeshme që muskujt e rraskapitur të rimarrin forcën e tyre. Nëse keni pika të dobëta që ju tradhtojnë gjatë stërvitjes, për shembull, tendinat ose beli, një kompresë e ngrohtë do të përmirësonte qarkullimin. Por për parandalimin e menjëhershëm të dhimbjes, pickimit, dridhjes në pikat e dobëta, vendosni një paketë akulli për të parandaluar ënjtjen ose mpirjen- veçanërisht në gjunjë, ijë, nyje. Sapo e keni mbaruar stërvitjen kros fit ose keni vrapuar sprint (vrap i shpejtë)? Mund të bëni një dush të ftohtë. Gjatë stërvitjes intensive dhe afatshkurtër, uji i ftohtë rregullon drejtimin e gjakut në qendër të trupit dhe kështu bëhet ngrohja e organeve. Pasi të keni dalë nga dushi, gjaku shumë shpejtë do të kthehet tek ekstremitetet që t'i mjekoj dhe t'i çlodh të njëjtët. Për dush të ftohtë duhen maksimalisht 15 minuta, të ndara në intervale prej 3 minuta.
 
Enjte, 17 Shtator 2020 00:00

GJEVREKË TË INTEGRUAR

Përbërësit e nevojshëm
 • 250 g miell integral
 • 200 g miell të bardhë
 • 1 qese me tharm të thatë
 • 150 ml ujë të nxehtë
 • 50 ml vaj luledielli
 • 1½2 lugë kripë
 • Një gisht sheqer
 • 50 g susam

Për dekorim:
 • Mjaltë dhe ujë të nxehtë
 • 200 g përzierje susami, qimnon dhe fara liri

Përgatitja:
Shkrini tharmin në ujë të ngrohtë, shtoni përbërësit dhe llokoçis për aq kohë sa të jetë e mundur, pastaj filloni të ziej. Brumi nuk duhet të gufojë (vijë), por menjëherë e ndajmë në 10 topa nga të cilët do të formoni gjevrekë. Shton i mjaltin në ujin e ngrohtë me të cilin do të lyeni çdo gjevrek, dhe për mbi i lyejmë me farat e përziera. Piqni gjevrekët në një tepsi me letër në 200 gradë deri sa të skuqet.
Enjte, 17 Shtator 2020 00:00

MISH PULE NË MARINADË

Përbërësit e nevojshëm
 • 1 copë filet pule
 • 1 lugë kafeje me kripë Himalaje
 • 1 lugë kafeje kanellë Ceiloni
 • ½ lugë kafeje piper
 • Një gisht piper i kuq
 • Një gisht hudhër pluhur
 • ¼ lugë kafeje xhenxhefil pluhur
 • 1 lugë gjelle uthull balsamike
 • 1 lugë gjelle vaj kokosi të shkrirë (për pjekje)
 
Përgatitja:
Kombinoni përbërësit dhe përzieni mirë. Shponi gjoksin e pulës me një thikë për t'i thithur më lehtë përbërësit, pastaj derdhni marinadën mbi ato. Mishi duhet të qëndrojë në frigorifer për rreth 2 orë. Lyeni tavën me vaj kokosi, shtoni mishin dhe piqni për rreth 90 minuta në 200 gradë. Pas 60 min. nxirrni jashtë, spërkateni me ujë dhe piqeni edhe pak. Shërbejeni me një sallatë të freskët dhe të lehtë. 
Faqja 5 di 53

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin