Сподели со пријателите

Марула салата со суви домати и сусам

Потребни состојки:
1 марула
50 г сусам
10-15 суви домати од тегла (стоени во зејтин)
3 ротквици
„Балсамико“ крем
 
Подготовка: 
Зад оваа едноставна салата се крие интензивен вкус што ќе ги импресионира гостите. Темелно измијте ја салатата, исцедете ја од вода и исечкајте ја во длабок сад. Сусамот ставете го во тефлонско тавче и пржете го додека да добие златна боја. Штом се олади, сипете го врз марулата. Измијте ги и исечкајте ги ротквиците на тенки месечинки, а сувите домати пресечете ги на половина и додадете ги во марулата. Зачинете со сол, „Балсамико“ крем и сосем малку од зејтинот во којшто стојат доматите. 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.