Enjte, 17 Shtator 2020 00:00

Purqarku (lakërishte)

Gjethet, të cilat deri para ca pak kohësh i kemi konsideruar si bar i zakonshëm, përmbajnë një sërë të materieve ushqyese dhe shumë pak kalori. Me vetëm 34 g purqark, ju do të plotësoni nevojat tuaja të përditshme për vitaminë K, e cila është e nevojshme për kockat e shëndetshme. Purqarku gjithashtu përmban vitamina E, A, C, tiaminë, vitaminë B6, folate, magnez, natrium, hekur dhe më shumë. Pothuajse nuk ekziston asnjë bimë që përmban kaq shumë antioksidantë, dhe pikërisht kjo është arsyeja pse purqarku konsiderohet masa përfundimtare parandaluese kundër sëmundjeve kronike si diabeti, sëmundjet e zemrës dhe kanceri. Për shkak se është i pasur me fitokemikale është treguar se zvogëlon rrezikun e disa llojeve të kancerit. Sasia e vitaminës C që përmban nuk duhet të nënvlerësohet, kështu që rekomandohet konsumimi i rregullt i tij gjatë periudhave të ftohjes, viruseve ose pandemive, në mënyrë që të forcohet imuniteti. Purqarku ka një shije specifike që shkon mirë me perime ose lloje të ndryshme të mishërave. Sigurohuni që ta merrni parasysh, veçanërisht nëse jeni të lodhur nga marulet - ju duhet të hani pak, dhe do të merrni shumë. 
FLOKËT
TESTShkuleni një qime nga prapa veshëve, por nga brendësia e flokëve. Zgjateni qimen duke e mbajtur në të dy skajet. Nëse shqyhet 3 cm nën rrënjë, flokët mund të jenë në rrezik.
SHKAQETStresi ngre nivelin e kortizolit, i cili rrezikon vitaminën B12 (trupi fillon të shfrytëzojë rezervat e vitaminës në mënyrë që të lehtësojë efektet anësore të mbidozës së kortizolit). B12 merr pjesë në formimin e qelizave të kuqe të gjakut të cilat nga ana tjetër sigurojnë oksigjen për flokët. Nëse vitamina thithet vazhdimisht nga flokët, ato do të bëhen të brishta për një kohë të shkurtër.
ZGJIDHJAKontrolloni nivelin e kortizolit përmes ndryshimeve të vogla siç është ngrënia më pak e ëmbëlsirave dhe ushtrime 3 herë në javë. 
 
LËKURA
TEST Lani fytyrën në mëngjes dhe shmangni lyerjen me krem. Pas 1 ore, shtypni një faculetë letre midis vetullave tuaja për vetëm disa sekonda. Përsëriteni procedurën një orë para se të shkoni në shtrat. Nëse vëreni shumë vaj në faculetë, atëherë bëhet fjalë për më shumë sesa thjesht një lloj lëkure.
SHKAQETProdhimi i përshpejtuar i vajit është për shkak të çekuilibrit hormonal. Lëkura jashtëzakonisht e yndyrshme shpesh është rezultat i dihidrotestosteronit të tepërt, i cili stimulon prodhimin e sebumit. Nëse keni një cikël të parregullt menstrual ose vëreni flokë në zona të tilla si mjekra, kontrolloni hormonet.
ZGJIDHJANë varësi të rezultatit, mjeku juaj do të përshkruaj ilaçe të përshtatshme, më së shpeshti kontraceptivë ose spironolakton - një diuretik që rregullon presionin e lartë të gjakut, por dermatologët e japin atë sepse bllokon prodhimin e testosteronit. 
 
THONJTË
TESTAplikoni llak sa më afër kutikulës sa të jetë e mundur dhe vëzhgoni rritjen e thonjëve. Prisni një muaj, pastaj bëni një krahasim me pjesën e rritur. "Studimet tregojnë se thonjtë e shëndetshëm rriten 3.5 milimetra në 30 ditë", thotë dermatologu Dana Stern.
SHKAQETRritja e ngadaltë e thonjëve zakonisht vjen nga qarkullimi i dobët. "Nuk është e vërtetë që thonjtë duhet të marrin frymë nëpër sipërfaqe; ato furnizohen me oksigjen dhe lëndë ushqyese përmes gjakut", shpjegon doktor Stern. Qarkullimi i dobët mund të jetë për shkak të një stili jetese të ulur ose për shkak të tendencës që arteriet të kontraktohen nën ndikimin e stresit ose të ftohtit. 
 
 
ZGJIDHJAPërveç aktivitetit të detyrueshëm sportiv, duhet të përfshini masazh të pëllëmbës në stilin e jetës tuaj në mënyrë që të stimuloni qarkullimin.
 
NËNSYTË OSE QESET LAKRIMALE
TEST Lejoni vetes 8 orë gjumë gjatë fundjavës, nëse zgjoheni përsëri të hënën në mëngjes me rradhë të errët rreth syve tuaj, atëherë është koha për të ndryshuar dietën tuaj.
SHKAQETRrethet e errëta mund të jenë një simptomë e anemisë. Nëse keni më shumë probleme me ënjtjen, atëherë fajësoni natriumin në ushqim. Trupi e mban ujin, veçanërisht nën sy, nëse e teproni me zgjedhje të kripura. 
ZGJIDHJENëse jeni anemik, mungesa e hekurit trajtohet me shtesa dhe një menu të pasur me minerale - brokoli dhe gjethet jeshile. Për qeskat e fryra - ecja e shpejtë ose kërcimi do të stimulojnë kullimin limfatik dhe lëshimin e lëngut të tepërt.
Enjte, 17 Shtator 2020 00:00

Shtëpi e pastër, mendje e pastër

Një shtëpi e papastër dhe e paqëndrueshme nuk sjell prosperitet, sepse peizazhi i keq, pluhuri dhe hapësirat e pa ajrosura jo vetëm që prekin shëndetin, por edhe psikikën. 
 
Kur ndjeheni ... I NEVRIKOSUR
Kura është ... PASTRIM I THELLË 
"Nëse ndonjë situatë ju irriton, filloni me fërkimin e dyshemes, vaskës, furrës. "Të shikosh efektin e ndritshëm ka ndikim qetësues dhe inkurajon një ndjenjë rehatie," thotë Melissa Maker, autore e “Clean My Space”. Plus, fërkimi padyshim që rezulton në sekretimin e endorfinit.
Çlirohuni ... SIGURONI PRODUKTE TË PËRSHTATSHME
Për njollat rezistente keni nevojë për formula agresive, mbase diçka e bazuar në acid limoni ose ekstrakt të lëvores së mështeknës që janë të plota dhe megjithatë nuk do të shkatërrojnë pëllëmbët tuaj. Njolla e pashlyeshme mund t'ju bëjë edhe më të nevrikosur, prandaj sigurohuni që ta mposhtni.
Aplikoni ... LËVIZJE RRETHORE
Zakonisht pastrojmë ose fërkojmë me lëvizje rrethore, kështu që e kthejmë papastërtinë nga një pikë në vendin e pastër. Kështu që fërkoni me një lëvizje zigzag ose me kthesa të buta sikur të shkruani shkronjën S. 
 
Kur ndjeheni ... TË SHQETËSUAR
Kura është ... RIORGANIZIMI
Kaosi në shtëpi shkakton stres për shkak të pamundësisë për të gjetur shpejt atë që ju nevojitet, nga ana tjetër, pamja stimulon shumë trurin duke u përpjekur të përpunojë laramaninë. Me sjelljen e rendit në shtëpi, do të sjellni gjithashtu rregull në kokën tuaj, duke i renditur mendimet tuaja dhe duke i hequr qafe gjërat e panevojshme.
 
Çlirohuni ... PRANOJENI PARREGULLSINË OSE RRËMUJËN 
Disa gjëra janë krijuar thjesht për të qenë kaotike, si sirtari i kuzhinës ku mund të ruani gjithçka. Mos u mundoni të vendosni rend këtu, sepse do të mashtroheni. Pajtohuni me veten, dhe të tjerët në shtëpi, që ai sirtar është shtëpi për të gjitha sendet që nuk kanë sirtarin e vetë.
Aplikoni ... PLAN AMATER
Nëse puna juaj shkon mirë, ka më shumë të ngjarë të bëheni një perfeksionist. Shtëpia juaj nuk është një farmaci! Ju kërkohet rend ose organizim që do t'ju lejojë të funksiononi mirë. Nëse xhinsat të shtrira në një karrige (gati për ditën tjetër) ju shkaktojnë pagjumësi, sepse ata nuk janë në dollap, atëherë ju e teproni shumë. 
 
Kur ndjeheni ... TË HUMBUR
 
Ndërmerrni... PASTRIMI TË PËRGJITHSHËM!
"Krijimi i hapësirës fizike është transformues", thotë Gretchen Rubin, autor i "Outer Order, Inner Calm (Rend i Jashtëm, Qetësi e Brendshme)". "Heqja e sendeve që nuk i përdorni më do t'ju mbush me një ndjenjë lehtësimi. Shtëpia e rifreskuar do t'ju japë shtytje për një fillim të ri ".
Çlirohuni ... PËRFUNDOI SE ÇFARË KOLEKSIONISTI JENI
A është rrëmuja në shtëpinë tuaj rezultat i gatishmërisë suaj për të ardhmen - a ruani kuti me kopse? Apo jeni bllokuar në të kaluarën - duke mbajtur veshjen tuaj të mbrëmjes së maturës? Imagjinoni një situatë të vërtetë kur me të vërtetë keni nevojë për këto gjëra, nëse gjasat janë 50% ose më pak, deklarojini ato të panevojshme.
Aplikoni ... 3 HERË MENDO, NJË HERË HUDH
Nuk është çudi nëse është e vështirë për ju të heqni qafe gjërat, mbase problemi qëndron tek pasiguria nëse do ju nevojiten ndonjëherë. Nëse mendimin "për çfarë më nevojitet kjo?" e mendoni tre herë për një gjë të caktuar, atëherë është koha për të thënë lamtumirë. 


Njerëzit që bëjnë rregullisht punë shtëpiake, kanë arritur të zvogëlojnë ditët depresive me 12% 

Karantina arriti të kthejë disa nga shtëpitë në palestra, gjë që është e shkëlqyeshme, sepse shëndeti fizik është bërë përparësia jonë. Imuniteti i fortë është një masë e madhe parandaluese kundër Covid-19. Po në lidhje me shëndetin mendor? A ka nevojë truri juaj për palestër? Do të ishte e dëshirueshme, sepse ushtrimi fizik është më i lehtë kur përcillet nga mendime të ndritshme. 
Ushtrimet për trurin, si dhe ato për trupin, janë më efektive nëse i kryeni ato rregullisht. Çfarë pritet saktësisht nga ju? Të merrni frymë, të mësoni të shprehni mirënjohje, të thithni mendime pozitive, të rrëfeheni kur e keni të vështirë - praktika që vazhdimisht do të rezultojnë me një mendje të fortë dhe të qëndrueshme. 
Për udhëzime të sakta, instaloni aplikacionin celular Happy Not Perfect, i cili është bërë nga një ekip ekspert ose provoni me ndonjë aplikacion të ngjashëm, zgjedhja është e madhe. Se kjo me të vërtetë funksionon në praktikë, pohon neuro-shkencëtarja Dr. Elena Antonova, e cila ligjëron në Kolegjin King. "Sa më shpesh të përsërisni një sjellje të caktuar, aq më shumë ka të ngjarë të formohet si zakon si një model i ri i trurit i cili do ta zëvendësojë atë të mëparshmin," shpjegon ajo. 
Qëllimi përfundimtar është të zëvendësoni zakonet e këqija mendore me ato të mira. Nuk keni nevojë për një aplikacion që ju kujton të merrni frymë ose të vlerësoni momentet? Në rregull, por të kesh atë në telefonin tënd do të krijojë një ndjenjë detyrimi ashtu si stërvitja e paguar në palestër. 

Reflektimi i qetë me veten është një mënyrë shumë më e shëndetshme për të filluar ditën sesa shfletimi në celular. 

"Pikat e errëta dhe rrudhat shfaqen gradualisht me kalimin e viteve," thotë dermatologu nga Nju Jorku Joshua Zeiçner. "Është joreale të pritet që ato të zhduken pas disa përdorimeve të kremit." Arma juaj më e madhe në betejën me bukurinë është durimi dhe për fat të mirë nuk do t'ju kushtojë asnjë qindarkë.
 
Trajtimet kundër rrudhave - rezultate pas 3 muajsh
Përbërësit që supozohet se hidratojnë lëkurën, siç është acidi hialuronik, mund ta plotësojnë përkohësisht atë, por për rezultatet afatgjata të retinolit, duhen disa muaj. Retinoli stimulon receptorët në lëkurë që të prodhojnë më shumë kolagjen për të mbushur linja e imëta dhe rrudha. "Duhet kohë që të krijohet kolagjen i mjaftueshëm i cili do të sjellë rezultate të dukshme," thotë Dr. Zeiçner. 
 
Trajtimet kundër akneve- rezultate pas 3 muajsh
Mënyra më e mirë për të luftuar puçrrat (aknet) është aplikimi i kremit në të gjithë fytyrën, jo direkt mbi to. Për shembull, peroksidi i benzoil ka veti antibakteriale dhe anti-inflamatore dhe mund të aplikohet në të gjithë lëkurën. Edhe pse puçrrat do të duken më mirë pas disa ditësh, studimet tregojnë se lëkura vazhdon të rigjenerohet për 12 javët e ardhshme. "Është e nevojshme të vazhdoni të përdorni produktet pasi fytyra të pastrohet në mënyrë që të parandaloni përsëritjen e akneve", shpjegon Dr. Zeiçner.
 
Trajtimet kundër njollave të errëta - rezultate pas 1 muaji
Zbardhuesit e lëkurës, të tillë si vitamina C ose soja në produkte të reja, funksionojnë duke parandaluar formimin e pigmenteve të reja. Thjesht duhet të prisni që lëkura të shpëtoj në mënyrë natyrore nga qelizat sipërfaqësore që tashmë kanë pigment në to. 30 ditë janë të nevojshme për një kthesë të tillë. Mbani mend: Gara për lëkurë të shndritshme është një maratonë, jo një sprint (vrap i shpejt)!
 

Enjte, 17 Shtator 2020 00:00

Shumë nevojitet për lumturi

A jeni i lumtur? Vetëm 33 përqind e njerëzve u përgjigjën po për të njëjtën pyetje, sipas një studimi të fundit global. Um, mjaft ironike, nëse merren parasysh mediat sociale të cilat janë të vërshuara me çaste lumturie. Është e qartë se jemi të fiksuar me emocione, siç dëshmohet edhe nga rritjaprej 14% e shitjeve të librave për vetë-ndihmë krahasuar me zhanret e tjerë. Pyetja është sa dimë ta njohim dhe shijojmë lumturinë e vërtetë? 
Fiksimi i vazhdueshëm i vibracioneve pozitive në të vërtetë na largon nga qëllimi. Në ditët e sotme duket se është bërë e ndalur të jesh i pikëlluar. Por, për të qenë vërtet të lumtur, duhet të rezervoni një vend edhe për dhimbjen. Lumturia nuk është një gjendje që zgjat përgjithmonë, nëse e këtë e kuptoni më shpejt, më pak do të krahasoheni me të tjerët dhe do të kurseni vetveten nga zhgënjimet në ditore.
Si duket lumturia e vërtetë, si ta fitojmë atë më shpejt dhe ta shijojmë në sasi të mëdha? Përgjigja është shumë më e thjeshtë nga sa mendoni, dhe secili prej jush tashmë ka përbërësit magjikë.
 
 Harxhojeni lumturinë tuaj
Nëse i pyesim njerëzit se çfarë do të bënin me një shumë të madhe parash të fituara, shumica do të përgjigjen se do të shkonin në një destinacion ekzotik ose do të blinin këpucë të shtrenjta - për shumicën, zgjedhja do të ishte diçka e materiale. Por të mirat materiale sjellin lumturi afatshkurtër, për një jetë të lumtur afatgjatë, për shembull, nevojitet më shumë kohë për veten.
 
Koha
Paguani dikujt të bëjë punën që ju urreni dhe shfrytëzoni kohën që ju ka mbetur për t'u ulur me miqtë ose për të lexuar një libër. Të gjithë duam më shumë kohë dhe më shumë para, dhe një nga mjeshtrit për lumturi qëndron në ekuilibrin e duhur të këtyre dyve. Cili nga ne do të paguante fëmijën e një fqiju që të kosit barin? Askush, sepse jemi të bindur që kjo ndodh vetëm në film. Nga ana tjetër, ne e shoqërojmë lumturinë me arritjen e qëllimeve dhe detyrimeve, edhe pse që lumturia të ndodhë, nevojitet t'i anashkalojmë disa detyrime nga jeta jonë. 
 
Përvoja
Karriera jonë është bërë simboli i statusit përfundimtar - ne punojmë sa më shumë të jetë e mundur dhe sa më gjatë të jetë e mundur, duke synuar atë periudhën e papërcaktuar të cilën shpresojmë se do të shijojmë, udhëtojmë ose përfundimisht do t'i kushtohemi hobi tonë. Ne i perceptojmë paratë si një burim kufizues, ndërsa kohën si të jo kufizues, kur në fakt është e kundërta. Por truri i njeriut është i kurdisur të mendojë për të ardhmen, kështu që mos e gjykoni veten për vështirësinë e të jetuarit në të tashmen. Vazhdoni të planifikoni dhe ëndërroni, por nëse ai udhëtim në Paris kërkon ende shumë vite, të paktën shkoni për një provë verë franceze.
 
TË TJERËT
Për të qenë të lumtur, bëni dikë të lumtur - tingëllon e njohur, apo jo? Shpenzimi i parave për të tjerët sjell gëzim të madh, thotë Elizabet Dun, profesoresh e psikologjisë në Universitetin e Kolumbisë Britanike dhe bashkë-autore e "Happy Money": The Science of Happier Spending. Ideja nuk është të ofrojmë para, por të ofroni kënaqësi përmes një dhurate ose një gjesti të papritur. Për shembull, paguani një masazh për ju dhe atë që keni zgjedhur të lumturoheni dhe të shkoni së bashku.
 
Kënaqësitë e vogla të tilla si çiklizmi ose fillimi i një hobi të ri sjellin një dozë më të madhe lumturie sesa të rindërtimi me diçka materiale. 
 
 
 Mendoni nëpër prizmin e lumturisë
Lumturia varet nga ne dhe çfarë do të përdorim/bëjmë në kushtet e dhëna. Nuk është e thjeshtë të ndryshosh mënyrën si mendon, por sigurisht që këto dy zakone do të shpejtonin procesin e shikimit përmes syzeve rozë.
 
VLERËSONI STATUSIN (MOMENTAL)
"Njerëzit supozojnë se do të jenë të lumtur pasi të arrijnë një nivel të caktuar - financiarisht, kreativ, romantik," thotë Laurie Santos, një profesoresh e psikologjisë në Universitetin Jell. Problemi është se pika e fillimit ndryshon. Do të merrni një rritje të pagave dhe për pak kohë do të filloni të mendoni për rritjen tjetër. "Njerëzit mendojnë mrapsht," thotë Santos. Lumturia sjell sukses, jo anasjelltas. Ndryshoni shabllonin duke shprehur me zë gjithçka për të cilën jeni mirënjohës.
 
 
BËHUNI REAL
Dëshironi të ishit të lumtur 24/7? Tani është e qartë pse po dështoni. Emocionet e këqija janë një pjesë integrale e jetës, nëse i pranoni ato si normale, do t’i tejkaloni ato më lehtë. Në të njëjtën kohë, ju do të zhvilloni një imazh lehtësisht të arritshëm të lumturisë. 
 
 Kultivoni lumturinë
Supozoni se doni të shkoni në klasa vallëzimi, por nëse shkoni 5 ditë në javë gjatë gjithë vitit, me siguri do të mërziteni. Njerëzit ndryshojnë, dhe bashkë me to ndryshojnë edhe aktivitetet që i lumturuan ata, thotë profesoresha e psikologjisë Sonja Liubomirski, e cila është gjithashtu autore e "The Myths of Happiness". Për të mos rënë në apati, ndiqni planin e saj me 3 hapa:
 
NDRYSHIME
Njerëzit përshtaten shpejt me kushtet e vazhdueshme dhe të pandryshueshme, kështu që përfshini inovacione në rutinën tuaj aktuale për të rritur angazhimin. Nëse ju pëlqen të gatuani, në vend të ëmbëlsirave standarde, përgatitni një recetë moderne si buka e bananës. 
 
SURPRIZA
A ka një kohë më të mirë për të ndryshuar planet tuaja sesa minuta e fundit? Spontaniteti është mjeti më efektiv në arsenalin e lumturisë, thonë kërkimet. Ne nuk po themi për të ndryshuar planet e mëdha që ndoshta do të shkatërrojnë ditën e dikujt, por gjëra të vogla - dilni në darkë me të dashurit edhe pse keni bërë kokoshka për të parë një film.
 
KËNAQUNI TANI
Mësoni të thithni momentet, madje edhe ato të parëndësishme në dukje. Ndërsa shëtisni qenin, vini re ngjyrat e natyrës, erën që përkëdhel lëkurën tuaj. Nëse kjo tingëllon si shaka edhe si detyrim, mos e humbni shpresën - kur e shohim lumturinë si një qëllim që kërkon punë të vështirë dhe kujdes, do të thotë që i japim kuptim. Në kthim, lumturia do të na e vërshojë jetën tonë.
 
LUMTURI NË MES TË SHOQËRISË SË MIRË
Për fat të mirë, asnjë nga praktikat e mësipërme nuk përfshin miqësi (shoqëri), por kurdo që të jetë e mundur, përfshini dikë pasi efektet do të jenë më të mëdha. Lidhja sociale është një lidhje kryesore për lumturinë, sepse njeriut i duhen marrëdhënie dhe lidhje të thella dhe kuptimplota. Për të përmirësuar plotësisht ekzistencën tuaj, është e nevojshme të lidheni me të panjohur, thotë profesoresha e psikologjisë, Laurie Santos. Vullnetare në një organizatë për të takuar njerëz të rinj ose herë pas here të përdorin transportin publik në vend makinës. Por mos harroni të bisedoni me personin pranë jush, e jo të zhytemi në ekranin e celularit tuaj. 
Enjte, 17 Shtator 2020 00:00

Minerale me sasira të vogla

Më pak se 1 miligram, dhe bën mrekulli në trup

Për dallim nga vitaminat, mineralet janë përbërës inorganikë që nuk shkatërrohen gjatë gatimit. Makro-mineralet janë të nevojshme në sasi të mëdha, rreth 100 mg në ditë, ndërsa mineralet me sasira të vogla janë të nevojshme në doza shumë të vogla, shpesh më pak se 1 mg në ditë. Këtë herë përqendrohemi tek kjo e fundit, sepse numri i njerëzve që nuk marrin dozën edhe ashtu të vogël po rritet. Sipas ekspertëve, kjo është për shkak të tendencave të reja në dietë siç është shmangia e qumështit ose mishit. Lodhja kronike, rënia kognitive, depresioni - janë vetëm disa nga simptomat e shkaktuara nga mungesa e mineraleve në sasira të vogla (mineraleve në gjurmë). 
 
Menaxheri i gjëndrës tiroide
JODI
Një mineral i gjithëfuqishëm, i rëndësishëm për zhvillimin neurologjik dhe funksionimin normal të gjëndrës tiroide. Pa atë, hormoni aktiv i tiroides, trijodotironina (e cila përfshihet në metabolizëm, funksionin e zemrës dhe tretjes, kontrollin e muskujve, mirëmbajtjen e kockave dhe zhvillimin e trurit) nuk do të ekzistonte. Studimet tregojnë se njerëzit kanë mungesë të jodit në dietën e tyre, pjesërisht për shkak të qumështit me origjinë bimore i cili përmban vetëm 2% të përqendrimit të jodit të pranishëm në qumështin e lopës. 
Ku mund ta gjejmë?Në mishin e bardhë të peshkut dhe në produktet e qumështit. Stinimi i ushqimit me kripë të jodizuar është një mënyrë e shkëlqyeshme për të përmbushur nevojat tuaja. 
Doza?Synoni për 0,14 mg në ditë. Mbidozimi në afat të gjatë mund të ketë efekt të kundërt në funksionimin e tiroides. 200 ml qumësht siguron 0.05-0.1 mg, dhe 100 g skumbri do t'ju ofrojë 0.19 miligram jod. Për sa i përket shtesave, opsioni më i mirë janë multivitaminat që përmbajnë jodid kaliumi ose jodid natriumi. 
 
Djegësi i yndyrërave
BAKËR
Sipas hulumtimeve të publikuara në Nature Chemical Body, bakri është thelbësor për përpunimin e yndyrës. Në një studim të vitit 2016, studiuesit zbuluan se sa më shumë bakër kishin të anketuarit në trupin e tyre, aq më shumë yndyrë u zbërthye- është ende e paqartë pse. Minerali gjithashtu është treguar se stimulon funksionimin e trurit; mungesa e bakrit shoqërohet me sëmundjen e Alzheimerit.
Ku mund ta gjejmë?Në luledielli, arra indie, ullinj të gjelbër dhe fruta deti.
Doza?Synoni 1.2 mg në ditë - 30 g arra indie dhe ia keni dalë. Mbani në mend, doza të mëdha mund të shkaktojnë dhimbje barku, pështjellje, diarre. Nëse mbeten në trup për një kohë të gjatë, ato mund të dëmtojnë mëlçinë dhe veshkat.
 
Kujdestar i imunitetit
SELENI
Nëse shpesh sëmureni nga të ftohti ose përpiqeni të mbeteni shtatzënë, atëherë drejtohuni drejt këtij minerali. Seleni rrit imunitetin dhe është një lojtar kryesor në procesin e formimit dhe fekondimit të vezëve. Studimet tregojnë se 47% e grave kanë një konsum të ulët të selenit. 
Ku mund ta gjejmë?Vezë dhe arra braziliane.
Doza?Mesatarisht rreth 0.06 mg në ditë (0.075 mg nëse ushqeni foshnjën tuaj me gji), një dozë që do të arrini duke konsumuar tre arra braziliane në javë (jo çdo ditë, siç mendojnë shumë njerëz). Kini kujdes, mbidozat çojnë në helmim me selen, simptoma që përfshijnë humbjen e flokëve dhe zbardhjen e lëkurës dhe thonjve.
 
Mburojë e mëlçisë
MOLIBDENI
Një mineral që do të vijë në ndihmë kur dozohet me shumë alkool. Alkooli përmban sulfate që e gërryejnë trupin. Molibden është një mbështetje për një enzimë të quajtur oksidazë sulfite, e cila është thelbësore për shndërrimin e sulfiteve toksike në sulfite më inerte, të cilat trupi më pas i sekreton përmes urinës.
Ku mund ta gjejmë?Bimët që rriten mbi tokë përmbajnë doza më të larta se ato që rriten nën tokë. Lulelakër, patate, tërshëra, fasule.
Dose? 0,065 mg, te të cilat do të arrini përmes porcionit 100 g të patateve. 
 
Parandalimi i osteoporozës
MANGAN
Thelbësore për kocka të shëndetshme, sipas studimeve të kryera nga Universiteti i Kalifornisë, ngadalëson procesin e zvogëlimit të masës kockore (e cila fillon në vitet 30) kur konsumohet në kombinim me kalciumin, zinkun dhe bakërin. Mangani aktivizon enzimën glukozil-hidrolaza, një enzimë e domosdoshme për të formuarproteoglikane molekula të pranishme në kërc. 
Ku mund ta gjejmë?Çaji është burimi më i thjeshtë, por nëse nuk jeni adhurues i bimëve, atëherë hani pure tërshëre me kanellë dhe karafil.
Doza?Synoni për 3 mg në ditë. Mjafton një ose dy gota çaj.
Enjte, 17 Shtator 2020 00:00

Depresioni i fëmijëve

Pas moshës 16 vjeçare, rreziku i depresionit rritet tek vajzat


Po, fëmijët vuajnë nga depresioni! Për problemet, gjyshërit do të shtonin: "Asgjë nuk është, do t'i kalojë. Fëmija ndryshon! ”Por ju si prindër nuk duhet ta injoroni. Pacienti më i ri në Maqedoni që vuan nga depresioni është vetëm 7 vjeç, dhe globalisht, në secilën klasë ka 1 fëmijë me depresion.
Nëse fëmija është i trishtuar, nuk do të thotë që ai është në depresion. Por nëse pikëllimi bëhet i vazhdueshëm dhe ndikon në aktivitetet e tij normale shoqërore, interesat, përgjegjësitë e shkollës dhe jetën familjare në përgjithësi, atëherë ai me siguri po lufton një djall brenda vetes. 
Depresioni është një sëmundje serioze, por mund të mjekohet. Dhe kur bëhet fjalë për fëmijët, kjo varet nga shpejtësia e reagimit tuaj sa kohë do të vuajë fëmija. 

Si ta njohim depresionin e fëmijës?
Simptomat ndryshojnë në mesin e fëmijëve dhe shpesh ikin pa u vërejtur nën radarin e prindërve, sepse ato perceptohen si ndryshime normale. Depresioni në fëmijëri vjen në formë të maskuar dhe gjërat bëhen të qarta vetëm kur fëmija fillon të tregojë agresion. Depresioni tek fëmijët fillon ashtu si tek të rriturit, me trishtim, pashpresë dhe lëkundje të humorit.

Depresioni është më i zakonshëm tek djemtë nën moshën 10 vjeçare
 


SIMPTOMAT:
·      Irritueshmëri ose zemërim
·      Ndjenjë e vazhdueshme e trishtimit dhe pashpresës
·      Izolim social
·      Ndjeshmëri ndaj refuzimit
·      Ndryshime në oreks - ulje/rritje
·      Ndryshime në gjumë - pagjumësia ose përgjumja
·      Qarje
·      Përqendrimi i dobët
·      Lodhje dhe mungesë e energjisë
·      Ankesa fizike (dhimbje stomaku ose dhimbje koke) që nuk i përgjigjen trajtimit
·      Aftësi të reduktuar për të funksionuar normalisht gjatë ngjarjeve dhe ndodhive të ndryshme në shtëpi, në shkollë, duke shmangur hobi
·      Ndjenjë e pavlefshmërisë dhe fajit
·      Mendime vetëvrasëse
 
Jo të gjithë fëmijët i kanë të gjitha këto simptoma. Shumica manifestojnë simptoma të ndryshme në periudha të ndryshme dhe në rrethana të ndryshme. Megjithëse disa fëmijë funksionojnë normalisht në një mjedis të strukturuar, shumica vuajnë nga ndryshime të dukshme në aktivitetet shoqërore, ulje të interesit për shkollë, nota të dobëta dhe ndryshime në pamjen fizike.
 
Kur të kërkoni ndihmë profesionale?
Nëse simptomat e depresionit te fëmija zgjasin të paktën dy javë, është e nevojshme të shkoni te mjeku amë, në mënyrë që ai të përcaktojë nëse mund të ketë një faktor fizik pas tyre, dhe pastaj t'ju drejtoj tek një specialist. 
Mos u habitni nëse mjeku amë ose specialisti juaj ju kërkon të flisni me fëmijën tuaj në mënyrë private. Nuk ka teste specifike për të përcaktuar depresionin, por pyetësorët që përfshijnë tërë familjen dhe të gjitha informacionet personale të përbashkëta lehtësojnë vlerësimin. Trajtimi është i njëjtë si për të rriturit, psikoterapia e shoqëruar nga ilaçet kundër depresionit sipas nevojës.
 
Çfarë tjetër mund të bësh si prind?
Kujdesuni për stilin e jetës së shëndetshme të fëmijës tuaj, në mënyrë që të mposhtni më shpejt depresionin. Le të kujtojmë, ne po flasim për një sëmundje, jo për një ndjenjë apo fazë kalimtare.
·      Dieta e pasur me fruta, perime, drithëra (fasule, thjerrëza, bizele), fara, arra dhe proteina të pastra
·      Aktiviteti fizik për të paktën 60 minuta në ditë, çdo ditë
·      Flini sipas orëve të rekomanduara të përshtatshme për moshën
·      Praktikimi i teknikave të relaksimit
 
Pse pikërisht fëmijët?
Po, jeta e tyre duhet të jetë pa brenga, dhe shpesh nuk është e qartë se çfarë shkakton depresion. Shumë faktorë mund të ndikojnë, duke filluar nga biologjia dhe temperamenti i fëmijës. Trauma, stresi, poshtërimi, ngacmimi (fizik dhe mendor), refuzimi nga mjedisi, depresioni i trashëguar nga prindërit - janë disa nga shkaqet e mundshme. 

Vajzat kanë më shumë të ngjarë të bëjnë vetëvrasje, por djemtë kanë më shumë të ngjarë të shkojnë deri në fund.

Po! Është më e leverdishme, më e shijshme dhe më ushqyese, megjithëse opsioni 2-të nuk është i dëmshëm.


Si një nënqiell i begatshëm me një burim të madh të perimeve dhe pemëve cilësore, është mjaft e mundshme që menyën ta diktojë stina. Me kaq shumë pjeshka, kajsia, shalqi, kumbulla, kush do të mendonte për mollët? Në muajt e ftohtë, kur zgjedhja është më e vogël, ne do të kompensojmë me komposto ose varietete të ngrira. 

Nëse marrim parasysh fëmijët, ushqyerja e të cilëve është më e rëndësishme për ne, atëherë do të hasim në dy këndvështrime të ndryshme; përkatësisht, një grup i pediatërve këshillojnë ushqimin sezonal dhe sa më shpejt fëmija të përshtatet me ushqimin që gatuani në shtëpi, ndërsa të tjerët thonë se nëse nuk ka kajsia në treg, blini një kavanoz nga një farmaci.

Para se të gjykoni se kujt t’i besoni, le të shohim përfitimet shëndetësore nga ushqimet sezonale. Ushqimi sezonal përfshin frutat që rriten jashtë, në vend të hapur, gjatë periudhës së rritjes së tyre natyrore. Promotorët e ushqimit sezonal theksojnë shijen si përfitimi kryesor - luleshtrydhet e freskëta, as me shije dhe as me erë, nuk mund të krahasohen me ato të dhjetorit. Dhe kur diçka është e shijshme, ne e hamë atë në sasi të mëdha, që do të thotë që ju do të përfitoni një numër të dobive shëndetësore pa qenë të vetëdijshëm.
Ushqimi sezonal është gjithashtu miqësor edhe ndaj buxhetit të shtëpisë - domatet në sezon janë tri herë, nëse jo më shumë, më lirë se ato të që mund të gjenden në treg dimrit. Lista e argumenteve pozitive nuk duhet të anashkalojë qëndrueshmërinë - rritja e frutave dhe perimeve në stinë është shumë më e lirë, sepse drita artificiale dhe nxehtësia përdoren rrallë. Në fakt, energjia e përdorur për të rritur frutat jashtë stinës rezulton në rritjen e emetimit të gazrave serë. 
Dhe tani, pyetja kryesore, a është ushqimi sezonale më i shëndetshëm? Në një farë mënyre, po, sepse niveli i nutrientëve zvogëlohet gjatë procesit të ruajtjes dhe transportit, ndërsa ushqimi sezonal arrin pjatën tuaj në një kohë të shkurtër, duke ruajtur të gjitha vitaminat dhe mineralet. 

Por, çka do të bëjmë në dimër? Nëse e zhvendosim shprehinë e ngrënies së ushqimit sezonal edhe në dhjetor, a do të mbetet imuniteti ynë i fuqishëm? Hulumtimi nga World Wildlife Fund (Fondi Botëror i Kafshëve të Egra ka zbuluar se çdo sezon është e mundur të plotësohen nevojat ushqyese të njerëzve, por duke qenë se ushqimi në muajt e dimrit në mënyrë të pashmangshme do të ishte uniform, nuk është keq të mbështetemi në variantet e importuara ose të bëjmë ushqime rezervë në kohë. 
Enjte, 17 Shtator 2020 00:00

Ulja galiç

  • Mbani gjoksin tuaj drejt dhe pjesën e poshtme të shpinës në një pozicion neutral.
  • Shtrëngoni muskujt e barkut dhe drejtoni krahët përpara për t'u balancuar më lehtë.
  • Shtyni vidhet jashtë, sikur kur marrim pozicionin e uljes dhe shtrëngoni muskujt fort.
  • Uluni galiç në mënyrë që gjunjët tuaj të jenë në një kënd prej 90 gradësh - ato duhet të jenë në përputhje me gishtërinjtë tuaj të mesëm. 
  • Këmbët duhet të ndahen në përputhje me 

Pavarësisht se cili është qëllimi juaj, kruspullosjet ose uljet galiç janë të përfshira në çdo program fitnesi sepse nuk ka lëvizje më të mirë që forcon në mënyrë aq efektive trupin nga beli poshtë. 
 

Karakteristikë e këtij lloji të stërvitjes është se u jep njerëzve një perceptim të rremë se është e lehtë për t’u bërë. Ky besim bie në ujë pas 5-6 përsëritjeve. Sipas Mark Kramer, pedagog i biomekanikës dhe fiziologjisë së stërvitjes në "Universitetin Metropolitan Nelson Mandela" në Afrikën e Jugut, ju ndoshta e bëni gabim. "Ajo që i bën uljet galiç kaq të komplikuara është që pak njerëz mund të mbështeten në muskujt e prapanicës, kështu që e gjithë ngarkesa bie në këmbë," shpjegon ai. Kontrolloni nëse është në rregull me këtë provë të vogël: Qëndroni në këmbë drejt me këmbët tuaja të hapura në vijën e shpatullave dhe shtrëngoni mollaqet sa më fort. Pastaj, lëshohuni tatëpjetë në pozicionin e uljes. Të paktë janë ato që mund të vazhdojnë t'i shtrëngojnë mollaqet, që do të thotë se muskujt e kofshëve bëjnë gjithë punën. E njohët veten? Mundohuni të uleni galiç sa më poshtë të jetë e mundur, mos harroni të shtrëngoni muskujt e mollaqeve dhe synoni t'i arrini 1 ose 2 sete me 10 deri në 15 përsëritje dhe një pushim prej 60 sekondash në mes. A je gati?
 
SHMANGNI :Nëse keni një dëmtim serioz të gjurit ose belit. 
 
REKOMANDIMI I FITNESIT: Mjeshtria e ushtrimit nuk është që të përpiqeni të uleni galiç sa më poshtë të jetë e mundur, por të arrini pozicionin e duhur - gjunjët duhet të jenë në përputhje me linjën e gishtërinjve të mesëm, dhe mollaqet duhet të jenë të kërcyera nga jashtë dhe tatëpjetë. 
 
SHENJAT QE TREGOJNË SE E BËNI GABIM!
·      Gjunjët tuaj janë nga brenda. Kjo mbart një rrezik të lartë të dëmtimit të ligamenteve. Punoni për forcimin e muskujve të kofshëve në mënyrë që kjo të mos ju ndodhë.
·      Keni dhimbje në bel.Mundohuni të përqendroni peshën tuaj mbi këmbët dhe vidhet në vend të belit. 
·      Ju i ngrini thembrat.Mbani këmbët fort në tokë, në mënyrë që të ktheheni lehtësisht në pozicionin e fillimit, përndryshe mund të humbisni qendrën e gravitetit.


Faqja 6 di 53

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin