Менопаузата е природна транзиција во животот на жените кој го означува крајот на менструалниот циклус. Официјално настапува 12 месеци по последната менструација,но симптомите може да траат неколку години. Симптомите се непријатни и го зголемуваат ризикот од одредени заболувања, но преку исхраната може да го олесните периодот.


Кои промени се случуваат во менопаузата?
Намалување на нивото на естроген, а тоа негативно се одразува на метаболизмот зголемувајќи го потенцијалот за покачување на килограмите. Оваа промена влијае и на нивото на холестерол и на начинот на кој телото ги обработува јаглехидратите. 
Многу жени доживуваат симптоми како топлотни бранови и несоници. Промените на хормоните водат до намалување на густината на коските, а тоа го зголемува ризикот од фрактури. 

Што да јадете?
МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ
Бидејќи ќе ги заштитат ослабените коски од фрактури. Млекото, јогуртот и сирењето, содржат калциум, фосфор, калиум, магнезиум и витамини Д и К - сите тие се неопходни за здравјето на коските. 
Во една студија, скоро 750 жени во менопауза кои консумирале поголеми дози на млечни и животински протеини имале значително повисока густина на коските. 
Млечните производи го подобуваат и сонот. Една студија открила дека храната богата со аминокиселината глицин – присутна во млекото и сирењето – поттикнала поцврст сон меѓу жените во менопауза. 
Постојат низа докази кои укажуваат дека млечните производи го намалуваат ризикот од предвремена менопауза, која настапува пред 45 год. Во една студија, жените кои најмногу внесувале витамин Д и калциум, најприсутни во сирењето и млекото, имале 17 % помал ризик од предвремена менопауза.
 
ЗДРАВИ МАСТИ
Омега-3 масните киселини се од голема корист за жените во менопауза. Студијата во која биле вклучени 483 жени во менопауза, покажала дека омега-3 суплементите ја намалиле фрекфенцијата на жешките бранови и сериозноста на ноќните потења. 
Јадете масна риба, како скуша, лосос и сардела, и семиња како семе од лен, семе од чиа и семе од коноп.

ЦЕЛИ ЗРНА
Изобилуваат со хранливи материи, влакна и Б витамини како тиамин, наицин, рибофлавин и пантотенска киселина. Целите зрна го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, рак и предвремена смрт. 
Луѓето кои консумираат 3 или повеќе порции цели зрна во денот имаат 20 до 30 % помал ризик да заболат од срце или дијабетес, во споредба со луѓето кои најчесто јадат рафинирани јаглехидрати. 
Студијата во која биле вклучени 11.000 жени во менопауза,заклучила дека консумирањето 4.7 грама влакна од цело зрно на 2.000 калории дневно, го намалува ризикот од рана смрт за 17 %. 
Извори на овој тип влакна се кафениот ориз, лебот од цело зрно, киноата, јачменот.
 
ОВОШЈЕ И ЗЕЛЕНЧУК
Богати со витамини, минерали, влакна и антиоксиданти. Половина од чинијата треба да биде составена од овошје или зеленчук.
Во едногодишната студија на 17.000 жени во менопауза, било заклучено дека оние кои јаделе повеќе овошје, зеленчук, влакна и соја, искусиле намалување на топлите бранови за 19 %.
Сепак, најмногу корист ќе имате од видовите зелки. Една студија потврдила дека броколата го намалува нивото на типот на естроген кој е поврзан со рак на дојка, додека го зголемува нивото на естрогенот кој штити од рак на дојка. 
 
ХРАНА СО ФИТОЕСТРОГЕНИ
Фитоестрогените се компоненти во храната кои делуваат како слаби естрогени во организмот. Храната што природно содржи фитоестрогени вклучува соја, наут, кикирики, семе од лен, јачмен, грозје, бобинки, сливи, зелен и црн чај.
Земајќи во предвид 15 студии во трајност од 3 до 12 месеци, било заклучено дека фитоестрогените вклучувајќиизофлавон од соја, ги изретчиле топлите бранови, при тоа не дошло до никакви несакани последици меѓу испитаничките.
 
КВАЛИТЕТЕН ПРОТЕИН
Падот на естрогенот во менопауза води до намалување на мускулната маса и јачина на коските. Поради ова, жените треба да го зголемат внесот на протеини. Препораката за жените над 50 гласи 0,45-0,55 гр протеини на килограм (1-1,2 гр на кг) телесна тежина дневно или 20-25 гр високо квалитетен протеин во оброк.
Во една поголема студија во која биле вклучени луѓе на возраст над 50, млечните протеини довеле до намалување на ризикот од фрактура на колк за 8 %, додека растителните протеини го намалиле истиот ризик за 12 %.
Храната што изобилува со протеини вклучува јајца, месо, риба, зеленчук и млечни производи. 

Што ако вашето безбедно место наречено дом, постојано го преплавува вашиот организам со токсини?

Постојат низа ригорозни супстанци кои влијаат на ендокриниот систем, поточно ја загрозуваат работата на тироидната жлезда и хормоните,зголемувајќи го потенцијалот на низа хронични болести како дијабетес и срцеви заболувања. 
Неодамнешната студија на Универзитетот Џорџ Вашингтон, САД, откри 45 различни токсични супстанци во вообичаената куќна прашина од кои најмалку 10 демнат во 90 % од домовите. Благодарение на модерното домаќинство и употребата на различни формули за одржување на чистотата, луѓето несвесно создаваат небезбеден дом. Решението не подразбира само ослободување од производите за чистење, бројот на токсините во домот ќе се намали ако разумно се храните, одбирате каква вода пиете и каков воздух дишете.


Бања
Многу од козметичките производи содржат високо ниво на фталати кои имаат негативен ефект на ендокриниот систем. Најчесто треба да се наведени меѓу листата состојки, но не бидете изненадени ако не се. Некои кармини на пример, имаат премногу олово. За да не заглавите читајќи етикети, користете 2-3 производи во текот на денот за да не ја преплавите кожата со безброј токсини. Денес е уште полесно, едноставно префрлете се на природни, органски алтернативи. И не заборавајте да ја фрлите онаа маска за лице што стои во бањата од 1999-та.
Ако вашата бања сѐ уште ја красат завеси, имаме лоши вести. Пластичните завеси најчесто содржат ПВЦ (поливинилхлорид) кој служи да ја омекне пластиката, но истовремено емитува токсични супстаници вклучувајќи фталати и олово. Да, количините се ниски, но кога веќе има избор, набавете од оние што не содржат ПВЦ.
Во пастата за заби или течноста за плакнење уста, може да најдете антибактерска состојка наречена триклосан. Неговата структура е толку слична со тироидните хормони, така што тој лесно се врзува за тироидната жлезда целосно загрозувајќи го целиот организам. Бели заби се возможни и без токсини, потребен ви е само флуорид без триклосан.

Дневна соба
Не треба да сте научник за да забележите дека телевизорот се загрева додека работи, истото се однесува и на компјутерот и телефонот. Скоро секој уред има забавувач на топлината кој сам се активира. Токму тој  е токсичен до степен да влијае на хормонскиот баланс. Премногу е да бараме да се откажете од овие гаџети, затоа едноставно исклучете ги во текот на ноќта за целосно да се оладат. Прескокнете ја опцијатаstandby или night mode, спасот е во power off. Исклучувањето прави голема разлика во нивото на овие штетни материи кои живеат во куќната прашина и воздухот. 
Идејата за уживање пред камин секому звучи добро, но последниве години сфативме колку штетно може да биде. Отворениот оган емитува двојно повеќе штетен чад и ситни саѓи за разлика од затворената печка чија емисија е повеќе штетна за надвор, отколку за домот. Имајте на ум дека сувите дрва чадат помалку, а тоа значи дека се помалку штетни од влажните и скапани трупци.
Колку и да е удобна, меката гарнитура е поштетна во однос на тврдата. Но, ова важи само ако содржиперфлуорирани алкилизирани супстанци (PFA), а повеќето содржат, чија цел е да го направат креветот водоотпорен и отпорен на дамки. Но, ваквиот „паметен“ кревет може да го потисне или да го наруши имунитетот. Софата изработена од кожа или памук е посигурна варијанта. Во случај веќе да заглавивте со штетникот од погоре, редовното чистење на креветот со правосмукалка може да помогне. 

Спална соба
Речиси една четвртина од животниот век човекот го поминува во кревет што не е малку во однос на тоа колку се жалиме дека сме ненаспани. Но, причината за умор и неквалитетен сон многу веројатно се должи на несоодветната постелнина и лош душек.Сериозно се исплати да инвестирате во душек од органски латекс, полнењето на јорганот да биде од волна, а чаршафите и навлаките за перници да бидат од органски памук, во спротивно се изложувате на сериозна количина токсини кои ги апсорбирате преку кожата и грлото додека спиете. 
Освежувачите за воздух во облик на спреј и миризливите свеќи, честопати содржат лимонен кој го обезбедува оној цитрусен мирис. Ова не звучи воопшто страшно, но кога лимоненот ќе дојде во контакт со честичките во воздухот се трансформира во формалдехид кој е канцероген. Добрата вест е тоа што одредени растенија како бршленот, лавандата, папратот и гераниумот го апсорбираат формалдехидот од воздухот во домот.
Се погриживте да го освежите ентериерот менувајќи ја бојата на ѕидовите, но дали се запрашавте колку безбедна боја користевте? Бојата содржи низа штетни материи кои испаруваат во воздухот и тоа на собна температура. И малото изложување на овие материи може да предизвика главоболка, вртоглавица и гадење. Следниот пат обрнете внимание на составот, ви треба боја што не содржи фталати. 

Кујна
Сигурно се гордеете што вашата исхрана се темели на заленчук и овошје, но што ако ви кажеме дека истата може да биде поштетна и понечиста од месото купено во кебапчилница? Плодовите растат со помош на пестициди кои завршуваат во мијалникот, а оттаму лесно пак стасуваат до вас. Инаку, виновни се за остеопороза, хормонски дебаланс и клеточно оштетување. Немате доволно буџет за да купувате исклучиво органско? Обрнете внимание на 12-те плодови кои најмногу задржуваат пестициди: јагоди, спанаќ, нектарина, јаболка, праски, круши, цреши, грозје, целер, домат, сите видови пиперки и компири. За темелно да ги дезинфицирате, потопете ги во раствор од сода бикарбона и оцет, а потоа уште еднаш темелно измијте ги со чиста вода. 
Голем дел од храната спакована во плстична амбалажа или конзервираната, содржи високи дози на бисфенол А, состојка која ја поврзуваат со покачен ризик од гојазност, болести како дијабетес, а го забрзува и стареењето. Јадете почесто свежа храна, а она што ќе остане складирајте го во стаклени садови или пластика што не содржи BPA.
 
 

Како да дојдете до оваа дарба што ќе ве направи посреќен човек?

„Ич не си добра мајка“. 
„Ни за работа не те бива“.
 „Колку лош другар си“. 
„Повторно ги изневери сите“. 


Вакви и други слични мисли се мотаат низ главата на секој од нас, секојдневно. Во просек, човекот изговара 16.000 зборови дневно, но внатрешниот глас учествува со десет пати поголема бројка. Нажалост, не сите зборови се позитивни, впрочем 60 % од луѓето размислуваат за себеси во негативна конотација барем еднаш неделно. 
Постојаната грижа за сѐ и сешто е клучен фактор за цел ранг психолошки нарушувања како депресија, анорексија или консумација на штетни супстанци. Според истражувачите од Универзитетот Кембриџ, жените двојно повеќе страдаат оданксиозност во однос на мажите, бидејќи по природа дамите се погрижливи.

КАКО ПОЧНУВА СЀ?
Дали е возможно да се извлечеме од лошите мисли штом почнат да се нижат една по друга? Соред д-р Сузан Дејвид, психолог на универзитетот Харвард и автор на Emotional Agility, штотуку ја направивме првата грешка. Таа е против етикетирање на мислите како лоши или добри, бидејќи сите се нормални, природни и очекувани. Непосакуваните мисли нудат можност да одговориме соодветно и на крај да имаме корист во однос на здравјето и среќата.
„Уште од најмала возраст ве советуваа да не бидете тажни, да не се лутите“, објаснува д-р Дејвид. А последниот култ на позитивизам гласи: „Само бидете позитивни и сѐ ќе биде во ред“. Но, овие емоции не ви се непријатели, преку нив телото ве упатува на она што ви е важно. 
Д-р Рита Сантос е когнитивен бихејвиорален терапевт чија специјалност е анксиозноста. Таа вели дека честопати мора да ги потсетува пациентите дека вознемиреноста не е нешто лошо што може да се излечи разменувајќи ги лошите мисли со добри. „Вознемиреноста, лутината, стравот, се легитимни колку среќата и возбудата“, вели д-р Сантос. 
„Сите мисли се составен дел од вас, токму тие ве прават човек. Затоа не казнувајте се себеси со заклучоци дека сте премногу слаби“. Од вас се бара само да ги зграбите мислите, бидејќи ќе ви помогнат да сфатите што најмногу ви значи. 
Сепак, ако се чувствувате заглавени во мислите од причина што прекумерно размислувате, има начин како да ги надминете емотивните пречки и да станете малку пофлексибилни во однос на вашите чувства. 
„Чувајте ги пријателите блиску, а непријателите уште поблиску“ – оваа поговорка важи и за тешките емоции. „Првиот чекор е да се разоткриете. Да ги препознаете и да ги прифатите емоциите“, вели д-р Сузан Дејвид. „Имам волја за овие емоции и сакам да ги искусам“ кажете си. Ако наместо да ги рационализирате, вие ги премолчувате емоциите, несомнено ќе се почувствувате немоќни. Ова особено се однесува на оние кои редовно ги потиснуваат емоциите или насила ги менуваат негативните со позитивни.
Без разлика што предизвикуваат немир во душата, д-р Дејвид вели дека колебањето, стравот и критиките нѐ одржале како вид на земјата. „Мозок го прави она за што е дизајниран: се обидува да ги предвиди и реши проблемите и да избегне потенцијални стапици. Едноставно обидете се да забележите кога процесот на негативно размислување станува проблем или можеби се врзавте за конкретно тврдење.
„Не ме бидува со бројки“ – кога некоја фраза премногу се повторува, голема е веројатноста да ја примите како факт или вистина, а не како емоција.
Мора да најдете начин да ги сопрете емоциите да ве водат, советува д-р Сантос. „Ќе го земеме за пример лицето кое се плаши да оди на интервјуа, бидејќи верува дека ќе каже нешто глупаво. Маскирајќи го својот страв со изговори, тоа лице ги напластува негативните емоции, па влошувањето на состојбата станува неизбежно. Не правете го ова! Едноставно запрашајте се: Што е најлошото и најдоброто што може да ми се случи? Форсирајте се себеси да размислувате на сите можни исходи, бидејќи само така ќе заклучите дека вашите стравови не се базираат на вистински докази“.

СКРШНЕТЕ ОД ПАТЕКАТА
Според Џулиан Хал, емотивен експерт и основач на Calm People(сервис кој им помага на луѓето да најдат здрав начин да ги изразат емоциите) ниската самодоверба честопати е причината поради која луѓето заглавуваат со лоши емоции. Но, решението е едноставно и подразбира доаѓање до нова перспектива.
„За да ги препознаат вистинските емоции, ги тераме луѓето да напишат што е она што поттикнало лутина во нив или тага – можеби се работи за критика добиена на работа, од пријател или партнерот. Потоа одговараат на прашањето - што тоа значеше за мене? - набројувајќи ги сите мисли што им паднале напамет. Некаде при крај, скоро сите признаваат дека помислиле: Јас сум безвреден или Јас сум бескорисен“.
Препознавањето на ваквите мисли ќе ви помогне да разберете зошто кај вас поттикнуваат конкретна емотивна реакција. Истото ќе го постигнете ако ја етикетирате секоја емоција. Именувањето на емоциите е многу важно, бидејќи влијае на вашата реакција. Постои голема разлика помеѓу „Под стрес сум“, а всушност сакате да кажете „Тажен сум, бидејќи мислев дека досега ќе напредувам во кариерата“, објаснува д-р Дејвид. Вие можеби сте под стрес, бидејќи им велите не на можностите или премногу вложувате во работата, но ако се чувствувате деградирани на работа или истата не ви е предизвик, тогаш реагирате погрешно. 

ФОКУСИРАЈТЕ СЕ НА НАГРАДАТА
Штом ги идентификувавте лошите мисли и ги крстивте, време е да ги искористите во своја корист. „Честопати чувствуваме страв, лутина или сомнеж, кога некоја од клучните вредности е под закана“, вели д-р Дејвид. „На пример, ако помислите дека сте ужасен пријател/партнер/син“, прифатете го заклучокот како таков, како потсетување дека пријателството и семејството се најважни. Или ако се чувствувате како измамник на работа и се плашите дека ќе ве откријат, можеби е тоа начин на кој вашето тело ве учи да бидете задоволен со себеси“. Ако сѐ уште не сте сигурни што е она што ви е најважно во животот, можеби е време да се впуштите во подлабоки аналитични разговори. Зборувајте со пријателите што е она што најмногу го ценат во однос на пријателството. Со партнерот дискутирајте го одност што го имате со родителите. Одговорите ќе ви донесат низа откритија од кои ќе се изненадите. Ако и ова не ви помогне, обидете се со онлајн вежбата на на д-р Дејвид (susandavid.com)во која од листа вредности– автономија, доверба, поседувања и други, ќе ги подвлечете зборовите што ви се најважни, а потоа ќе го идентификувате патот преку кој ќе ги вметнете во вашиот живот.

ЦЕЛЕТЕ НА ЗЛАТО
Штом заклучивте што е она што вам ви е важно, сѐ се сведува на малечки, целни промени во навиките со цел да ги усогласите со основните вредности. Луѓето кои имаат усвоено силни вредности, се заштитени од секакви транзиции и назадувања. Земете за пример еден атлетичар или гимнастичар: тие имаат силен рбетен столб, но се доволно флексибилни да се соочат со други физички предизвици. Истото можете да го постигнете на ментално ниво. 
Денот носи илјадници избори како да го изведете тоа. Овие се клучни времиња за да направите чекор кон или назад од основнте вредности. Обидете се да ги споите новите вредносни навики со нештата кои веќе ги правите. Ако здравата храна е вашата основна вредност, но секогаш јадете чоколада на пладне, ставете овошје на бирото. Или се чувствувате виновно што и после работа висите на телефонот? Скријте го во фиока тие часови од денот. Светот може и без вас!
Реалноста гласи дека животот честопати е исполнет со неуспеси, откажувања, одбивања, потешкотии. Но, ако имате доволно волја да ги осветлите емоциите и да заклучите што е значајно за вас, ќе стасате до ефективни одговори кои ќе ве приближат до човекот кој сакате да бидете. А тоа е одлична цел за која вреди да трчате.

67 % е бројот на жени кои постојано се грижат за тоа како изгледаат, во споредба со 53 % од мажите

70 % од случаите на мигрена се наследни


Околу 12 % од возрасната популација се соочува со мигрена. Сѐ уште не се познати точните причинители на оваа состојба. Намалено ниво на серотонин во мозокот, промена во нивото на хормоните, стрес, физички замор, лоша исхрана, се само дел од можните тригери кои важат за едни, но не и за други пациенти. Третманот исто така варира, она што делува кај еден, има нула ефекти кај друг. Од овие причини, лекарите ги советуваат пациентите да водат дневник со цел да се откријат точните причинители на главоболката, а потоа да се делува на нив. 
Во продолжение, прочитајте ги дневниците на две жени (имињата се променети) и докторските забелешки, за да научите како да му пристапите на вашиот случај.

90 % од пациентите својот 1 напад го доживуваат пред 40-тата 


Лора Сампедро, 35
Историја на болеста:Главоболките на Лора започнале пред 6 месеци. До сега имала 4, а секоја од нив траела 24 часа. Нејзината мајкае хроничен случај. Лаура сѐ уште не била на лекар, но почнала да запишува што се случува во текот на овие болни денови.
(Гените го зголемуваат ризикот од мигрена за 50 %)
 
Ден: Недела
Станав околу 6 часот наутро, после 6 и пол часа цврст сон. Се напив кафе и почнав да готвам, бидејќи вечерта ми доаѓаа гости. Со гостите јадевме салата со ракчиња, малку пилешко, чипс со топен кашкавал, испив и две чаши вино. Бев будна до 23:00 часот, средував по дома.
(Не е јасно зошто, но понекогаш кофеинот поттикнува мигрена, а некогаш ја лекува. Затоа, пијте по една шолја кафе дневно и тоа секогаш во истото време.)
(Повеќе од 20 % од пациентите се чувствителни на алкохол, најчесто на црвено вино или темни жестоки пијалаци кои се богати со состојки кои поттикнуваат мигрена како конгенери.)
 
Ден: Понеделник
Цела ноќ се вртев во постелата, едвај поспав 4 часа. Станав околу 7 часот со главоболка, па се вратив во кревет да доспијам. До сега, мигрената ме напаѓа на првиот ден од мојот менструален циклус, но сега се случи една недела порано. На работа ми сметаше светлината, очните капаци ми тежеа. На ручек се напив аналгетик, но болката стана поинтензивна и фокусирана зад левото око.Со целата своја снага, мигрената ме нападна околу 15:30 часот. Ме болеше целото лице, дури и очилата ме стегаа. Штом дојдов дома, легнав да спијам во затемнета просторија.
(Падот на естрогенот што се случува околу менструацијата, може да поттикне напад.)
(Напијте се од вашиот проверен лек за мигрена во моментот штом почне главоболката, исходот ќе биде помалку болен.)
(Мигрените имаат тенденција да болат на една страна и може да траат од 4 до 72 часа.)
 
Ден: Вторник
Се разбудив околу 8 часот со остаток од вчерашната мигрена. Испив едно големо шише вода и два ибупрофена и се вратив на спиење во скроз темна соба, се плашев дека не е готово. Конечно станав во 11 часот, но сѐ уште се чувствував исцрпено. Се средив и заминав на работа. Кога дојдов дома, продолжив да пијам вода и си легнав. Се надевам дека наскоро нема да ме боли глава, честопати имам главоболки, но мигрената ме посетува барем еднаш месечно.
(Мигрените се налик мамурлак, ден потоа ќе се чувствувате неспособни и замелушени. Обидете се да одмарате и да пиете течности додека конечно не ви помине.)
(Стравот од мигрена е сосем нормален, но грижата може да допринесе до додатна главоболка, а не би сакале да западнете во тој магичен круг.)
 
СЛЕДНИ ЧЕКОРИ:
Дури и благите главоболки на Лора може да се вбројат како мигрена, а по дефиниција тоа се напади кои траат од 4 до 27 часа и имаат две од следните особини: еднострана локација, пулсирање, умерена до силна болка, влошување при физичка активност придружена со гадење и повраќање. Лора задолжително треба да посети невролог.
 
 
 

25 % од пациентите страдаат од мигрена со аура или симптоми кои настапуваат 15 до 60 минути пред мигрената: проблеми со видот, вкочанетост на телото, проблеми со говор, намалена рамнотежа и координација 


 
Џули Ховард, 27
Историја на болеста:Пред една година, Џули почнала да се соочува со дневни, интензивни – 8 од 10 на скала на болка – мигрени. Нејзиниот доктор ѝ препишал антидепресиви и лекови за крвен притисок. Таа почнала да инјектира и ботоксво скалпот, вратот и рамената на секои 12 недели. 6 месеци подоцна, мигрената ѝ задава помала агонија, но сѐ уште е честа.
(Првите помагаат во одбрана од нападите така што го зголемуваат нивото на серотонин;вториот ги опушта крвните садови и на тој принцип ги редуцира главоболките.)
(Инјекциите чија намена е да ги бришат брчките, ги блокираат нервите кои ги пренесуваат болните пораки до мозокот. Особено им се од помош на пациентите кои имаат мигрена и 15 пати во месецот.)
 
Ден: Понеделник
Станав во 6:30 часот и појадував житарки со грчки јогурт и малини. Во 7:45 излегов, надвор беше претопло. Почна да ме боли глава, да ми пука, особено левата слепоочница. Во 11:00 часот болката стивна сама по себе. До ручек, чувствував благ притисок на задниот дел од главата. Во 18:30 часот јадев пица со пршут,рукола и маслиново масло. Во 22:00 часот како и секоја вечер ги испив лековите и појдов во кревет.
(Малините соржат тирамин кој поттикнува главоболка, исто така присутен е во сувото овошје и зрееното сирење. Избегнувајте го и вештачкиот засладувач фенилаланин, натриум глутамат присутен во азиската храна и теобромин кој го има во чоколадата.)
(Покачените температури и влажноста знаат да предизвикаат главоболка, но тешко е да се делува на оваа болка, бидејќи со времето никогаш не се знае.)
(Избегнувајте процесирано месо, обично содржи материи кои ги прошируваат крвните садови.)
 
Ден: Вторник
Станав во 6:30, главата ми пулсираше од горе па сѐ до рамената. Во 7:45 кога заминав на работа, забележав дека надвор е премногу светло. Во 10:00 часот главата немаше намера да стивне, па се напивибупрофенод 400 мг. Во 14:00 часот пулсирачката болка почна да попушта, а до крајот на денот сосем исчезна.
(Рецепторите во очите се директно поврзани со хипоталамусот, делот од мозокот за кој се верува дека е центар на мигренската болка. Очилата се особени корисни при чувствителност на светлина.)
(ОТЦ лековите може да поттикнат мозочни промени кои ќе ги влошат главоболките во иднина. Не пијте повеќе од 10 во месецот.)
 
Ден: Среда
Во 07:00 часот брзав да го фатам авионот кој требаше да ме однесе на службено патување.11:00 конечно полетавме со задоцнување од цели 3 часа. Чудниот мирисво авионот ја влоши мојата тазе главоболка. Во 16:00 часот стасав во хотелот преморена и со посилна главоболка. Седев во собата и се обидував да се опуштам. Во 20:00 часот се напив 6 мг мелатонини појдов на спиење.
(Стресот и дехидратацијата се главни поттикнувачи на болката, затоа дишете длабоко и пијте многу вода.)
(Мирисите поттикнуваат моментална главоболка, бидејќи рецепторите во носот се директно поврзани со хипоталамусот.)
(Истражувањата покажуваат дека 3 мг мелатонин 1 час пред спиење ќе ги намали последиците од мигрената.)
 
 
Ден: Четврток
Во 7:00 часот серазбудивпосле 11 часа сон со остра и тврдоглава болка. Од 8:30 до 17:00 бев постојано растрчана и под тензија. Главоболката траеше цел ден.
(Премногу или премалку сон може да предизвика хормонска флуктуација. Целете на постојани 7 или 8 часа сон.)
 
Ден: Петок
Во 8:30 се вратив назад на работа, пред мене  беше уште цел еден работен ден. Во 15:00 се скарав со партнерот по телефон, а тоа дополнително ми донесе стрес. Главата ми се распаѓаше од болка. Во 19:00 часот појдов на вечера со клиент. Полека, но сигурно пулсирачките сензации попуштаа.
(Стресот е најчест причинител на мигрена, иако некои луѓе запаѓаат во неволја штом се обидат да се опуштат како резултат на падот на адреналин.)
 
СЛЕДНИ ЧЕКОРИ:Џули најверојатно се соочува со дневно тензична континуирана главоболка чиј почеток лесно може да се утврди, а не со мигрена. Овој тип на главоболка може да е симптом за низок крвен притисок или течности околу мозокот. Но, поради ограничените истражувања за овој тип на главоболка, таа се третира како мигрена.
 
 

Од 25 до 40 години е возрасното доба кога најчесто напаѓа мигренатаМОЖНИ ТРЕТМАНИ


Секому му делува различен лек и додека го откриете вистинскиот, бидете подготвени за грешки.

- Аналгетиците се најефикасни ако ги испиете на самиот старт на болката. Специјалните формули за мигрена се базираат на кофеин или калиум, состојки кои ги редуцираат нервните иритации.
- Триптаноте најчесто употребуван лек против мигрена кој ги стеснува крвните садови и го одржува нивото на серотонин во мозокот.
- Превентивните лековикакоантидепресивите и бета блокерите, јa редуцираат екситабилноста на центрите за болка во мозокот.
- Стероидитекои ги блокираат нервите и кои се инјектираат во скалпот, ги скратуваат деновите поминати со болка. 
- Когнитивно - бихејвиоралната терапијаќе ве научи да се ослободите од стресните мисли штом симптомите нападнат; болкатаќе ја намалите за 50 %.
- Медитација - во една студија, пациентите кои медитирале 30 минути дневно во период од 8 недели, успеале да ги скратат мигренските епизоди за 3 часа.
- Техники за релаксација- одмор на тивко место, кесичка мраз на челото, истегнување на мускулите, масажа и болките ќе се намалат за 32 %. 

 

3 пати повеќе жените страдаат од мигрена отколку мажите

 

Не мора да сте којзнае каков познавач на модата за да ја знаете Катарина Ивановска, нашата најпозната манекенка и модел, која прва ги отклучи вратите на светската модна сцена. По незаборавното животно и професиoнално искуство надвор, денес Катарина работи исклучиво како модел за одбрани брендови, а остатокот од времето е мајка на две деца – синот Вања и ќерката Кира. Valentino, Dolce and Gabbana, Vivienne Westwood, Roberto Cavalli, Dior, Elie Saab, листата на исконски модни дизајнери и брендови кои ја ангажираа, назад во времето, е навистина голема, благодарение на нејзината безвременска убавина која сѐ уште е посакувана и ценета. И кога на истата ќе ја додадете нејзината самоувереност, цврстина, наметливост да поттикне позитивни промени, несомнено, она што Катарина ќе го сработи добива карактер. 
 
Благодарение на социјалните медиуми, денес и обичната жена сака да изгледа убаво, да има добра фигура. Но, малкумина се реални дека за тоа е потребен цврст сојуз меѓу здравата исхрана и спортувањето, па сѐ уште има жени кои губат време барајќи магични формули, напивки, чаеви. Ќе ја прифатиш или ќе ја отфрлиш тезата дека гените, особено после 30-тата и после породување, се само катализатори на она што е неопходно да го сработиме во сала, комбинирано со она што го консумираме? Всушност, кој режим е одговорен за твојот фит изглед?
Генетиката е виновна за мојот изглед пред сѐ. Бидејќи од својата 17-та година сум манекенка и фотомодел – кој мора да ги следи највисоките стандарди во модниот бизнис за висина, тежина и изглед воопшто – стекнав навики кои станаа дел од мојот животен стил. Не можам да генерализирамбидејќи моето тело и изглед се алатката во мојата професија и на тој начин ги третирам и во периодот на бременост, кога само ја менувам динамиката на вежбите, и по породувањето – кога многу суптилно се враќам во форма. Јадам сѐ што ќе посакам, но за среќа немам ниту малку потреба и желба за индустриска храна полна со шеќери и скриени масти. Медитеранската храна полна со хранлив зеленчук и овошје, месо на скара и јаткасти плодови е мојата комбинација. Задоволна сум што мојата професија, онаква каква што е, ме одржува во совршено добро здравје.
 
Има еден чуден парадокс кој им се случува на дел од жените штом станат мајки, некако забавуваат со животот. Не мислам само на физичкиот изглед, туку и на духот. Преголемо посветување на домот и семејството и речиси никаква желба за некогашните активности и навики. На што се должи ова? Дали сѐ уште имаме нерамноправна поделба на обврските во домот, ни недостасуваат пари или таков ни е менталитетот? Мојот впечаток за тебе е дека и покрај сите обврски, и покрај титулата мајка, го имаш задржано својот енергичен дух и дека сѐ уште имаш потреба да се дружиш. Лесно ли доаѓаш до време за себе и дали се наоѓаш во ситуации кога треба да се избориш за истото?
Сите карактеристики кои ги набројавте за некакво стереотипно однесување по породувањето мене не ми се познати. Јас, искрено, немам многу време да залегнам и да си дозволам комоција која можеби некои мајки си ја овозможуваат. Кај мене едноставно животот продолжува, а моите деца навистина имаат многу време да бидат со мене, бидејќи имам слободно време во паузите кога не снимам реклами и едиторијали. Јас потекнувам од спортско семејство каде многу прагматично се организира сѐ и нема време за многу емотивни драми околу некои настани и придавање огромна важност на промените кои ни се случуваат. Научени сме, јас и мојата сестра, да бидеме подготвени и за победа и за пораз, и да продолжиме понатаму исправени и моќни. Единствено нешто што е континуирано кај нас, во целото семејство, е безусловната љубов и поддршка. Тој е мојот начин на грижа и воспитување, а таков одговорен, грижлив и полн со љубов, е и таткото на моите деца со кого ги делиме обврските.


„Не сакам моите деца да бидат оние кои ќе сонуваат да се иселат.“
 

И додека во светот беснеат разноразни движења од типот #metoo, кај нас сѐ уште има луѓе кои твојата професија ја поврзуваат со сексуални злоупотреби, непристојни понуди и слично. Дали денес воопшто има простор за непристојни понуди? Се зголеми ли слободата на моделите, се слуша ли нивниот збор повеќе после овие промени? 
Светското разоткривање на моќните мажи кои злоупотребувале или сексуално вознемирувале жени или млади девојки, колешки и актерки во филмската и модната индустрија, направи квалитетна промена која беше долгоочекувана. Во модниот свет за ова се зборува како за природна појава без да се знаат фактите. Имено, постојат разни типови агенции, оние врвните се постојано будни да не дозволат да се случи нешто на моделите кои ги застапуваат. Интересно е дека во оваа индустрија, за сексуално злоупотребувани, кренаа глас машки модели кои имале непријатни искуства со високопрофилирани фотографи кои важат за легенди во уметничката фотографија како Марио Тестино, Брус Вебер и други. Јас, лично, од старт влегов во врвот на оваа индустрија и околу мојата безбедност вистински се грижеа моите букери. Но, секако, во оваа професија не можеш ништо да направиш ако не си психички силен да ја издржиш, бидејќи модата зад кулисите е преполна со бездушност и ароганција кои произлегуваат од екстремните обврски на сите учесници во неа. Јас стартував со добар совет, а тоа е дека самоувереноста, љубезноста и насмевката, разоружуваат. Од мала си велев на кастинзи: Кики, главата горе! Кој и да е во таа просторија, ти си највисоката која влегува и, сепак, треба да го спуштиш погледот за да ги видиш. Среќна сум што досега немав непријатно искуство во мојата работа и им давам поддршка на сите жени кои имале лошо искуство, сеедно каде, да не молчат, бидејќи тие никогаш не се виновни. Никогаш!
 
Да расчистиме уште една заблуда: Моделите имаат ограничена кариера врзана со годините – дали ова важи само кај нас?! Илјадници жени стареат како виното и сѐ уште заработуваат милиони. Како ја замислуваш твојата кариера во иднина и дали размислуваш за споредна професионална ориентација? Бидејќи внимателно бираш со кого соработуваш, дали во моментов си задоволна од постигнатото или копнееш за повеќе, за странство?
Точно е дека има лимит во мојата професија, но тој лимит во денешниот моден свет е растеглив и зависи од изгледот и можностите на моделот. Јас, денес, по враќањето од Њујорк, сум исклучиво фотомодел и со комбинацијата на класичен и атлетски изглед сѐ уште добивам работа. Истата, поради родителството, е со намален интензитет, но и самата индустрија многу бргу се менува станувајќи дигитална и валоризирана од следбеници на Инстаграм. Бидејќи не се соочувам со притисокот со кои младите манекенки се соочуваат, работам, буквално, од силината на моето професионално искуство за кампањи каде е потребна таканаречена безвременска убавина и истата не подлегнува многу на трендовите и популарноста. Инаку, немам желба за бесконечно присуство така што не верувам дека за потребите на мојата работа во иднина ќе применувам пластична хирургија за да задржам некаков младешки изглед. Модната индустрија денес е фокусирана и на возрасните жени, и тие имаат огромна палета на модни брендови и козметика кои бараат класична убавина. Она од кое никогаш нема да се откажам е да ја искористам мојата појава за квалитетни промени во општеството и секогаш да бидам глас на оние кои, на каков било начин, се обесправени или загрозени. Сакам мојот син и ќерка да растат среќно, во средина каде ќе може да се изградат во убави личности полни со љубов, разбирање и толеранција. Не сакам моите деца да бидат оние кои ќе сонуваат да се иселат. 


„Кариерата ја стартував со добар совет, а тоа е дека самоувереноста, љубезноста и насмевкатаразоружуваат.“
 

Скокањето од кревет сред ноќ, препотени од глава до пети,воопшто не е пријатно, без оглед на возраста. Новите истражувања велат дека кошмарите се индикатор за менталната состојба на човекот–што точно сакаат да кажат со ова?

 
 
Одите по темна уличка. Сами сте, нема никој. Толку е тивко што можете да си го чуете сопственото дишење. Одеднаш слушате чекори зад вас, брзи и гласни чекори. Се обидувате да избегате, но нозете како да ви се залепени за асфалтот. Срцето ви тупка в гради, туѓите чекори се сѐ поблиску. Но, вие не можете да се поместите од местото. И тогаш...ги отворивте очите. Во собата е тивко, а вие сте безбедни во постелата. Тоа било само сон, многу реален сон.
Секој кој ја искусил оваа специфична ноќна мака може да ја посведочи моќта на потсвеста која нанесува терор, вознемиреност, страв, збунетост, срам, понижување. (Иако на јаве не излеговте од дома без долна облека, сонот беше толку реален што имате чувство како вистински да сте го доживеале.)Светлината на денот прави и највознемирувачките кошмари да изгледаат глупаво. Но, последните истражувања ги поврзуваат кошмарите (особено ако се чести) со менталната добросостојба, дали тоа значи дека соновите имаат темна страна? 

Од каде доаѓаат кошмарите?
Не постои возрасен кој како дете не се плашел да заспие поради вештерки, чудовишта и останати фиктивни ликови. Денес, ваквиот страв кај децата е уште поголем, благодарение на YouTubeи достапноста на несоодветна содржина за возраста, но и живописните игрици исполнети со насилство. Дали е возможно ваквиот страв кој стартува во детството да остане заробен сѐ до возрасното доба? Дали проблемот е многу подлабок од хиперактивна имагинација? 
Д-р Bryony Sheaves, истражувачки клинички психолог одинститутот „Sleep and Circadian Neuroscience“при Универзитетот „Оксфорд“, предводел студија во која ги анализирал психолошките и физиолошките фактори кои имаат потенцијал да предизвикаат кошмари. „Обично, кошмарите се поврзуваат со децата, бидејќи тие природно повеќе време поминуваат во РЕМ фазата (брзо движење на очите, фаза во која настапува сонот) во однос на возрасните, објаснува таа. Но, годините не се штит од кошмари, особено не ако сте жени.“
„Во литературите за сонот постои тврдење кое вели дека жените почесто имаат кошмари отколку мажите – интересно, но разликата во половите се јавува во адолесценцијата“, додава таа. „Првичните откритија сугерираат дека жените генерално повеќе ги запомнуваат соновите и затоа поверојатно е да ги задржат и да им се вратат. Од друга страна, жените се склони на чувствата како анксиозност и грижа, а грижењето е еден од најдобрите предвидувачи на кошмарите.“ Оттука, она што го сонуваме е директно поврзано со маките кои нѐ мачат додека сме будни. 
Додека врската помеѓу кошмарите и стресот одамна е потврдена, голем број истражувања заговарат теорија дека зачестените кошмари се симптом за нешто повеќе. Кошмарите се вообичаен симптом на синдромот на пострауматски стрес (PTSD)– толку чест, што стануваат критериум за дијагноза. Во една од најобемните студии која ја проучува поврзаноста помеѓу кошмарите и менталното здравје, објавена во магазинот „Scientific Reports“, во 2017-та, психолозите од „University of Turku“ во Финска заклучија дека кошмарите треба да бидат сфатени како ран индикатор за кое било ментално растројство. 
„Нашата група испитаници покажа дека луѓето кои често имаат вознемирувачки кошмари е поверојатно да развијат анксиозност, параноја, депресија и халуцинации“, додава д-р Sheaves. Ова не значи дека сите луѓе кои страдаат од кошмари имаат или ќе развијат ментални потешкотии, но шансите за истите се повисоки.

Губење на сонот
Последните истражувањаотворија клучно прашање: како да знаеме кога кошмарот е повеќе од кошмар? Прво, многу е важно да правите разлика помеѓу кошмар и други ноќни маки. „Кошмарите најчесто се дефинираат како интензивни негативни сонови кои се случуваат во последната третина од ноќта и предизвикуваат значителен стрес по будењето“, објаснува д-р Michelle Carr, истражувач во лабораторијата за сон при „University of Swansea“. „Тие се разликуваат од другите облици на препреки при спиењето, како ноќните терори или конфузните возбуди, по тоа што за кусо време сте будни и свесни и чувствувате одредени физички симптоми како срцебиење, потење и забрзано дишење.“
Ваквите интензивни симптоми го потенцираат стравот, а се должат на тоа што телото е многу поблиско до фазата будење кога настапува кошмарот што не е случај кога сонувате обичен сон. „Мускулната тензија е нагласена, човекот многу повеќе прета со нозете и срцевиот ритам е неправилен – со слични реакции би се соочиле доколку наидете на негативни емоции во реалниот живот“, додава д-р Carr. 

Кошмар со отворени очи
Експертите се согласуваат дека повремените кошмари не се причина за грижа и дека треба да побарате помош штом нивната зачестеност влијае на редовното спиење – штом се соочите со несоници. Во моментов, истражувачите работат на терапија при која човекот треба да се потпре на својата имагинација и да напише позитивни алтернативни завршници на кошмарите. Засега, ефектите се позитивни, но потребно е време оваа терапија да влезе во практика. 
Што се однесува до целокупното здравје, ментално и физичко, секој обид да го контролирате  расположението и нивото на стрес-хормоните е од помош. Од помош се и сите тактики за релаксирање пред легнување како медитација, јога вежби, топла бања или апликации со бели звуци. Ако кошмарите пак се појават, но се случуваат повремено, не кревајте паника. Во суштина, кошмарите се одлични алатки за да го препознаете стресот што ве напаѓа во вистинскиот живот, но кој потсвесно или свесно сте одлучиле да го потиснете. Работете на тоа да се ослободите од нервозите, а чудниот кошмар не е вреден за да ви го украде сонот. 
 

Декодирање на соновите
Anna-Karin Bjorklund, советодавен психолог и автор, открива што всушност сигнализираат оние добропознати сонови.
ПАЃАТЕ
„Овие сонови се случуваат кога нештата не се одвиваат според планираното и промените се случуваат многу брзо. Ако паѓате и паднете, можеби ќе имате корист ако прифатите дека нештата не се по ваше. Ако се разбудите сред паѓање, тоа можеби е знак дека е време да ги свртите нештата во сосем друг правец.“
ГОЛИ СТЕ
„Дали имате чувство дека премногу се изложивте себеси? Можеби споделивте тајна или откривте нешто за себе поради што сега стравувате дека ќе бидете погрешно интерпретирани?“
ВЕ БРКААТ
„Бидејќи соновите се интерпретација на нешто што тлее или се развива во вас, ако сонувате како ве брка некој или нешто, запрашајте се дали има нешто во вас од кое бегате. Можеби се срамите или ви е неудобно од некои свои реакции?“
НАЗАД ВО УЧИЛИШТЕ
„Ако сонувате како одново сте ученик или полагате испит, голема е веројатноста да се соочувате со недостиг на самодоверба. Овој тип на сон е индикација дека е време да се фокусирате во животот и да истражите што е она што може да ви ја развие самодовербата.“
 

Компјутерот ми го краде сонот – што можам да сторам?
 

На сите ни се има случено, денот да го поминеме пред компјутер, а ноќта да ја поминеме залудно броејќи овци. Несоницата е чест сопатник на преморот. Шансата да ја поправите штетата се крие во појадокот. Истражувањето објавено во весникот „Food“ откри дека каротеноидите (како лутеинот), присутни во жолчките, можат да го поправат квалитетот на сонот. Истовремено, тие го бришат уморот видлив на регијата околу очите и штитат од главоболка. Плус, штом ги проголтате, антиоксидантите се конвертираат во витамин А – клучен за долгорочно здравје на очите. Но, внимавајте на начинот на подготовка на јајцата, при пржење скоро се преполовуваат каротеноидите. Најдобрата опција е меко варено јајце.
 

Знајте го ова...

78 е процентот на учесници во една студија кои добиле изгореници од сонце, бидејќи користеле само чадор како заштита од УВ зраците. Од оние кои користеле СПФ, само 25 % се соочиле со изгореници, се вели во студијата објавена во весникот „Jama Dermatology“.
 

Дали е можно да имам киселини поради неправилно седење?

Пецкањето во грлото или народно кажано „киселини“, научно се нарекува Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) која настанува кога желудочната киселина навлегува или се враќа во хранопроводот или во усната празнина. Алкохолот, зачинетата храна и кафето се топ три предизвикувачи на оваа состојба. Но, диететичарот Helen Barrеt тврди дека и самото држење на телото може да ја поттикне оваа состојба. „Ако постојано сте стуткани или згрбавени пред монитор и го потиснувате стомакот, киселините лесно ќе се качат до устата. Ваквиот проблем не смеете да го игнорирате во случај да зачести, бидејќи најлошото сценарио гласи: рак.“
 
 

Кое е најздраво масло за готвење?

Во однос на калории, маслата се слични – околу 120 калории во една супена лажица. Но, секое има свои особености, па добро е да ги ротирате во исхраната. 

Маслиново масло– Ќе ви помогне да го намалите лошиот холестерол и крвниот притисок и да ги редуцирате воспаленијата. Екстра девственото маслиново масло е побогато со антиоксиданти и антивоспалителни хранливи материи.

Масло од грозје– Богато со витамин Ц и Е, бета-каротен, антиоксиданти кои штитат од слободни радикали.

Кокосово масло– Една супена лажица содржи околу 13.6 г масти, 12 г од нив се заситени. Но, некои од овие „лоши“ масти се тип лауринска киселина која го поттикнува имунитетот и ги убива лошите бактерии. Во суштина не е лош избор, но ако не го користите секојдневно.

Масло од авокадо– Содржи големи дози на витамин Е и е вистински благодат за здравјето на усната шуплина: докажано одлична превенција од парадентоза.
 

Дали е подобро да вежбам сама или во група?

Една нова студија тврди дека вежбањето во група не само што ќе ви донесе поголеми и побрзи резултати, туку ќе ви ја поправи и психата. Во 12-неделната студија, која била спроведена меѓу студентите на „University of New England“во САД, се вели дека групните фитнес сесии во траење од 30 минути, за само една недела успеале да го намалат стресот меѓу испитаниците за 26 %. Учествувањето во редовни групни фитнес сесии води до значајно намалување на стресот и зголемување на физичкиот, ментален и емотивен квалитет на животот во споредба со вежбањето насамо или нередовно вежбање. 
 

За најдобра превенција од брчки околу очи, дали треба да ги нанесувам кремите и наутро и навечер или доволно е само навечер?

Бидејќи кожата околу очите е тенка, а ги користиме фацијалните мускули цел ден (трепкаме, се смееме, замижуваме на сонце) добро е да нанесувате крем во неколку слоеви и тоа наутро и навечер. Одберете производи кои се наменети за вашиот конкретен проблем и нанесувајте ги според густината стартувајќи со најмалку густиот. За преку ден ви треба формула која содржи витамин Ц за да ве штити од слободните радикали и антиоксидант како витамин Е. За навечер, задолжително нанесете го кремот еден час пред спиење за да има доволно време да се апсорбира, одберете хидратантна формула на база на ретинол.

Дали е возможно густиот распоред и јадењето на нога да се причината што стомакот ви расте под биро?
 

Ретко кога се исклучувате од сѐ;вашиот следен слободен викенд без никаква социјална агенда сѐуште го нема на список;јадете нешто набрзина на биро или додека се превезувате од едно до друго место;приоритетни ви се роковите, родендените на пријателите, часовите по вежбање, семинарите за себенадградба; телефонот ви е преполн со апликации коишто ви овозможуваат брза проверка на мејловите или комуникација со тимот;пиете суплементи за да дојдете до плус енергија и пиете кафе во неразумни количества за да останете будни. Ако можете да се препознаете себеси во која било од овие навики, тогаш ќе си земеме за право да ве прогласиме за уште еден член на генерацијата што никогаш не спие! 

Ви честитаме, вие сте едно посветено, вредно човечко битие што постојано работи, а јаде и спие колку да преживее. Но, дали ваквото однесување е причината за новата епидемија што владее меѓу луѓето? Необјаснива, тешка за контролирање, честопати крајно непријатна подуеност! Во суштина, речиси половина од популацијата се соочува со некаков облик на дигестивен проблем, но она што денес зема замав е подуениот стомак предизвикан од презафатен ден. Како одминува денот, стомакот станува сѐпоголем и поголем, дури и тогаш кога оброкот не подразбирал глутен или млечни производи. 
Ваквиот проблем дополнително се комплицира во зимскиот период – студијата објавена во „Европскиотвесник за клиничка исхрана“, откри дека учесниците дневно јаделе 86 калории повеќе во есен отколку во пролет и притоа биралепомасна храна. А, што кога на ова ќе го додадеме зимскиот празничен период? 
Модерниот начин на живот честопати нѐостава преморени. Под влијание на густиот распоред, го губиме балансот вклучувајќи го и дигестивниот. Дали решението е во здравата храна или во начинот на кој ја консумираме храната? 

Без оглед на причинителот на подуеноста, неопходно е да се стартува со навиките во исхраната, бидејќи дигестивниот систем започнува со устата. Која е најстарата диетална солуција на зафатените? Прескокнувањето оброк! Немате време за јадење? Без грижа, ќе ги испиете калориите на настанот што треба да го покриете попладне. Забелешка: не правете го ова! Сигурно очекувате дека помалата консумација на храна и пијалаци ќе резултира со порамен стомак, но периодот на глад најверојатно ќе доведе до поголем надоместок следниот пат кога ќе јадете. Д-р Чуткан, автор на „Лекот за подуеност“ („The Bloat Cure“) објаснува: „Ако се долги временските рамки во кои нема никакво движење низ дигестивниот систем, тоа ќе го направи неактивен, мрзлив, а веројатноста да се подуете по следниот оброк ќе се зголеми“.

Кога јадете, дали го преполнувате стомакот меѓу два состанока или набрзина каснувате нешто работејќи на задачите што треба да се завршат? Брзиот животен стил поттикнува навики на брзо јадење во буквална смисла на зборот. Јадењето на биро, дури и кај оние кои консумираат совршено балансиран и здрав оброк, носи неколку непријатни нуспојави. Јадењето во изолација, без колегите кои несвесно поставуваат темпо, е секогаш пообилно. Пренатрупаниот дигестивен систем, со еден оброк и тоа со добра храна, е најчестата причина за подуеност. Кога јадеме во брзање, најчесто јадеме погрешна храна. Аерофагијата (голтање вишок воздух) е уште еден симптом на брзиот животен стил. Д-р Чутканвели дека голтањето воздух расте правопропорционално со мултитаскингот. Скролањето по телефонот додека јадете го одвлекува вниманието од ефикасното јадење. Мислите ли дека вежбањето помага? На многу начини да, но сѐшто ве охрабрува да дишете преку уста – настинка, алергии, интензивен тренинг – ве прави склони на аерофагија. 
Иако зелените сокови и авокадото го живеат своето време, а здравиот начин на исхрана се протна во нашите животи како тренд, дали е тоа доволно за никогаш повеќе да не се чувствуваме подуени? Камо нештата да беа толку едноставни. „Фиброзните зеленчуци и овошните шеќери предизвикуваат гасови преку ферментацијата, индиректно дувајќи го стомакот“, вели експертот за холистичко здравје Мари Рејнолдс. Гравот, леќата, кромидот, сите може да предизвикаат подуеност. Шабир Даја Мфарм, коосновач на „Викторија Хелт“ („Victoria Health“), објаснува дека не е до тоа што јадете туку кога јадете. Веќе знаеме дека големите оброци доцна навечер не се препорачливи за дигестивниот систем, но како влијае константно променливиот распоред? „Во нашето тело функционира автономен нервен систем. Од него, еден систем е задолжен да ги контролира нашите ‘гладни и жедни’ одговори, додека неговиот двојник ги контролира ‘одмори и закрепни’ функциите. Овие системи, обично, се исклучуваат околу 19:00 часот, а тоа значи дека дигестивните ензими ја забавуваат својата функција и дигестијата генерално е отежната“, објаснува Рејнолдс.„Благодарение на брзото темпо на модерниот животен стил, нашиот автономен систем честопати знае да нѐизневери и токму затоа се случува феноменот на подуеност поттикнат од превисока окупација“.
Кафето кое нѐодржува во живот во текот на пеколните недели и не е најдобриот избор за организмот. Кофеинот привремено ги поткрева енергетските нивоа, но негативно влијае на водата што ја пиеме. Кофеинот е диуретик што доведува до дехидрација, тоа доведува до стагнација во утробата и подуеност.
И кога на сето ова ќе го земеме предвид фактот дека храната што ја внесуваме е стерилизирана, водата е хлорирана, а антибиотиците ги уништуваат и добрите и лошите бактерии во стомакот, не е чудно што лесно се случува дебаланс на микробиомот (заедницата на микроорганизми во стомакот). „Можеме да се заштитиме од штетните бактерии, но прашањето е колку внесуваме од здрвите ‘бубачки’ кои се клучни за здравјето на дигестивниот систем и за интензивирање на имунитетот“, вели Карла Оутс, основач на „The Beauty Chef“. „Модерната храна, вода и лекови што редовно ги апсорбираме, ги елиминираат патогените, но и здравите микроби. Честопати се неопходни, но неопходно е да влијаете на колониите преку храна што изобилува со пробиотици со цел да ги намножите добрите бактерии во стомакот“. Клучот е да јадете промислено, но понекојпат да си дозволувате да уживате во оброкот. Забавете и сочувајте ги новините на Инстаграм за подоцна, подобро јадете додека гледате ТВ, за да избегате од навиката на одговарање мејлови за ручек. 
Ќе мора да поработите и на уморот. „Стрес и умор – чума за младите зафатени луѓе којашто најчесто резултира со сиромашно здравје“, вели д-р Сеп Фегерл од „Vivamayr Altausse“ клиниката. Иако животот на нога не е нешто ново, уште една додатна причина за енормниот раст на уморот се социјалните медиуми. „Жените имаат поголеми афинитети за социјална интеракција и работа на Нет;социјалните медиуми им овозможуваат да го прават тоа без ограничување“, вели д-р Фегерл. Не е изненадувачки што ваквата постојана конекција има последици: „Мозокот е константно активен, при што, драматично се редуцира времето за ментално заздравување“.

Каква врска има ова со стомакот? Ако го земеме предвид вообичаеното уверување дека стомакот е „вториот мозок“, тогаш одговорот е очигледен. Стресот и покачениот кортизол што го предизвикува, влијае на стомакот и композицијата на бактерии. „Дигестивниот систем е центарот на имунитетот, тој ги контролира речиси сите процеси во организмот“, објаснува Оутс. Дигестијата, циркулацијата, хормоните, сите делумно ги диктира гастроинтестиналниот тракт. „Тука се креираат невротрансмитерите, хормоните на метаболизмот, се неутрализираат патогените бактерии, се елиминираат токсините и се произведуваат хранливи материи. Што значи, од состојбата на микробиомот зависи нашето расположение, телесна тежина, здрава кожа, имунитет и општата здравствена состојба“, вели Оутс. 

Серотонинот, познат како хормон на среќата, го подобрува расположението; кога е во дефицит води до анксиозност и депресија.Се проценува дека 90% од серотонинот се создава во стомакот. Недостигот од овој дигестивен серотонин може да предизвика дигестивни проблеми, констипација или подуеност. Како да го направите стомакот среќен? Земете предвид сѐшто беше кажано погоре. 
Што можете да сторите за да го решите конкретно проблемот со подуеноста? Да јадете во мир и тишина! Да јадете полека и да уживате со сите сетила! Еве уште неколку тактики:

Подуеноста е повеќе симптом, а не дијагноза!

ЈАДЕТЕ ПРОМИСЛЕНО
Земете предвид што и каде јадете. Д-р Сеп препорачува да џвакате до 30 пати пред да го голтнете залакот, за телото да произведе ензими што ќе ја олеснат дигестијата. Фокусирајте се на храната пред вас, без разлика каде сте.

БИРАЈТЕ ПАМЕТНА ХРАНА
„Ако навистина сакате резултати, запознајте се со лактоферментирана храна богата со пробиотик“, вели Оутс. Лактоферментацијата е процес во којшто состојките се ферментирани со бактерија што произведува млечна киселина. Таа ја прави храната лесно сварлива и ја зголемува нејзината нутритивна вредност. Кефирот и комбухата се одлични примери.

ЈАДЕТЕ РАЗНОВИДНА ХРАНА
Грав, брокола, карфиол, зелка, лук, кромид – се познати по тоа што поттикнуваат гасови, но тоа не значи дека треба да ги исфрлите, бидејќи се корисни и содржат многу растителни влакна. Она што поттикнало подуеност денес, не значи дека ќе поттикне и утре. Јадете ги во умерено количество, секогаш комбинирајте ги различно и внесувајте многу семиња. 

47 е просечниот број на часови во коишто храната се задржува во дебелото црево кај жените, според студијата на „Клиниката Мајо“. Кај мажите, се задржува само 33 часа. 


Мени против подуеност
Во основа, храната треба да изобилува со разновиден свеж зеленчук, ферментирани производи, риба, а протеините, главно, да доаѓаат од јајца и пилешко. Дајте си слобода да правите различни варијации на овие рецепти.


 ПонеделникВторникСредаЧетвртокПетокСаботаНедела
ПојадокПечени модри патлиџанизачинети со лимонов сок, маслиново масло, толчен лук и солВарено јајце, домат и авокадоКапрезе омлет со домати, моцарела и босилекКајгана со пиперки и салата од доматиЧаден лосос и омлетПечен сладок компир и варено јајцеОмлет со печурки и домати
РучекКиноа салата со семки од тиква и сончоглед, цвекло и свеж босилек или нанеПечен сладок компир со туна и руколаСалата од цвекло со козјо сирење и оревиИнтегрални шпагети со песто и руколаЗеленчукова фритата со зелена салатаСупа од праз и лимон (она што остана од претходниот ден)Посна турлитава (она што остана од претходниот ден)
СупаСладок компир со ѓумбир и индиски оревиСладок компир со ѓумбир и индиски оревиСпанаќ, компир и кељСпанаќ, компир и кељ
 
Праз со лимон  
ВечераЗелена салата со домати и пилешко, зачинета со пармезан и грчки јогуртМлади тиквички со песто, топено сирење и пилешко на скара Лосос печен на скара со зеленчук варен на пареаПечени пилешки гради со пиперка и лешници и зелена салатаПечен мешан зеленчук со ракчиња или пилешкоПосна турлитаваПечен лосос со тиква и друг зеленчук по желба
 

За Нас

Ваш Аптекар, наменето да ги задоволи вашите потреби за квалитетни информации во врска со употребата на лековите и другите средства кои ги земате во аптеките. Ние се грижиме за вашето здравје и ќе ви обезбедиме интересни содржини кои директно ќе влијаат врз вашиот приод кон лекувањето и начинот на живот воопшто.

Следете не на Facebook

Newsletter

Внесете ја вашата е-пошта и навремено дознајте за сите новости и информации поврзани со Ваш Аптекар.