Sallatë greke

Përbërësit e nevojshëm:
2 domate
1 spec i kuq
trangull
qepë e kuqe
ullinjë
djathë feta
vaj ulliri, kripë, origano
 
Përgatitja:
Domatete dhe trangujt i presim në katëror, specin në rrethe, qepën poashtu në rrethe, të cilët do t’i ndani.
Përbërësit, bashkë me erëzat, i përziejm në enë për sallatë. Në fund, shtoni ullinjët dhe djathin feta në katëror ose si pjesë të plota. Lyeni me vaj ulliri dhe kriposni me origano. 
Përbërësit e nevojshëm:
 
500 g kore
100 g sheqer pluhur ose sipas shijes
1 sheqer vanile
100 ml vaj
1 qese kanellë
1 kg kungull
 
Përgatitja:
Kungulli çorohet, radhitet dhe përzihet me sheqerin, vanilen dhe kanellën. E lëmë të qëndroj rreth 15 minuta. Tepsia në të cilën përgatitet, lyhet me vaj.Koret ndahen nga3, ku secila kore lyhet me vaj. Pas kores së tretë vendoset përzierje nga kunguli, skajetmbështjellen dhe koret mbështjellen në rule. Në të njejtën mënyrë bëhen edhe koret tjera dhe radhiten në tepsinë për pjekje ku lyhen me vaj. Piqet 30 minuta në 200 gradë. Pasi të nxirret, e spërkasim me pak ujë, mbulohet me leckë dhe e lëm të ftohet. Pritet, dhe sipas dëshirës mund të shtojmë pak sheqer pluhur.
Përbërësit e nevojshëm:

1 kokërr lakër kokë ose dy më të vogla
Mish i thatë derri(brinjë,kofsha...)
2 kokërra qepë
3 thelë hudhre
2 spec i thatë i plotë(djegës ose të ëmbël, sipas dëshirës)
10 kokërra të plota të piperit
2-3 gjethe dafine
200 ml mish
 
Përgatitja:
Lakëra pritet në pjesë më të mëdha (katërore) dhe një pjesë radhitet në një tenxhere të madhe. Mbi shtresën e lakërës radhiten qepa e prerë, hudhra, mishi i thatë, specat e thatë, kokërrat e piperit dhe gjethet e dafinës. Pas kësaj radhitet pjesa e mbetur e lakrës, kriposet me spec të kuq dhe e spërkasim me vaj. Në fund, shtohet uji i ftohtë deri në nivelin e përzierjes. Deri sa të vlojë e gatuajmë në zjarrë më të fuqishëm,kurse pastaj e lëmë të zijej në zjarr të qetë për 2 orë e gjysmë. Gatimi mund të bëhet në furrë, në enë të mbuluar me fletë metalike. 
Në të njejtën mënyrë mund të gatuhet edhe pa yndyrë pa mish.

Përbërësit e nevojshëm:
1 kokërr qepë
2 karrota
150 g patate
150 g bizele
majdanoz
1 maze/ajkë
kripë, piperi zi, erëzë, vaj
 
Përgatitja:
Qepën e presim në pjesë të imëta dhe e skuqim në vaj. Shtoni edhe pjesën e mbetur të perimeve, poashtu të grirë (përveç majdanozit), skuqni pak dhe shtoni ujë. Zijeni pothuaj15 minuta. Rrihni ajkën ose mazen me pak ujë ose qumësht, shtojeni në çorbë dhe zijeni edhe disa minuta shtesë. Në fund, shtoni majdanozin.
Nëse dëshironi, 5 minuta para mbarimt mund të shtoni edhe gjethe të imëta të lule lakrës ose brokolit për shije dhe ngjyrë plotësuese.

Keka çokolate

200 g çokolatë e zezë shkrihet në avull me 50g gjalp.
2 vezë rrihen me 70 gsheqer, dhe shtohet çokolata e shkrirë, gjysma e qeses së pluhurit për pjekje, një gisht gripë dhe 190g miell.
 
Brumi (qulli) vendoset në frigurifer rreth 2 orë. E nxjerrim dhe bëjmë toptha të vegjël të cilët i ngjyejmë me sheqer pluhur, i radhisim në tepsi për pjekje të mbështjellur me letër dhe piqen në 200 gradëpër11 minuta(jo më shumë).

Përbërës:
10 kokërrza aronia
10 mjderë
1 banane
1 mollë
1 filxhan ujë
 
Përgatitja:
I vendosni të gjithë përbërësit në blender dhe blendoni deri sa të fitoni lëng të njëtrajtshëm.
Përbërës:
150 gmish i bardhë pule
1 kokërr qepë
1 karrotë(madhësi mestare)
1 patate më e madhe, biber, krip, majdanoz
 
Përgatitje:
Gatuani mishin. Ndarazi skuqni qepën, shtoni edhe karotën dhe pataten të prerë në katërore. Në këtë përzierje shtoni edhe mishin e gatuar, poashtu të prerë në katëror, dhe shtoni ujë ku është zijer mishi.Të gjithë bashkë zijeni pothuani 15 minuta. Në fund, shtoni edhe majdanozin e grirë.
Përbërës:
3 kokërra qepë
2 hudhëra
500 gçuçin
500 gpatate
500 gkarrotë
300 gmish i grirë
2 vezë
1 gotë qumësht
biber, majdanoz
 
Përgatitja:
Skuqeni qepën, shtoni mishin dhe vazhdoni me skuqen. Shtoni çuçinin, pataten dhe karrotën(paraprakisht të renduar dhe pa kulluar), shtoni krip, biber, majdanoz dhe shtoni edhe një filxhan ujë. Përzijeni brumin dhe  vendoseni në furrë për pjekje. Para fundit, musakën e spërkasim me përzierjen me vezë dhe qumësht dhe e kthejmë të piqet edhe rreth 15 minuta. 

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin