Потребни состојки:
·       300 г сладок компир
·       100 г телешко месо
·       сол и црн пипер
·       ½ супена лажица кокосово масло 
·       1 чешне лук
·       25 г семки од тиква
·       свежо сечкан магдонос
·       прстофат црвен пипер 

Подготовка: 
Исечкајте го слаткиот компир на коцки и ставете го да се вари. Му треба многу малку време, затоа внимавајте да не го преварите. Во меѓувреме, зачинете го месото (телешка шницла по можност) со сол и црн пипер и ставете го да се пржи на кокосово масло. Во тавчето ставете го и лукот за убав мирис. Штом месото е готово, оставете го да се одмори, а потоа исечкајте го на ленти. Лентите месо наредете ги врз коцките сладок компир, а озгора расфрлете ги семките од тиква, магдоносот и зачинете со црвен пипер.  
Потребни состојки:
·       прстофат кумин
·       прстофат црн пипер
·       кора од ½ лимон
·       2-3 супени лажици ситно сечкан свеж власец
·       1 супена лажица маслиново масло
·       110 г пилешки гради 
·       4г леќа
·       25 г рукола
·       10 г босилек 
·       10 г лешници
·       2 кафени лажици сок од лимон
·       1 кафена лажица сечкан лук
·       50 г радикио салата

Подготовка:
Загрејте ја рерната на 180 степени. Измешајте ги зачините со кората од лимон, власецот и малку маслиново масло. Со оваа смеса прелијте ги пилешките гради и ставете ги да се печат. Во меѓувреме,ставете ја леќата да се вари, штом е готова исцедете ја и исплакнете ја со студена вода. За пестото: одвојте 15 г од руколата, додадете ги босилекот, лешниците, сокот од лимон, лукот и блендирајте ги состојките со маслиновото масло. Ставете вода ако смесата е многу густа. Исечкајте ја радикио салатата и промешајте ја со остатокот од руколата и леќата. Ставете го стекот врз салатата, а врз него прелијте го дресингот. 
Потребни состојки:
·       90 г мисиркин стек
·       2 тркалца домат
·       3 тркалца црвен кромид
·       40 г авокадо
·       2 парчиња ‘ржан леб 
·       1 супена лажица сенф (Дижон)

Подготовка:
Стоплете ги лепчињата на тостер и премачкајте ги со сенф. Наредете го мисиркиното месо на едното лепче, откако претходно ќе го посолите и ќе го испечете на скара. Кога сте во брзање, место свежо мисиркино месо можете да ставите мисиркина шунка. Врз месото наредете го авокадото, па доматот и на крај тркалцата кромид. Уживајте во овој брз, но здрав оброк. 
Потребни состојки:
·       100 мл кокосово млеко
·       50 мл вода
·       1 кафена лажица путер од кикирики 
·       100 г мешано шумско овошје
·       1 банана
·       ½ авокадо

Подготовка:
Сипете ги млекото и водата во блендер, потоа додадете ги путерот од кикирики, шумското овошје, бананата и авокадото. Можете да направите и поинаква комбинација, па наместо путер од кикирики да ставите путер од лешник или бадем. И шумското овошје може да биде заменето со некое сезонско. Овој брз оброк ќе ве снабди со инстант енергија, затоа е одличен за старт на денот.
Потребни состојки: 
·       ½ црвен кромид
·       ½ кафена лажичка кари во прав 
·       75 г кафен ориз
·       1 рака млад спанаќ
·       1 филета чадена скуша
·       2 тврдо варени јајца 

Подготовка: 
Ситно исечкајте го кромидот и пржете го на малку масло додека да омекне. Додадете го карито и оризот и малку пропржете,па сипете вода колку да ги покриете состојките. Варете го оризот на тивок оган околу 40 минути. При крај, штом оризот се згусне, ставете ги спанаќот и рибата исечкана на покрупни парчиња. Промешајте убаво и штом омекне спанаќот тргнете го јадењето од оган. Послужете во чинија, а озгора наредете ги јајцата исечкани на четвртини. Оброкот изобилува со омега-3 масни киселини, витамин Б и јаглехидрати. 
Потребни состојки: 
500 г телешки шницли сечкани на тенки ленти
сол и црн пипер
¼ шолја соја сос
½ кафена лажица чили
2 кафени лажици шеќер
2 супени лажици свежо цеден сок од зелен лимон
2 супени лажици маслиново масло
2 чешниња ситно сечкан лук
5-6 ситно сечкани млади кромитчиња
300 г сечкани свежи печурки
200г зелена боранија
150 г варена пченка 
1 ситно сечкана пиперка ѓ

Подготовка:
Зачинете го месото со сол и црн пипер. Во длабок сад подгответе маринада од соја сос, чили, шеќер и лимонов сок – оставете го месото 10 минути. Во длабока тава, на загреано маслиново масло пропржете го месото од 3 до 5 минути. Извадете го месото настрана, а течноста во тавата згуснете ја. Додадете ги лукот и кромидот во тавата и гответе 1 минута, а потоа додадете ги печурките и пржете уште 2-3 минути. Додадете го зеленчукот – боранијата, пченката и пиперката и гответе додека да омекнат. Вратете го месото и гответе уште 2-3 минути. 
Потребни состојки: 
модар патлиџан
млада тиквичка
домат
урда 
песто сос
путер
чиабата или кој било леб по ваш вкус 
 
Подготовка:
Убаво измијте ги модриот патлиџан и тиквичката, исечкајте ги на кругови (без да ги лупите) и печете ги во тава обложена со хартија за печење. Потпечете ги парчињата леб на тостер. Премачкајте ги со путер, па ставете слој урда, потоа кругови модар домат, млада тиквичка и на крај кругови свеж црвен домат. Прелијте ги состојките со малку песто, па поклопете го сендвичот со парче леб, исто така премачкано со путер. Количеството состојки зависи од тоа колку сендвичи ќе правите. 
Потребни состојки:
1 црвена пиперка
1 помала главица кромид
1 манго
10-15 гранчиња свежо нане
сок од 1 зелен лимон
сол, црн пипер
2 филети свеж лосос 
 
Подготовка:
Насолете ги филетите лосос со крупна сол и ставете ги да се печат во рерна или, уште поубаво, гответе ги на скара. Пиперката, кромидот и мангото исечкајте ги на ситни коцки и ставете ги во длабок сад. Озгора, поросете со ситно сечкани ливчиња свежо нане (или магдонос), сол и прелијте ги состојките со лимоновиот сок – убаво промешајте ги. Ваквиот прилог оди одлично во комбинација со која било риба или пилешко месо. Ако сте во брзање, можете да вклучите и чаден лосос. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.