Сподели со пријателите

Kujdesi për fytyrën: Gabimet që bëjmë të gjithë

Para se të ankoheni që kremi i shtrenjtë i fytyrës që keni blerë nuk vlen asnjë qindarkë, pyesni veten nëse mund t’i keni sabotuar vetë rezultatet? Mos harroni, durimi është një faktor kryesor, por e gjithë stili i jetës luan një rol të madh në atë se sa mirë japin produktet.
Ju nuk bëni gjumë të mjaftueshëm
Mungesa e gjumit shkakton kaos në të gjithë trupin, por duket se efektet anësore negative janë më të dukshme në lëkurë. Për shkak se lëkura rigjenerohet ndërsa flemë, më pak orë do të thotë një riparim më i shkurtër, i cili rezulton në një pamje të lodhur dhe të vjetër. Të flesh më pak se tetë orë rresht pa dyshim që do të çojë në pika të zeza, tharje dhe inflamacion. 

Aplikoni shumë produkte në fytyrë
Ekspozimi i tepërt ndaj substancave të ndryshme agresive shpesh rezulton në acarim dhe skuqje. Nëse keni nevojë për të trajtuar disa probleme të lëkurës në të njëjtën kohë, dhe atëherë është e pashmangshme të aplikoni më shumë produkte, sigurohuni që të paktën disa prej tyre të jenë me origjinë organike.

E kapërceni rajonin rreth syve
Udhëzimet për përdorim në pothuajse të gjitha produktet lexojnë: shmangni zonën delikate dhe të butë rreth syve. Por është gjithashtu e nevojshme të merrni një krem të lehtë hidratues për sytë, sepse ata janë të parët që i tregojnë vitet.

Ju shkoni në shtrat me makiazh
Të gjithë kemi qenë në shtrat pa larguar grimin, por është e rëndësishme të mos e bëjmë zakon. Grimi thjesht bllokon procesin e rigjenerimit që ndodh brenda natës. Rezultati? Poret e bllokuara dhe plakja e shpejtë.

Nuk i kushtoni vëmendje dietës suaj
Ushqimet e përpunuara të ngarkuara me yndyrëra të ngopura, sheqerna të rafinuar, aromë artificiale dhe kripë janë një shkak i drejtpërdrejtë i pikave të zeza dhe puçrrave. Ndonjëherë, kënaquni me ndonjë mëkat të shijshëm, por për një lëkurë të shëndetshme forconi vitaminat, mineralet dhe yndyrat e shëndetshme. 

Слични содржини

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin