Сподели со пријателите

ПЕЧЕНИ КОМПИРИ СО ДИМЕН ЛОСОС

Потребни состојки:
·       4 компири
·       малку крупна сол
·       100 г димен лосос
·       2 лажици сок од лимон
·       2 лажици сечкан копар
·       2 лажици сечкани маслинки
·       2 лажици кисела павлака
·       маслиново масло, ситна сол, црн пипер, буковец

Подготовка:
Печете ги компирите нелупени на загреана рерна на 200 степени околу 30 мин. Исечете го лососот на ленти и прелијте го со лимонов сок. Исечканиот копар и маслинки спојте ги со павлака па додадете го лососот. Потпечениот компир исечете го на половинки и од секоја издлабете чашка за полнење. Половинките прелијте ги со маслиново масло, посолете ги со ситна сол, зачинете со црн пипер и буковец. Вратете ги во рерна и печете ги уште  15 до 20 мин. Половинките компир наполнете ги со претходно подготвениот лосос. Декорирајте со свеж рузмарин

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.