Сподели со пријателите

Sekreti prapa flokëve të fortë dhe me shkëlqim është: PROTEINA

Proteina nuk është vetëm lëndë djegëse për muskujt, por është gjithashtu e nevojshme për gjëndrat. Për efekt maksimal, përfshini ato në dietën tuaj dhe kujdesin për flokët. 
 
Pse proteina është e nevojshme
 
... në ushqimin tuaj
Aminoacidet - njësitë funksionale të këtyre makroelementeve - janë thelbësore për formimin dhe rritjen e keratinës ose përbërësit kryesor strukturor të fibrave. Konsumi i proteinave me prejardhje shtazore është mënyra më e mirë për të marrë një dozë ditore të aminoacideve, por nëse jeni vegan ose vegjetarian, sigurohuni që t’i merrni përmes ushqimeve të renditura më poshtë. Sa i përket sasisë, synoni për 30 g proteina tri herë në ditë për të bërë një ndryshim në pamjen e flokëve tuaj. Shenjat që nuk po merrni dozën e rekomanduar? Flokë pa shkëlqim dhe rënie të flokëve. 
... në kujdesin e flokëve
Ngjyrosja, modelimi me tharëse flokësh dhe agresorë të jashtëm (rrezet UV, era, ajri i thatë) heq lagështinë nga flokët dhe gërryen zinxhirët e aminoacideve që nga ana tjetër krijojnë keratinën në secilën qime. Sapo ato zinxhirë të dëmtohen, do të vini re se flokët bëhen të brishtë, skajet ndahen dhe flokët përgjithësisht janë të ashpra. Produktet për kujdesin e flokëve me bazë proteinike kanë fuqinë për të rikrijuar zinxhirët e aminoacideve dhe bllokojnë lagështinë në flokë. E kundërta e asaj që dikur besohej nga populli, përdorimi i rregullt i formulave të tilla nuk do të dobësojë flokët; proteinat që fibrat nuk do të thithin do të lahen nga uji. Por trajtimet intensive me proteina mund t’i bëjnë flokët më të rënda, prandaj përdorni ato një ose dy herë në javë. 

E detyrueshme në meny
Këto ushqime janë të pasura me proteina që kanë fuqinë të transformojnë plotësisht flokët.
 
Sojë 
Farat e sojës janë një meze e lehtë e shkëlqyeshme para TV dhe vetëm gjysma e filxhanit do t’ju sigurojë 9 gram proteina.
Bajame
Ato janë të shijshme edhe kur nuk janë të kripura, dhe një e katërta e filxhanit do t'ju furnizojë me 7 gram proteina që flokët tuaj do t'i përdorin me kënaqësi.
Kos grek
Kjo rostiçeri (tashmë e disponueshme në tregjet kryesore), kombinohet me fruta dhe perime. Një filxhan do t'ju furnizojë me 15 gram proteina.
Vezët
Kurdoherë që jeni të uritur dhe nuk keni kohë për të gatuar, mos harroni se mund të zieni një vezë. Vetëm një dhe ju keni siguruar 6 gram proteina. 

rreth nesh

Shëndeti nuk është vetëm mungesë e sëmundjes, shëndeti është mirëqenie e plotë psiqike, fizike dhe emcionale. Misioni ynë do të jet i tillë. Me anë të këshillave të thjeshta dhe të shkurta dhe me përmbatje të cilat me shumë kujdes janë zgjedhur, ne ju ofrojmë të dhëna praktike të zbatueshme për përmirësimin e cilësisë së jetës në përgjithësi.

Ndiqni ne në Facebook

Newsletter

Shkruani e-mailin